ATP Turnaj majstrov – uvidíme vo finále dvoch Federerov?

Londýn. Podľa slávneho výroku z nemenej slávneho filmu – mesto zlého jedla, ešte horšieho počasia a Mary Poppinsovej. Jedlo a počasie možno skutočne najlepšie nemajú, no za to majú v ponuke ten najlepší tenis, aký sa dá na mužskom okruhu zohnať. Najskôr Queens, potom Wimbledon a nakoniec Turnaj majstrov.

Tri veľké akcie v jednom meste. Rarita, ktorá sa dočkala predĺženej životnosti minimálne do roku 2020 – toľko má Londýn garantovaný turnaj ATP World Tour Finals. Túto poslednú bodku za sezónou môžete aktuálne sledovať od prvého po posledný zápas na obrazovkách TV DIGI Sport. Máme za sebou skupinovú fázu, poznáme štyri mená postupujúcich a ideme hľadať víťaza.

Boris Becker

V skupine Borisa Beckera podľa očakávania dominoval Roger Federer. Porazil všetkých troch vyzývateľov a 14-ty krát z 15-tich pokusov postúpil do semifinále. Už toto by bolo samo o sebe neskutočné, no Roger to ešte vyšperkoval 100-percentnou bilanciou. Desiatykrát v kariére vyhral na výberovom šampionáte všetky zápasy v skupine. To je bilancia, pred ktorou padajú sánky a ktorú budú prekonávať ešte jeho pravnúčatá.

Alex Zverev, Jack Sock, Marin Čilič. Traja tenisti rozložení podľa dátumu výroby na 20, 25 a 29 rokov. Ten najstarší a najskúsenejší z nich, Chorvát Čilič, v Londýne vyhorel. Trikrát po sebe prehral v treťom sete a podčiarkol teóriu, že nielen koncovky zápasov, ale aj závery roka celkovo mu akosi vôbec nevychádzajú.

Sock so Zverevom sa pri svojom debute dopracovali k záverečnému vzájomnému zápasu o všetko. Bol to súboj mladej krvi, plný kvality aj nestability. Jack Sock toto derby prirovnal k horskej dráhe. Bolo skutočne také. Obaja mladíci v ňom predviedli momenty geniality, ale aj viaceré kolapsy. Pevnejšie nervy pri posledných loptičkách ukázal Jack a po desiatich rokoch uvidíme v semifinále prvého Američana.

 

Pete Sampras

V skupine Petea Samprasa sa karty nečakane pomiešali už po prvom hracom dni. Nadal prehral s Goffinom po epickej bitke a z turnaja následne odstúpil. Bohužiaľ. Vízie o veľkom sezónnom finále sa rozplynuli. Dalo sa to tušiť už počas samotného zápasu – jeho problémové koleno v konkurencieschopnom stave určite nebolo. Rafa na kurte trpel.

Medzitým si svoje jednoručné bekhendy skrížili Dimitrov s Thiemom. Bulhar vyrovnaný zápas zvládol lepšie a pohodu preniesol aj do druhého kola. Unaveného Goffina povysával z kurtu, keď mu dovolil uhrať iba dva gemy. Zabezpečil si tak postup s predstihom.

Rafovo odstúpenie pustilo do hry iného Španiela, náhradníka Pabla Carreña Bustu. Ten sa síce do turnaja zapojil s tým, že šanca na postup existuje, no vzápätí mu ju usekol Dominic Thiem. Rakúšan si vďaka tomu mohol zahrať o postup s Davidom Goffinom v priamom súboji. Tam sa však opäť raz ukázalo, že Dominic Thiem a halový tenis, to je ako pivo a borovička. Skombinovať sa to dá, no veľmi to nechutí.

Od Beckera teda postúpil neporazený a notoricky fenomenálny Roger Federer. Spolu s ním Američan Jack Sock, ktorý si zabezpečil ďalší úspech „ala last minute“. Zo Samprasa vyliezol David Goffin, ktorý tu hral jedenkrát skvelo, potom hrozne a na záver štandardne. Štvoricu dopĺňa vo obrovskej forme a pohode hrajúci Grigor Dimitrov, ktorý po Federerovi začína opakovať nielen štýl, ale konečne už aj výsledky.

Naše predpovede pred víkendom

V semifinále sa zrazí Federer s Goffinom. Roger má s Davidom bilanciu 6-0 a najmä v poslednom zápase v Bazileji to bola demontáž. Londýnska 02 aréna patrí medzi Švajčiarove obývačky, bolo by to jedno z najväčších prekvapení sezóny, keby Federer toto semifinále nezvládol.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

V druhom semifinále sa bude hrať oveľa vyrovnanejší zápas. Z dvoch debutantov na turnaji to jeden dotiahne až do finále – to je tip, ktorý má matematickú nepriestrelnosť. Sock tu hrá dobre, no nevyrovnane. O Dimitrovovi platilo to isté, no jeho sebavedomie išlo poslednú dobu raketovo hore. Londýnske prostredie mu sedí a má predsa len viac skúseností z veľkých zápasov. Teraz ich konečne začína speňažovať a v tesnom zápase postúpi práve on.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Vo finále očakávajme dvoch neporazených – malého Federera proti tomu veľkému. A práve veľkosť nakoniec rozhodne.