Arsenal vyzve v FA Cupe lídra Championship Leeds United

Desiaty tím Premier League verzus líder EFL Championship. To prináša záverečný duel 3. kola FA Cupu medzi londýnskym Arsenalom a Leedsom United.

Zdá sa to priam až neuveriteľné, no pohľad na bilanciu kanonierov v predchádzajúcich 15 zápasoch vo všetkých súťažiach prináša jasný dôkaz aktuálnej biedy londýnskeho veľkoklubu. Len dve výhry v týchto stretnutiach inak ako katastrofálnou vizitkou ani nie je možné nazvať. Niet sa preto čomu čudovať, že z lavičky sa porúčal Unai Emery a trvalý kontrakt si nevyslúžil ani jeho dočasný nástupca Freddy Ljungberg. Voľba tak padla na bývalého hráča Arsenalu a neskôr asistenta Pepa Guardiolu v Manchestri City Mikela Artetu.

Ten si po podpise zmluvy ešte z tribúny odsledoval a pravdupovediac zrejme rovnako ako priaznivci kanonierov odtrpel bezgólovú remízu v Liverpoole s Evertonom a výhry sa nedočkal, hoci už na lavičke, ani na trávniku Bournemouthu. Herný prejav v mestskom derby proti Chelsea síce konečne fanúšikov Gunners potešil, teda aspoň ten prvopolčasový, v druhom dejstve však v priebehu štyroch minút jeho zverenci prišli nielen o výhru, no nakoniec nezískali ani bod. Prvej výhry sa tak španielsky manažér dočkal až na Nový rok, chutila však o to sladšie, keďže kanonieri porazili svojho veľkého rivala Manchester United.

Na tento výsledok budú chcieť nadviazať aj v rámci 3. kola FA Cupu, v ktorom im žreb do cesty postavil mimoriadne nepríjemného súpera – aktuálneho lídra druhej najvyššej súťaže Leeds United, ktorý sa rozhodne netají ambíciami na návrat medzi ostrovnú elitu. Duel v Londýne môže zverencom Marcela Bielsu nastaviť zrkadlo, aké by boli šance tohto kádra v Premier League.

Treba však priznať, že ani Leeds nezažíva na prelome rokov práve najvydarenejšie obdobie. Kým od polovice októbra do polovice decembra v desiatich zápasoch zaznamenal osem výhier a dve remízy, v nasledujúcich piatich zvíťazil len jediný raz.

I keď, na druhej strane, rozhodne nemal jednoduchý žreb. S v minulom ročníku prvoligovým Cardiffom doma remizoval, na ihrisku ďalšieho minulosezónneho účastníka PL Fulhamu prehral, body si delil s Prestonom a remízou, hoci mimoriadne cennou, sa skončil aj súboj na štadióne najväčšieho konkurenta v boji o postup West Bromwichu Albion. Jediný trojbodový zápis tak priniesla deväťgólová prestrelka v Birminghame, kde výhru Leedsu “zariadil” v 95. minúte vlastný gól Hardinga.

Tímy sa proti sebe postavia po prvý raz po ôsmich rokoch, vtedy takmer na deň presne rovnako v FA Cupe uspel Arsenal gólom legendárneho Thierryho Henryho zo 78. minúty. Posledný triumf Leedsu sa zrodil ešte v roku 2003 v rámci Premier League, odvtedy tímy proti sebe hrali päťkrát, o triumfe hostí v Londýne v pomere 3:2 rozhodol v 88. minúte Mark Viduka.

Súboj trinásťnásobného držiteľa FA Cupu verzus tímu, ktorý sa môže tiež pochváliť jedným triumfom. Kto z nich si udrží šancu na ďalší zápis do histórie?