Kanonieri LaLigy v ročníku 2018/19 (1. časť)

Sezónu 2018/19 v španielskej LaLige ovládla Barcelona, ktorá s 11-bodovým náskokom predskočila madridské Atlético a dokonca až s 19-bodovým aj veľkého rivala Real. My sme sa však zamerali namiesto ligovej tabuľky na tabuľku kanonierov.

Tentokrát sme sa pozreli na tých hráčov, ktorí pokorili hranicu 15 gólov, no napriek tomu sa neprebojovali do najlepšej trojice súťaže.

Na ôsmom mieste skončila neodmysliteľná súčasť ofenzívy Atlética Madrid, ktorá, ako sa ukázala, nie je až tak neodmysliteľnou, keďže v ďalšej sezóne sa už v drese Los Colchoneros neobjaví. Antoine Griezmann sa s tímom pod vedením Diega Simeoneho rozlúčil 15 gólmi a deviatimi asistenciami. Na jeden zásah potreboval Francúz v priemere 213 minút.

8. Antoine Griezmann (Atlético Madrid)

Skvelý návrat do LaLigy zaznamenal v drese Espanyolu Borja Iglesias. Ten na seba upútal pozornosť v predchádzajúcich dvoch sezónach, počas ktorých v drese béčka Celty Vigo nastrieľal 34 gólov a následne si za druholigovú Zaragozu pripísal 22 presných zásahov. V 37 zápasoch za barcelonský tím zaznamenal 17 gólov a 3 asistencie, čo je pri celkovom 48-gólovom nástrele Espanyolu veľmi slušná vizitka. Na jeden zásah potreboval tento 26-ročný Španiel v priemere 181 minút.

7. Borja Iglesias (Espanyol)

Šiesta priečka nášho rebríčka patrí ďalšiemu Francúzovi. Wissam Ben Yedder dokazoval svoje kvality už počas pôsobenia v Toulouse, kde v štyroch ročníkoch po sebe pokoril 10-gólovú hranicu (15, 16, 14 a 17 zásahov), čím si vypýtal miesto v kádri Sevilly. V prvých dvoch sezónach v jej farbách nastrieľal dokopy 20 gólov, v nedávno skončenom ročníku k nim pridal ďalších 18 zásahov. Aj preto sa intenzívne špekuluje, či bude na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán pôsobiť aj v ďalšom ročníku.

6. Wissam Ben Yedder (Sevilla)

Zrejme ani výborné piate miesto v rebríčku kanonierov skúsenému 32-ročnému Cristhianovi Stuanimu neprebije sklamanie z toho, že jeho Girona nakoniec LaLigu opúšťa. Uruguajčanovi pritom možno len ťažko niečo vyčítať, veď z chudobných 37 gólov svojho tímu sa postaral až o 19, do čierneho tak mieril presne priemerne každých 144 minút. Otázka jeho ďalšieho pôsobenia v klube, ktorý sa predstaví len v druhej najvyššej španielskej súťaži, je tak rovnako ako pri Ben Yedderovi otázna.

5. Cristhian Stuani (Girona)

Tak tento pán má už zrejme niekde na tele vytetované erárne číslo ako majetok Celty Vigo. Veď s výnimkou “odbehnutia si” do Liverpoolu a Sevilly je priam stelesnením tohto galicíjskeho klubu. Dalo by sa povedať, že ofenzíva Celty, to je Iago Aspas. A hoci ho v tomto ročníku výrazne obmedzovali zranenia, kvôli ktorým odohral len 27 ligových zápasov, ani to mu nezabránilo v tom, aby opäť pokoril 20-gólovú hranicu rovnako ako v tom predchádzajúcom. V ňom na 24 zásahov potreboval 34 stretnutí. Nemôžeme sa preto čudovať, že spomedzi celej najlepšej osmičky strelcov má druhý najnižší časový priemer na jeden gól, keď sieť rozvlnil každých 113 minút.