Je po krátkej zimnej prestávke, LaLiga je späť

Len dvanásť dní trvala zimná pauza v LaLige a najvyššia španielska súťaž sa opäť hlási o slovo zápasmi 19. kola.

O ligové zahájenie roka 2020 sa postarajú Real Valladolid a Leganés. Domáci na svojom štadióne nezvyknú prehrávať, v tejto sezóne sa im to stalo len raz, dvakrát zvíťazili a päťkrát si body delili. Dôležité pre nich je zjavne skórovať ako prví, v siedmich zápasoch, v ktorých sa im to podarilo, neprehrali ani raz a pripísali si štyri výhry a tri remízy.

Takouto bilanciou sa Leganés rozhodne pochváliť nemôže. Na ihriskách súperov nastrieľalo v tejto sezóne len štyri góly a v siedmich zápasoch, v ktorých sa presadili jeho hráči ako prví, zvíťazili len trikrát, raz remizovali a až trikrát prehrali. Treba však povedať, že hra Leganés sa od príchodu Javiera Aguirra zlepšila, kým do jeho nástupu nazbieral tím v 12 stretnutiach len päť bodov, v šiestich zápasoch pod jeho vedením až osem.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

O atraktívny večerný chod sa postarajú Sevilla a Athletic Bilbao, kým domácim patrí za 10 výhier, štyri remízy a štyri prehry v tabuľke tretia priečka, hostia sú za 7 výhier, 7 remíz a štyri prehry siedmi.

Sevilla na svojom štadióne získala v tejto sezóne 14 bodov z 24 možných, keď k štyrom výhram pridala dve remízy a dve prehry. Najviac gólov, viac ako každý piaty, strieľa v záverečnej štvrťhodine, v nej však zároveň aj najčastejšie inkasuje – vyše tretinu zo všetkých gólov v jej sieti. Sevillčania patria k najlepším tímom ligy z pohľadu držania lopty, s priemerom 54,8 percenta im patrí štvrtá priečka, a aj počtu prihrávok, s priemerom 562,2 na zápas sú tretí.

Bilbau síce patrí pekné siedme miesto, no s jedinou výhrou na ihriskách súperov (celkovo 1 výhra, 5 remíz a 3 prehry) zrejme nevládne úplná spokojnosť. Rovnako ako Sevilla, aj Athletic dáva najčastejšie góly v záverečných 15 minútach, každý štvrtý v ich podaní padá práve v tejto časti zápasu.

Naopak, úvodná polhodina je fáza stretnutia, v ktorej Bilbao najčastejšie inkasuje, loptu zo svojej siete počas nej ťahalo už šesťkrát. A to predstavuje pri fantastických 12 inkasovaných góloch v 18 zápasoch, len Atlético Madrid dostalo menej (11), až 50 percent. Šance na bodový zisk pre hostí by radikálne vzrástli, ak by sa im podarilo otvoriť skóre duelu. V deviatich zápasoch, v ktorých sa v tejto sezóne dostali do vedenia, totiž neprehrali ani raz (6 výhier, 3 remízy).

Oba zápasy pre vás komentuje Tomáš Bahník.