Keď hovoríme o kanonieroch a nemyslíme Arsenal

Víkendový súboj Tottenhamu s Evertonom nie je len stretnutím dvoch premierleagových tímov, ale aj duelom dvoch fantastických anglických zakončovateľov – domáceho Harryho Kanea a hosťujúceho Waynea Rooneyho.

Harry Kane

Kanonier kohútov na konci minulého roka prekonal o tri zásahy rekord Alana Shearera z roku 1995 v počte nastrieľaných gólov v PL za kalendárny rok – siete súperov rozvlnil až 39-krát a pridal aj ďalší rekordný zápis v počte hetrikov, ktorých dosiahol za 12 mesiacov až šesť.

Krátko na to prepisoval históriu opäť, keď sa s 96 zásahmi v drese Tottenhamu vyrovnal najlepšiemu strelcovi Hotspur Teddymu Sheringhamovi. Potreboval na to len necelé štyri roky a 137 zápasov v PL, premiérovo sa v drese Tottenhamu v lige presadil 7. apríla 2014 pri výhre 5:1 nad Sunderlandom. Rodáka z Walthamstow tak môžeme už v jeho 24 rokoch nazývať legendou.

Wayne Rooney

Tou je už dávno jeho súper v tomto stretnutí a ďalší zberateľ rekordov Wayne Rooney. Zaujímavosťou je, že v čase, keď sa Kane presadil v lige po prvý raz, mal Wayne Rooney už vyše 150 premierleagových gólových zárezov. Ten prvý si za Everton poznačil 23. marca 2003 pri prehre na trávniku Arsenalu 1:2. Necelý polrok predtým, 2. októbra 2002, sa v zápase 2. kola Ligového pohára  proti Wrexhamu ako 16-ročný (sedemnástiny oslavoval o pár dní neskôr 24. októbra) stal najmladším strelcom klubu v histórii.

A k spomínaným rekordom… so 183 gólmi je najlepším strelcom PL vo farbách jedného klubu (Manchester United), keď svojim 176. ligovým zásahom v polovici januára 2016 prekonal dovtedajšieho držiteľa tohto rekordu Thierryho Henryho, ktorému sa to podarilo v drese Arsenalu.

O rok neskôr, 21. januára 2017, zaznamenal ďalší fantastický zápis, keď s 250 zásahmi vo všetkých súťažiach prekonal bradatý rekord Bobbyho Charltona a stal sa najlepším strelcom histórie Manchestru United. Kým Rooney na to potreboval v rokoch 2004 až 2017 len 546 zápasov, Charlton ich medzi rokmi 1956 až 1973 odohral až 758.

A nebol to jediný rekord, o ktorý Rooney Charltona pripravil. V zápase kvalifikácie o EURO 2016, ktorý hrali Angličania 8. septembra 2015 proti Švajčiarsku, sa 50. zásahom v najcennejšom drese stal najlepším strelcom anglickej reprezentácie.

Rooney má na konte aj netradičný rekord, keď na konci novembra 2017 zaznamenal hetrik v drese Evertonu proti West Hamu United. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby svoj predchádzajúci trojgólový zápis v Premier Leagee nezaznamenal 2 272 dní predtým – 10. septembra 2011. Žiaden iný hráč nečakal na hetrik od svojho predchádzajúceho tak dlho.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Rooney odohral v Premier League doteraz 478 zápasov a z gólu sa tešil 208-krát. Je tak len jedným z dvoch hráčov histórie súťaže spolu s Alanom Shearerom, ktorí v PL pokorili hranicu dvesto zásahov.

Kto uspeje?

Práve góly tejto dvojice môžu výrazne prehovoriť do toho, kto sa bude na konci vzájomného duelu tešiť z výhry. Bude to Kaneov Tottenham alebo Rooneyho Everton? Dozvieme sa v sobotu 13. januára od 18:30 v priamom prenose DIGI Sport 1. Komentátorom duelu bude Matúš Lukáč.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.