Fed Cup: Americký sen v Bielorusku

Američanky majú 18, vek dospelosti, aspoň na európske pomery, v nedeľu večer si tak mohli pripiť Zubrovajovkou.

Na takýto počet titulov však čakali neuveriteľných 17 rokov, veď naposledy vo Fed Cupe triumfovali ešte v roku 2000. Nepotrebovali na to sestry Williamsové, ale silný tím, vedený charizmatickou kapitánkou Kathy Rinaldiovou. V minskej aréne Čižovka vyhrali nad domácimi Bieloruskami 3:2.

V Aréne, ktorá je vo svojej podstate hokejovou, to občas ako na hokeji aj naozaj vyzeralo. Skvelá atmosféra, po každom vyhratom fiftíne domácej hráčky to znelo, ako keby padol gól bieloruskej zbornej alebo miestneho klubu Junosť Minsk.

O to lepšie sa hralo domácim hráčkam, ktoré ani zďaleka nesiahali rebríčkovo na favorizované Američanky. Renking diváci sfúkli obrovskou energiou a tak bolo vyvrcholenie Fed Cupu maximálne vyrovnané a rozhodovala až štvorhra.

Bielorusky prekvapili veľmi príjemne. Veď najlepšia hráčka v rebríčku, Aryna Sabalenková, bola nižšie, ako rebríčkovo najhoršia Američanka Alison Riskeová. Práve mladučká, ešte len 19-ročná Sabalenková bola hrdinkou prvého hracieho dňa. Potom ako Coco Vandeweghová vyhrala v dvoch setoch nad Aľjaxandrou Sasnovičovou Sabalenková šokovala víťazku US Open Sloan Stephensovú.

Hrala neuveriteľný tenis, neustále do reprezentantky Spojených štátov búšila skvelým servisom a delovými základnými údermi. Padalo jej to naozaj nádherne. Z pohľadu nezainteresovaného diváka najlepší možný scenár, po prvom hracom dni vyrovnaný stav 1:1.

O toto finále bol veľký záujem, veď historicky ho prenášalo najviac televíznych majiteľov práv. Bolo ich 45 a šírili signál do 158 krajín na všetky kontinenty, teda okrem Antarktídy.

A tak v nedeľu mohli diváci vidieť pokračujúcu bitku a veľký odpor Aryny Sabalenkovej proti svetovej desiatke Coco Wandeweghovej. V prvom sete viedla v tiebreaku 4:1 a vyzeralo to tak, že domáce hráčky môžu získať vedenie 2:1 na zápasy. Lenže Coco nie je svetová desiatka len tak. Skrátenú hru otočila vo svoj prospech a v druhom sete psychicky zlomenú bieloruskú bojovníčku sfúkla 6:1.

Sloan Stephensová mohla doklepnúť americký triumf s Aľjaxandrou Sasnovičovou, viedla v treťom sete 5:2, ale potom začala Bieloruska hrať famózny tenis a vynútila svojmu tímu rozhodujúci štvorhru.

V nej sa rozhodol Edouard Dubrov nominovať naštartovanú dvojku Sabalenková – Sasnovičová, aj keď v štvorhre mala lepšie rebríčkové postavenie Vera Lapková. Sasnovičová dokonca štvorhry ani nehrávala, ale rozhodnutie bolo logické. Odhodlanosť a výkony z dvojhry im dávali šance na úspech.

Navyše Američankám chýbala Bethanie Mattek-Sandsová pre zranenie a tak proti páru Wandeweghová – Shelby Rogersová tu možnosť bola oveľa vyššia. Jedine Wandeweghová mala štvorhrový cit a ona bola napokon aj rozdielovou hráčkou.

V druhom sete trikrát podávali Bielorusky na vynútenie si rozhodujúceho tretieho setu, lenže rozhodoval tiebreak a ten vyhralo USA.

Nad hlavu tak po veľkom a ťažkom boji dobyli Minsk. Nová kapitánka Kathy Rinaldiová (bývalá svetová sedmička v dvojhre) hneď prvý rok pri kormidle dokázala vytvoriť silný, motivovaný a oddaný tím ťahajúci za jeden koniec povrazu. Najväčšiu zásluhu na 18. titule mala cez víkend jednoznačne Coco Wandeweghová, ktorá zariadila všetky tri body Američaniek.

Spanilá jazda Bielorusiek bez prehry od roku 2015 sa síce skončila, ale ako nováčik odviedli skvelú prácu, bavili divákov a potrápili favoritky. V Sabalenkovej rastie Bielorusku možno nová Viktoria Azarenková, len sa musí naučiť mať aj plán B, keď jej nepadá pri jej totálnom tenise. Sasnovičová má len 23 rokov, takže tiež v nej drieme ešte potenciál byť v rebríčku vyššie. Okrídlené „sláva víťazom, česť porazeným“ sa tak na toto pútavé a dramatické divadlo hodilo priam dokonale.