Koho by ste radi videli v Premier League?

Anglická EFL Championship je špecifická rýchlym sledom zápasov, veď o body sa bije až 24-členný pelotón klubov.

Už na začiatku decembra v druhej najvyššej súťaži na ostrovoch odohrali 20. kolo. Po ňom sa nám naskytol priestor na analýzu doteraz odohraného.

TABUĽKA CHAMPIONSHIP

Pri pohľade na tabuľku môžeme skonštatovať, že okruh favoritov na postup sa vykryštalizoval. Podľa očakávania sa v top šestke nachádza ekonomicky silné jadro tímov.

Možno mierne prekvapujúco vyznieva líderská pozícia Norwichu, kanárici však hrajú atraktívny ofenzívny futbal. Manažér z Nemecka Daniel Farke však bude mať náročnú úlohu. Udržanie prvej priečky sa zdá byť pre klub z Carrow Road takmer nereálne. Ak by sa to Farkemu podarilo, napísal by krásny príbeh ako vystrihnutý z denníka krajana Davida Wagnera, ktorý pred dvomi heroicky vytiahol do Premier League odpisovaný Huddersfield.

Vpredu sa drží Bielsov Leeds ukrývajúci veľký hráčsky i divácky potenciál.  The Whites medzi elitu v mnohých ohľadoch patria, avšak na ceste  za postupom sa musia vyvarovať tomu, čo sa im prihodilo vlani – dvojmesačnému výsledkovému výpadku.  

West Bromwich a Middlesbrough majú v kádri azda najskúsenejších hráčov v súťaži, čo môže byť rozhodujúce v boji o priamy postup. Väčšie šance vidíme u vreckárov, ktorí svoje schopnosti ukazujú najmä smerom dopredu. Albion má najúdernejšiu ofenzívu v Championship vystuženú Gaylom, Jayom Rodriguezom či Robsonom-Kanuom, hráčmi patriacimi do Premier League.

Počítať musíme aj s Nottinghamom, ktorý od aktuálnej sezóny vedie Aitor Karanka a ten už v Boro dokázal, že postupovú hru doťahovať do zdarného konca vie. Lesníci majú finančné zázemie vytvárané gréckym majiteľom Evangelisom Marinakisom, aj preto si môžu dovoliť hráčov ako Grabban, Colback, Pantilimon či Dawson. V dobrom svetle sa ukazujú aj posily získané v Portugalsku. Miestami tak Nottingham pripomína zmenšenú verziu pred rokom úspešného Wolverhamptonu.

Sheffield United vlani pozitívne prekvapil.  Z pozície nováčika sa dlhšie držal v prvej šestke, ale tempo do záveru neustál.  Manažér Chris Wilder pracuje s kompaktným a zohratým kádrom, otázne však je, či je dostatočne kvalitný, aby sa minuloročný pád nezopakoval. The Blades už teraz za sebou cítia ataky Derby County a Aston Villy.  

Derby County vlani vypadlo v semifinále play-off a po nástupe Franka Lamparda na lavičku  sa ambície ešte zvýšili. Ikona Chelsea si počína zatiaľ výborne. Frankovi vyšli už letné transfery, respektíve hosťovačky, mladíci Wilson, Mount či Tomori rezolútne dobrými výkonmi naznačujú, že ich budúcnosť je medzi anglickou špičkou. Derby by minimálne v play-off chýbať nemalo.

Aston Villa je kategória sama o sebe. Po vypadnutí pred dva a pol rokom si Villans prešli rôznymi obdobiami. Katastrofa pod DiMatteom, revitalizácia Steva Bruca, neúspešné finále vo Wembley s Fulhamom, stagnácia a odchod Brucea, príchod Deana Smitha. Zatiaľ je to ako na hojdačke, pozitívne etapy striedajú nevydarené momenty. 

Aktuálne to však v Birminghame vyzerá výborne. Po príchode manažéra Smitha z Brentfordu sa levi nakopli, zbierajú triumfy a na trávniku
doslova dominujú. Obranu riadi Terryho žiak Chester, v strede sa do životnej formy dostal niekdajší veľký talent Grealish a vpredu sa našiel kanonier, ktorý bude atakovať métu 25-tich gólov – Tammy Abraham.

Odpisovať samozrejme nemôžeme ani ďalšie kluby. Predovšetkým Stoke City má kvality na to, aby sa pobil o postup do šestky. Swansea je na tom podobne a v závetrí čaká aj stabilizovaný Birmingham.

Jazda v Championship sa nezastaví, ba práve naopak. V decembri a januári sa bude hrať takmer bez prestávky. Druhá anglická liga je jednou z najnáročnejších na svete a aj táto sezóna nám podáva niekoľko dôkazov. Do Premier League patria iba tí najlepší, tí,  ktorí si to jednoducho zaslúžia.