Kaiser: Ostatné kluby sa musia prestať báť Juventusu

V lete 2018 v prostredí talianskej Serie A rezonoval príchod hviezdneho Cristiana Ronalda do Juventusu Turín.  Do siete prestupov sa chytila obrovská ryba, ktorá zapĺňala titulky novín. 

Portugalský bombardér zmenil najvyššiu súťaž na Apeninskom polostrove a výrazne prispel k predĺženiu turínskej hegemónie. Stará dáma získala ďalší titul, úplne zaslúžene, ale dominantným krokom unudila priaznivcov po celom svete. Dianie počas tohto leta však naznačuje, že dlhodobá nuda  sa môže skončiť.

Zmeny na lavičkách štyroch gigantov prispievajú k úvahám, že preskupenie síl môže priviať čerstvý vánok. Zjednodušene povedané, udialo sa toho dosť na to, aby sme mohli polemizovať nad tým, čo nás v sezóne 2019/2020 čaká.

Novinky si rozmeníme na drobné spoločne s dlhoročným komentátorom Vlastimilom Kaiserom, ktorý vás bude zápasmi Serie A na DIGI SPORT sprevádzať aj v nasledujúcom ročníku.

Zmeny u štyroch zo top šestky, púta najmä Sarri

Vládcu lavičky zmenili štyri kluby z veľkej šestky. Klubovú príslušnosť si zachoval iba Carlo Ancelotti v Neapole a Gian Piero Gasperini v Atalante. U majstra Maxa Allegriho nahradil Maurizio Sarri. Inter povedie Antonio Conte, ktorý prebral žezlo po Lucianovi Spallettim. U rivala v AC siahli po v Marcovi Giampaolovi. Zvučnú zmenu predstavuje aj akvizícia Paula Fonsecu, ktorý povedie AS Rím.

Najdiskutovanejšou postavou leta je zatiaľ v  Taliansku Maurizio Sarri. Vedenie Juventusu urobilo pomerne prekvapujúci krok, keďže experti očakávali skôr iné meno Allegriho nástupcu. Tuhý fajčiar a bývalý bankár vlani nakukol do Premier League. S Chelsea nezažiaril, ale nebol z toho ani výsledkový prepadák.

Čoskoro 60-ročný kouč by v Turíne radšej nadviazal na prácu v Neapole, s ktorým síce nenarušil sériu titulov Juve, ale herným prejavom zaujal masy. SSC hral pod jeho vedením divácky atraktívny futbal a presne ten si od Sarriho sľubujú aj jeho noví zamestnávatelia.

Bianconeri potrebujú pridať k ligovým primátom nadstavbu. Sú dve možnosti. Prvou je triumf v Lige majstrov a druhou prechod k atraktívnejšiemu hernému prejavu. Sarri má predpoklady na to, aby aspoň možnosť číslo 2. zreálnil. Myslí si to aj Vlasto Kaiser:

“Ofenzívny štýl by mal byť u Sarriho zaručený, ale on sám na tlačovej konferencii nepriamo priznal, že v Chelsea niektorých hráčov nedokázal ovplyvňovať. Povedal, že stavil na kolektívne poňatie, ale narazil na londýnske individuality, ktoré sa mu veľmi neprispôsobovali. Otázne je, či ho niečo podobné nepostretne aj v Turíne.

Dosť záleží aj na tom, do akej miery bude Sarri pragmatický. Ako veľmi sa z tohto hľadiska bude podobať Allegrimu. Záleží aj na fungovaní tímu, ktorý by síce mal byť trocha mladší, ale Allegri chcel takisto, možno ešte výraznejšie, vykonávať omladzovacie rezy. Veď niektorí hráči ako Alex Sandro, Mandžukič, Dybala či Pjanič by asi odišli. Pod Sarrim však zacítia novú šancu a môžu byť za ňu vďační.”

Conte je späť

Po oddychu sa do kolotoča vracia stratég Antonio Conte, ktorý za sebou na klubovej úrovni zanechal v Juventuse i Chelsea výbornú prácu. Internisti si mädlia ruky, pretože jeho angažovanie nepredstavuje takmer žiadne riziko. Ak Nerazzurri zvládnu predpokladaný prechod na systém 3-5-2, môžu tabuľkovo strieľať ešte vyššie ako vlani.

“Nová metla, dobre metie – Conteho nástupy zvykli byť v iných kluboch presvedčivé. Veria mu fanúšikovia (všetkých 40 tisíc permanentiek bolo rýchlo vypredaných) a myslím si, že aj hráči už túžia po pozitívnom nakopnutí. Niektorí z nich už dlho plávali v priemerných vodách, takže by to mohlo fungovať,” verí v pozitívnu zmenu Kaiser.

Zašlú slávu AC má oživiť Giampaolo

Srdciar Gennaro Gattuso na lavičke AC Miláno od roku 2017 robil presne to, čo mu je vlastné – bojoval. Aj napriek miernemu progresu v porovnaní s rokmi minulými skončil. Jeho nástupca Marco Giampaolo má pred sebou náročnú výzvu. Klub zo San Sira potrebuje aspoň parciálne vyleštiť zhrdzavenú slávu.  Čas ukáže, či bývalý tréner Sampdorie dokáže vylepšiť to, čo nevyšlo Seedorfovi, F. Inzaghimu, Mihajlovičovi, Montellovi a Gattusovi.

“AC nie je v ideálnej finančnej kondícii, ale angažovanie Giampaola vzbudzuje triezvy optimizmus. Je to veľmi solídny tréner, ktorý by mohol priniesť aj potrebnú sviežosť na prestupovom poli. Predpokladané posilnenie kádra sa však aj napriek náznakom nekoná. Nečakajme žiadne veľké hviezdy (tou nie je ani Giampaolo), ale vznik fungujúceho team-worku by mohol znamenať posun do vytúženej top štvorky. Ak by sa tak stalo, klub by si na seba dokázal aj viac zarobiť,” ponúkol svoj pohľad Vlasto.

Divoké leto v Ríme

Najturbulentnejšie leto sa zatiaľ koná v Ríme. Vlci budú v sezóne 2019/2020 bez Ligy majstrov, no problémov je oveľa viac. Katastrofálny vzťah fanúšikov a amerických majiteľov, emóciami ošľahaný odchod ikon klubu a nespokojnosť s novým trénerom.

Paulo Fonseca nastúpil na palubu lode, ktorá má v podpalubí viacero dier. Ich zacelenie si vyžaduje veľa práce a je otázne, či to pre bývalého trénera Šachťaru Doneck nebude príliš náročná úloha. Na situáciu v AS má svoj názor aj Vlasto Kaiser:

“Prial by som si, aby sa situácia u nich upokojila, pretože celé calcio je unavené z toho, že potenciálne silný klub sa potáca vo vlastných problémoch. Klíma v klube je aktuálne napätá. Odľahčím to a poviem, že zmeniť by to mohol niekto naozaj Veľký, veď Rím sa Veľký cíti byť. Guardiola, Klopp, Mourinho? Preháňam? Ja nie, to tifosi.”

“V AS prežívajú veľké vzťahové problémy – veľmi neobľúbený majiteľ klubu a polemické odchody Tottiho s De Rossim. Fonseca by mohol priniesť svieži vánok, ale k tomu potrebuje čo najskôr všetkých „poblázniť“ a presvedčiť ich o tom, že je ten pravý. Nie som si istý, či to aktuálne takto v Ríme dopadnúť vôbec môže. Absentuje entuziazmus a fanúšikovia sú naozaj sklamaní. Verili totiž, že Ranieriho nahradí práve Antonio Conte.  Priaznivci vlkov jeho nástup vnímajú ako núdzovú voľbu a je navyše cudzinec. A tí to zvyknú mať v špecifickom rímskom prostredí náročné,” doplnila komentátorská jednotka Serie A.

Nech je krásnych príbehov čo najviac

Karty na trénerskom stole sú rozdané, ale kolotoč s prestupmi hráčov sa v Taliansku ešte len rozbehol. Už teraz však môžeme skonštatovať, že nasledujúci ročník má predpoklady na to, že bude ešte zaujímavejší ako ten uplynulý.

Hegemónia Juventusu sa raz skončiť musí. Stane sa tak o 10 mesiacov? Možno. Minimálne dramatickejší priebeh súťaže si však po trénerských rošádach želať môžeme. Pridáva sa aj Vlasto Kaiser: “To si želám sezónu čo sezónu. Ostatné kluby sa najprv musia prestať Juventusu báť.  Ten je aj aktuálne o level vyššie. Keď už nie boj o titul, ale aspoň boj o Ligu majstrov bol vlani vyrovnaný. Stačí si spomenúť na drámu v poslednom kole v súboji Inter – Empoli. Takéto krásne príbehy Serie A iba oživia a verím, že ich aj v nasledujúcej sezóne bude čo najviac.”