Davis Cup: Jubilejný titul pre Francúzsko

Je tu definitívny koniec sezóny, záverečný gong udrel včera vo francúzskom Lille, kde ukončili 16-ročné čakanie na titul Francúzi. Belgicko zdolali 3:2 na zápasy a zo Šalátovej misy sa tešili 10. raz v histórii, čím sa vyrovnali Veľkej Británii. Rozhodujúci bod zaznamenal v 5. zápase Lucas Pouille, keď sfúkol v súboji dvojok Steva Darcisa 6:3, 6:1, 6:0.

V skvelej atmosfére na štadióne Pierra Mouroya, kde sa tiesnilo viac ako 25 tisíc divákov, sa hráči snažili zo seba vydať maximum. Po dvoch rokoch Belgičania hrali opäť vo finále, v roku 2015 podľahli Veľkej Británii vedenej Andym Murraym 1:3, teraz zasa silnému francúzskemu výberu.

Kapitán Yannick Noah urobil v deň žrebu prekvapujúcu zmenu v nominácii, keď Nicolasa Mahuta nahradil Richard Gasquet a ten sa mu po boku Pierra-Huguesa Herberta odvďačil bodom zo štvorhry, ktorá zrejme napokon aj rozhodla. Ruben Bemelmans s Jorisom de Loorem mali na dosah prekvapenie, ak by za stavu 1:6, 6:3, 5:4 využili servis na víťazstvo v sete. Lenže Francúzi otočili a napokon vyhrali tretí set v tiebreaku a štvrtý 6:4.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Jeden Goffin nestačí

David Goffin potvrdil famóznu formu zo záveru sezóny, ktorú ovenčil finálovou účasťou na turnaji majstrov v Londýne, kde zdolal aj svetovú jednotku Rafaela Nadala či v semifinále Rogera Federera. V Lille si poradil bez straty setu a servisu s Lucasom Pouillom aj s Joom-Wilfriedom Tsongom.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Lenže to na triumf nestačilo. Medzi ním a ostatnými hráčmi v belgickom výbere bol priepastný rebríčkový rozdiel, najlepší bol 76. Steve Darcis, Bemelmans a de Loore sú dokonca mimo svetovej stovky. Aj preto je finále veľkým úspechom belgického tenisu, no každý chce vyhrať.

Tím vedený Johanom van Herckom možno docení boj o titul s odstupom času, keď pominie sklamanie z prehry. Pri pohľade na hráčov z Belgicka ťažko možno v najbližšom období očakávať niečo podobné.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Každý Francúz chce reprezentovať

Yannick Noah mal príjemné starosti. Na rozdiel od Belgičanov mal na začiatku sezóny možno 8-9 hráčov, z ktorých mohol vyberať do konečnej nominácie. V nej sa predstavilo dovedna 8 tenistov a každý získal aspoň jeden bod. Okrem vo finále hrajúcich Tsongu, Pouilla, Herberta a Gasqueta si medailu a pamätnú trofej odniesli aj Nicolas Mahut, Jeremy Chardy, Julien Benneteau a Gilles Simon. Noah zaznamenal tretí titul na lavičke ako kapitán, predtým Francúzov priviedol k trofeji v rokoch 1991 a 1996.

„Bolo to veľké dobrodružstvo,“ povedal bezprostredne po finále Noah. „Základom bol tímový duch a ten je nadovšetko,“ pridal sa k nemu Mahut na margo toho, že sa do záverečnej finálovej nominácie nedostal, no naplno fandil a radil z lavičky. Presne to boli veci, ktoré Francúzov priviedli k 10. titulu, silné tímové cítenie a užívanie si spoločných chvíľ v dobrodružnej jazde počas celého roka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Blízko ku hviezdam – Yannick Noah

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Francúzi sú zaslúženým víťazom Davisovho pohára pre rok 2017 a určite majú šancu obhájiť ho aj budúci rok. Proti však bude množstvo ďalších krajín. Ako to dopadne, to uvidíte v našich priamych prenosoch aj na budúci rok. Teraz už je čas oddýchnuť si a nazbierať sily na novú sezónu. Tá sa začne o mesiac a turnaje ATP a WTA nebudú chýbať v našom vysielaní.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Ďakujeme za vašu priazeň v sezóne 2017 a tešíme sa už na tú novú v roku 2018. Veríme, že opäť aj s úspechmi slovenských a českých tenistov.

Tenisový tím DIGI Sport vám už takto v predstihu praje krásny záver roka a veselé Vianoce.