Päť otázok a odpovedí k novému Davis Cupu

Slávny Davis Cup prešiel od svojho vzniku v roku 1900 viacerými zmenami. V sezóne 2019 ho však oproti doterajším kozmetickým úpravám čaká v podstate celotelová plastická operácia. Prvé boje štartujú už v piatok 1. februára a množstvo fanúšikov stále nevie, čo ich vlastne čaká. Pokiaľ patríte medzi nich, tu sú odpovede na päť najčastejších otázok.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Ako sa rozhodne o víťazovi?

Doterajšiu svetovú skupinu nahradil finálový turnaj. Postúpi naň 18 tímov, ktoré si to rozdajú v 6 skupinách (po 3 tímy) o 8 štvrťfinálových miesteniek (6 víťazov + 2 najlepší z druhých miest). Namiesto doterajších piatich zápasov budú rozhodovať iba tri, dve dvojhry a jedna štvorhra.

Kedy sa finálový turnaj koná?

18. – 24. novembra na harde v madridskej Caja Mágica. V pondelok až štvrtok sa odohrajú skupiny, v piatok štvrťfinále, v sobotu semifinále a v nedeľu súboj o titul.

Ako sa tam tímy kvalifikujú?

Priamu účasť získavajú semifinalisti z predchádzajúceho ročníka (tento rok Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko a USA) a dve voľné karty (Argentína a Veľká Británia). Zvyšných 12 tímov vzíde z kvalifikačných duelov počas najbližšieho víkendu.

Je herný formát v kvalifikácii rovnaký?

Nie je. Kvalifikačné duely sa hrajú ako za starých čias u domáceho tímu, s jeho výberom povrchu, na 5 zápasov (4 dvojhry a štorhra). Narozdiel od minulosti sú však duely natlačené iba do dvoch dní (piatok a sobota) a hrajú sa na dva víťazné tajbrejkové sety. Tak ako aj finálový turnaj.

Kto bojuje v kvalifikácii?
O záverečný turnaj sa musia pobiť aj favoriti ako Nemecko, Srbsko či Austrália. Šancu majú aj Česká republika, ktorá nastupuje v Ostrave proti Holandsku, a domáce Slovensko proti Kanade.


Čo sa týka konkrétnych mien, cez víkend sa predvedú hlavne mladíci. Za Austráliu nastupuje Alex de Minaur, Rusko proti oslabenému Švajčiarsku potiahnu Medvedev s Chačanovom a v Bratislave lákajú predovšetkým najvyššie postavení hráči sveta do 19, respektíve 20 rokov, Félix Auger-Aliassime a Denis Shapovalov.

Najväčšia hviezda sa však predstaví na obrazovkách televízie DIGI Sport. Svetová trojka Alexander Zverev by mala byť zárukou jasného víťazstva Nemecka nad Maďarskom. Obzvlášť bez účasti Mártona Fucsovicsa. Prvé zápasy štartujú v piatok 1. februára o 16:00.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.