Hetrik Alexa Zvereva a koniec Nadalovej dominancie

Platí to už viac ako desať rokov. Akonáhle sa tenisový okruh v apríli presunie na antuku, štartuje sa poľovačka.

Kto je schopný zastaviť Rafaela Nadala na povrchu, pre ktorý bol stvorený? Koľko zápasov je Španiel schopný vyhrať po sebe, do koľko trofejí – pre seba typicky – zahryzne? To sú otázky, ktoré sa opakujú rok čo rok.

V tejto sezóne bola na spadnutie dokonalá sezóna. Nadal sa rozbehol natoľko, že vyhral 50 setov v jednom slede. Navyše, od návratu po zranení narazil na všetkých hlavných vyzývateľov. Zverev, Thiem, Dimitrov, Nišikori, Goffin a ani nikto ďalší nedokázali s Rafom držať krok.

Priemer gemov, ktoré proti nemu súperi uhrali za 14 zápasov na antuke: 2,4. Jediný Martin Kližan uhral v jednom sete viac ako štyri a jediný Kližan si naňho dokázal vypracovať setbal. Mal dokonca tri, no nepremenil ani jeden.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

A potom prišiel zápas s Dominicom Thiemom v madridskom štvrťfinále. Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa malo prihodiť niečo špeciálne. Thiem po zranení členka nebol ani zďaleka v minuloročnej forme, v ktorej na antuke vyhral 22 zápasov. Ale taký je tenis – Dominic predviedol najlepší výkon za posledných 11 mesiacov a zastavil nezastaviteľného.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Na opačnej strane „pavúka“ si zatiaľ išiel svoje Alexander Zverev. Po semifinále z Monte Carla a titule z Mníchova potiahol fazónu až do Madridu. Na rýchlej antuke nedal súperom žiadne šance. Na ceste do ďalšieho finále na úrovni Masters (2. v tejto sezóne, 4. celkovo) čelil jedinému brejkbalu a nestratil žiadny servis.

Nič na tom nezmenil ani zápas o titul s Dominicom Thiemom. So svojím veľkým rivalom a dobrým kamarátom dovtedy prehral všetky tri zápasy na antuke. Bilanciu upravil profesorským výkonom – takmer nechyboval (11 nevynútených chýb za 20 finálových gemov).

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Alexander Zverev verzus Dominic Thiem, to je konfrontácia, ktorá sa v budúcnosti stane evergreenom. Najmä na oranžovej tehlovine bude hrať Nemec s Rakúšanom o tie najväčšie trofeje pravidelne, tým si môžeme byť istí.

Tento konkrétny vyznel pre mladšieho Zvereva, ktorý získal svoj tretí titul z úrovne Masters. Ak nepočítame Veľkú štvorku, tak práve Alexander Zverev junior je najúspešnejší tenista tejto série od roku 2004. A to má stále iba 21 rokov. Koľko podobných trofejí ešte získa, to môžeme iba tipovať. Jedna cifra určite stačiť nebude.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.