Getafe so šancou na Ligu majstrov. Zvládne to?

Do konca aktuálneho ročníka španielskej LaLigy ostáva ešte 12 kôl.

O majstrovi ešte matematicky rozhodnuté nie je, ale po úspešnom El Clásicu sú šance Barcelony na ďalší domáci primát veľmi veľké. V hre je ešte dosť, konkrétne 36 bodov.  Zosun Kataláncov z vedúceho postu však neočakáva nikto. My takisto nie.

Veľmi zaujímavé to je na dne tabuľky. Nováčik z Huescy sa výrazne zlepšil a vyzerá to tak, že záchranárskeho súboja sa nechystá vzdať predčasne. Problémy s udržaním sa budú mať netradične aj vo Vigu či Villarreale. Každý bod rátajú tiež v kabínach Girony, Levante, Vallecana a Valladolidu.

Prekvapenie sezóny

V tomto článku sa však budeme venovať klubu, ktorý sa vzoprel  predsezónnym prognózam,  nebojuje o prežitie, ale o postup do Ligy majstrov. Getafe je momentálne na štvrtom mieste, čo mu dáva pred záverečnou štvrtinou ročníka nemalé šance na to, že sa pozrie medzi európsku smotánku. Dobre to má rozbehnuté aj baskický Alavés, ale tam očakávame pokles, aj preto, že Deportivo má pred sebou mimoriadne náročný žreb.

Los Azulones, ako znie prezývka Getafe, už vlani ako nováčik skončili na výbornej 8. priečke. Tréner José Bordalas po postupe z druhej ligy stabilizoval káder, mužstvo naučil fantasticky brániť a pred sebou má už len poslednú úlohu. Tú najťažšiu. Na predmestí Madridu potrebujú pozbierať ovocie, ktorého plody boli zasadené pred dlhými mesiacmi.

Pevná defenzíva

Getafe sa opiera o vyvážený káder, v ktorom nežiaria žiadni jedinci, ale dominantným prvkom je kolektív. Ako sme naznačili, najsilnejšou stránkou tímu je schopnosť brániť. Medzi tromi žrďami prežíva prelomovú sezónu v Seville nepotrebný David Soria. Tento 25-ročný brankár odchytal všetkých 26 zápasov a viac ako dva góly v zápase neinkasoval ani raz. Getafe sa môže chváliť tretím najnižším počtom gólov vo svojej sieti, menej ich dostalo tradične Atlético a taktiež Valencia. Getafe inkasovalo dokonca o dva zásahy menej ako Barcelona.

Bordalas je už roky verný schéme so štvorčlennou defenzívnou líniou. Tá má v posledných kolách nemenné zloženie. D. Suaréz – Dakonam – Cabrera – Antunes, to je kvarteto hráčov, z ktorých až traja prišli pred začiatkom minulej sezóny, teda po návrate do LaLigy.

Jedine Uruguajčan Suaréz je na Coliseum Alfonsa Peréza dlhšie. Reprezentant Toga Djene Dakonam je síce najnižším stopérom v súťaži, ale dynamikou, rýchlosťou a na Afričana skvelým čítaním hry tento nedostatok vynahrádza.  Pomáha mu ďalší Uruguajčan Leonardo Cabrera.  Ten je naopak silný vo vzduchu a tým pádom mimoriadne nebezpečný aj v súperovej šestnástke. Potrebné skúsenosti a výborné centre z ľavej strany zabezpečuje portugalský harcovník Antunes. Ten si zahral LM s Malagou, rímskym AS, či Dynamom Kyjev. V šatni tak môže spoluhráčom hovoriť o zimomriavkach ponaskakovaných pri hymne tejto súťaže.

Stredopoliari nie sú na strieľanie gólov

V modernom futbale sú extrémne dôležité krídelné priestory. Getafe ich má solídne obsadené. Bordalas posunul vyššie Francúza Foulquiera, ktorý si ideálne rozumie s obrancom Suarézom. Obaja si menia posty veľmi variabilne. Pri útočení Uruguajčana Dmitri zostáva vzadu, respektíve odťahuje hráčov k stredu ihriska. Na opačnej ľavej strane pendluje subtílny Portillo, ktorý v LaLige odohral už takmer 200 zápasov.  Gól síce ešte nedal, ale svojou aktivitou odoberá hráčom súpera veľké množstvo energie a tým je pre Getafe mimoriadne platný.

V strede zálohy má veľa španielskych tímov kreatívnych borcov so silnou stránkou v driblingu či v hre 1 proti 1. V Getafe to však Bordalas chce hrať na dvoch útočníkov. Výsledkom tejto schémy je os ihriska obsadené bojovníkmi, nie loptovými virtuózmi.  Najviac duelov odohrala dvojica Arambarri – Maksimovič. Ich skôr defenzívne ladenie dokresľuje nula strelných laligových gólov na ich konte. Jednoducho strieľanie gólov majú v popise práce iní hráči.

Ofenzívne trio vo forme

El Geta sa vpredu opiera o trio útočníkov, ktorí zažívajú výbornú sezónu. Bordalas logicky môže pri rozostavení 4-4-2 vyrukovať v základnej zostave iba s dvomi, ale útočný potenciál na lavičke predstavuje výbornú možnosť ako prehovárať do zápasov.  Najpravidelnejšie v základe nastupuje Molina, autor 10-tich presných zásahov. Bývalý útočník Betisu dal v španielskych dvoch najvyšších súťažiach už 177 gólov.

Miláčikom fanúšikov je rýchlostne vybavený päťgólový Ángel. Ďalší tridsiatnik, ktorý si streleckú formu preniesol zo Zaragozy aj na predmestie Madridu. Najlepším strelcom je Jaime Mata, vo Valladolide nazývaný zradca.  V minulej sezóne sa trafil pri prostup Realu 35-krát, ale pred novou zmluvou uprednostnil odchod do Getafe.  Jedenásť gólov u hráča, ktorý v LaLige nikdy predtým nehral, predstavuje viac ako slušnú vizitku.

Barca, Real aj priami konkurenti

Getafe čakajú ešte minimálne štyri náročné zápasy.  Hrať budú s priamymi konkurentmi o postup do pohárovej Európy. Sevilla, Valencia, Real Madrid a Barcelona sa určite presvedčia o pevnosti defenzívy Bordalasovho tímu. Ten to má vo svojich rukách.  Jednoduché to nebude, určite však nie nezvládnuteľné.

Svoje ambície môže El Geta demonštrovať už v sobotu v súboji so zachraňujúcou sa Huescou.  Zápas uvidíte aj v našom priamom prenose od 20:40 na DIGI Sport 2.