Ďalšia slovenská tvár v Bundeslige

Arminia Bielefeld si v 2. Bundeslige už tri kolá pred koncom zabezpečila postup medzi nemeckú ligovú smotánku. Klub zo Severného Porýnia previedol od začiatku ročníka 2019/2020 až do jeho konca fenomenálnu jazdu, s ktorou počítal málokto. Iba dve prehry počas celej sezóny, najlepšia obrana, vyladený orchester dirigovaný nestarnúcim ostrostrelcom Fabianom Klosom a v neposlednom rade kvalitný trénerský tím – to všetko vytvorilo mozaiku korunovanú postupom po vyše desaťročí. Výraznou súčasťou tímu je aj bývalý slovenský reprezentant PETER NÉMETH. Ten spoločne s Uwem Neuhausom skonštruoval nezastaviteľnú postupovú mašinu. A práve Petra Németha sme pri tejto príležitosti vyspovedali.

O postupe a triumfe v 2.Bundeslige

Víťazom 2. Bundesligy sme sa stali zaslúžene. Prvenstvo sa nám podarilo potvrdiť už tri kolá pred koncom, čo nás teší. Pred začiatkom ročníka sme pritom nepatrili medzi favoritov. Tam radili skôr Stuttgart, Hannover, Norimberg či Hamburger SV. Očakával sa postup tímov z tohto okruhu, my sme to však dokázali strhnúť pre seba a sme veľmi radi.

Eufória v meste  a zrušené oslavy

Bielefeld pred 11 rokmi vypadol z 1. Bundesligy a odvtedy si prešiel náročným obdobím. Klub bol chvíľu na pokraji insolvencie, spadol až do 3. ligy a prežíval ťažké časy. O to viac sú teraz ľudia nadšení, pretože futbal má v regióne a meste veľkú tradíciu. Navyše tento rok sme oslavovali 115. výročie založenia klubu, takže je veľmi pozitívne, že sme práve v tomto roku “urobili” postup. Na jednej strane sme nesmierne šťastní, ale zároveň nás mrzí, že nemôžeme oslavovať aj s fanúšikmi. Štadión je prázdny, atmosféra na ňom prakticky neexistuje. Dostávame však správy a videá od fanúšikov a prostredníctvom nich vieme, že v meste vládne eufória.  Žiadne veľké oslavy sa pravdepodobne diať nebudú, pretože rešpektujeme nastolené opatrenia. Čakajú nás ešte zápasy v Karlsruhe a doma s Heidenheimom. Na posledný duel pravdepodobne prídu fanúšikovia v menších skupinách pred štadión a odpália pár svetlíc, ale nič veľkolepé nečakáme. Za normálnych okolností by sme mali na Heidenheim vypredaný štadión a na námestí by bolo možno 30 tisíc našich priaznivcov.  Klub mal dokonca zarezervovanú aj radnicu, ale koronakríza to celé zrušila.

Naučili sa neprehrávať

Naši hráči majú fantastickú mentalitu. Tu sa nikdy za stavu 0:1 či 0:2 nepremýšľa nad prehrou. Ide sa do konca, celých 95 minút, do záverečného hvizdu.  Nebodovali sme iba v dvoch dueloch, pričom proti Stuttgartu sme dostali nešťastne gól až v 93. minúte. Umenie nevzdať sa a ísť na doraz zdobilo našich chlapcov a práve v tom by sme mohli hľadať jeden z faktorov, ktorý nám pomohol postúpiť suverénnym spôsobom. Ďalším faktorom bola naša forma vonku, kde sme prehrali iba jeden zápas a boli sme vôbec najlepším celkom na cestách.  Charakter a mentalita hráčov sú tu výnimočné. Práve preto sme takým silným mužstvom, akým sme.

O top strelcovi ligy a ťahúňovi Klosovi

Fabian Klos je najstarším hráčov v tíme a zároveň historicky najlepším kanonierom klubu.  My všetci dúfame, že to potiahne ešte dva či tri roky. Bol správnym lídrom, ale myslím si, že to komplexne ťahali viacerí hráči, či už z defenzívy alebo ofenzívy. Inkasovali sme najmenej gólov, máme najlepšie skóre, a to zásluhou celého tímu. Dôležité je, že sme všetci ťahali za jeden povraz  a ukázali silu.

Preniesť si momentum po reštarte nebolo jednoduché

Celkovo to bolo mimoriadne náročné obdobie. Nevedeli sme kedy začneme trénovať a hrať. Čakali sme ne čerstvé informácie, sledovali sme správy v televízii a tri týždne sme boli prakticky mimo trávnika. Po uvoľnení opatrení sme naskočili na skupinový tréning, ktorý trval približne tri týždne. Až potom sme sa dozvedeli, že sa liga bude reštartovať.  Pre všetky tímy z 1. a 2. Bundesligy a tiež z 3. ligy to bolo hektické a náročné obdobie aj z hľadiska motivácie hráčov. Potrebovali sme ich udržiavať v nálade, aby nepodľahli nejakým negatívnym emóciám. Chceli sme, aby mali pred očami stanovený cieľ, ktorý sme si vybudovali. Bol ním samozrejme postup.

Vyladený tandem s Uwem Neuhausom

S Uwem spolupracujeme už päť rokov. V minulosti sa nám podarilo vytiahnuť Dynamo Drážďany z 3. do 2. ligy a následne sme tím v 2. Bundeslige stabilizovali.  Kompetencie nemáme striktne rozdelené, ale dlhé hodiny trávime spoločnou diskusiou a analýzou. Aj v zápasoch často spolu komunikujeme a robíme rozhodnutia. V súčasnej dobe je to klasický koučing, nič výnimočné.

Plány a konfrontácia s elitou

Ani v tejto sezóne sme rozpočtovo nepatrili k najbohatším klubom, napriek tomu sme dokázali uspieť. Aktuálne musíme monitorovať okrem iného aj situáciu v súvislosti s koronavírusom, pretože od toho sa bude odvíjať náš sponzoring. Partneri prežívajú zložité obdobie, poriadne ešte nevedia, ako sa u nich prejaví súčasná ekonomická kríza, aké budú dopady. Nedokážeme teda odhadnúť, koľko financií budeme mať k dispozícii. Samozrejme, tieto problémy sa netýkajú iba nás. Rovnako sú na tom aj iné kluby. Je jasné, že väčšina tímov z 1. Bundesligy je finančne stabilizovaná.  Vieme, že niektorým nebudeme môcť výškou rozpočtu konkurovať, ale urobíme všetko pre to, aby sme sa udržali v súťaži. Chceme sa vhodne posilniť, ale ešte raz opakujem, že financie nie vždy robia výsledky. Presvedčili sme sa o tom aj v tejto sezóne.

Union Berlín ukázal cestu

V tomto ročníku nám Union, nováčik najvyššej súťaže, ukázal, akým smerom sa môžeme vydať. Stále však platí, že prvá sezóna po postupe je mimoriadne ťažká, pretože prechod z jedného levelu na druhý sa nedá zvládnuť len tak. Túžime po dobrom doplnení mužstva, kostru chceme udržať. Isté plánovanie sme už absolvovali počas zimy, keďže sme boli na prelome rokov na čele a to s výrazným náskokom. Dúfali sme v postup a tak sme si určité plány na leto načrtli.

Kto ďalší do Bundesligy? HSV, Stuttgart alebo Heidenheim?

Nedokážem to odhadnúť. Blížiaci sa duel Heidenheim vs. Hamburg veľa napovie. Heidenheim je doma veľmi silný, ale vnímam to ako veľmi otvorený súboj. Stuttgart absolvuje zápas s Norimbergom, ktorý ho môže zdolať, pretože potrebuje body v boji o záchranu. Bude to o nervoch. Táto súťaž je mimoriadne vyrovnaná, poraziť môže prakticky každý každého, takže možné sú všetky scenáre. Jednoznačne si teda netrúfnem povedať, kto nás doplní a takisto postúpi.

Fotografie: arminia-bielefeld.de

Program 2. Bundesligy, 33. kolo

15:25 DS3 Karlsruher – Bielefeld (komentuje F. Mentel)

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

15:25 DS2 Heidenheim – Hamburg (S. Suvák)

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Extra GO
15:25 DS6 Norimberg – Stuttgart
15:25 DS9 Bochum – Fürth
15:25 DS8 Aue – Hannover
15:25 DS7 Darmstadt – Wehen