Kto sa pridá k Leedsu a WBA a postúpi do Premier League?

Sky Bet Championship je považovaná za jednu z najnáročnejších futbalových líg na svete. Hráči si musia v nahustenom 46-kolovom kalednári skombinovanom s pohárovými súbojmi a nezriedka aj repre zápasmi, siahnúť na dno svojich síl. Ročník 2019/2020 je navyše poznačený aj pandémiou COVID 19.

Tí, ktorí zvládnu úspešne cestu až do Premier League, si zaslúžia palec hore. Platí to o Leedsi United a West Bromwichi. Prvý menovaný sa medzi elitu vracia po 16 rokoch a jeho postup sa už teraz považuje za želané oživenie Premier League. Vreckári majú na súboje s najlepšími živšie spomienky, ale aj ich čaká náročné potvrdzovanie svojho statusu.

Meno tretieho postupujúceho? To stále nepoznáme, pretože vzíde z kvarteta Brentford, Fulham, Cardiff a Swansea.

MARCELO BIELSA sa stal jorkšírskym bohom

Postup Leedsu United je nepochybne zaslúžený. Pávi pracovali pod taktovkou jedného z najlepších manažérov na svete celú sezónu fantasticky, čo potvrdzuje aj skvelý bodový zisk – 93 bodov.

V Anglicku je tento klub jedným z najnenávidenejších, čo samozrejme mnohým zápasom dodáva špecifickejší náboj. Každý správny fanúšik si rád po rokoch pozrie ligový súboj medzi odvekými rivalmi Manchestrom United a Leedsom United.

Marcelo Bielsa počas dvoch rokov všiepil hráčom svoj taktický prístup, ktorým prevalcovali konkurenciu. Už teraz mnohí experti predikujú, že Leeds bude hrať v nasledujúcej sezóne o umiestnenie v top10.

WEST BROMWICH nechce byť „jojo“ klubom

Baggies vlani vypadli v semifinále play-off s Aston Villou a tak museli v Championship bojovať o jeden rok navyše. Zverenci chorvátskeho manažéra Slavena Biliča, ktorý má skúseností z Premier League, hrali najmä v prvej polovici sezóny výborný futbal s množstvom strelených gólov, ale na prelome rokov a potom po koronaprerušení pôsobili, akoby im došiel dych. Nebyť dvoch prehier tretieho Brentfordu vo finiši, opät by išli iba do vyraďovačky.

Tím je solídne vyvážený, mix mladých hráčov so skúsenými borcami zafungoval, ale na Premier League to stačiť nemusí. Na Hawthorns budú potrebovať 3-4 vydarené letné transfery, inak je možné, že WBA skončí ako Norwich tento rok, či Fulham vlani.

KTO TRETÍ? Semifinálové double Wales vs. západný Londýn

V play-off sa tento rok stretne Swansea s Brentfordom a Cardiff s Fulhamom. Bookmakeri najviac veria včelám z Brentfordu, ktoré už už pristávali na postupovú kvetinku, no možnosť dostať sa pred WBA nevyužili. V záverečných dvoch kolách totiž prehrali na Stoke a doma s Barnsley.

Tím dánskeho stretéga Thomasa Franka síce nie je napeckovaný hráčmi, ktorí majú premierleagové skúseností, práve naopak, ale Brentford hrá extrémne ofenzívny futbal založený na mimoriadnych kvalitách jednotlivcov. Všetci hráči z útočného trojlístka Benrahma – Mbeumo – Watkins si medzi elitou skôr či neskôr zahrajú. The Bees si v Premier League tak trocha želá aj širšia anglický verejnosť, klubu sa totiž podarilo dostavať novučičký štadión na Lionel Road.

Swansea už v postup do play-off asi ani neverila. Dostala sa doň až v poslednom 46. kole, pričom dokonale využila jedno z najväčších zlyhaní za posledné roky, ktoré predviedol Nottingham Forest. Labute majú mimoriadne mladé mužstvo, ktoré gólmi potiahol v poslednom období kmeňový hráč Liverpoolu Rhian Brewster. Ak manažér Cooper správne namotivuje mladé pušky, šanca na vyradenie Brentfordu nemusí byť až taká malá.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

V druhom semifinále je miernym favoritom Fulham. Chalupári sa môžu po roku do Premier League vrátiť. Na Craven Cottage sa minulé leto podarilo udržať v tíme Aleksandara Mitroviča, ktorý sa stal najlepším strelcom ročníka. V bráne dozrel v jedného z najlepších gólmanov v Championship Marek Rodák. Ten veľmi dobre vie, že Cardiff nebude ľahkým sústom.

Waleský zástupca hrá priamočiary futbal založený na kvalitných štandardkách a jednoduchej kombinačne nenáročnej hre. Čím by ale Cardiff obohatil Premier League? Vlani do nej nakukol, ale výraznú stopu nezanechal.

ZOSTAVA SEZÓNY

Marek Rodák (Fulham)

Liam Cooper (Leeds), Pontus Jansson (Brentford), Patrick Bauer (Preston)

Pablo Hernandez (Leeds), Matheus Pereira (WBA), Eberechi Eze (QPR), Kalvin Phillips (Leeds), Said Benrahma (Brentford)

Ollie Watkins (Brentford), Aleksandar Mitrovič (Fulham)

Play-off na PREMIER SPORT

Semifinále 1. zápasy
NED 26.7. 19:25 Swansea – Brentford
PON 27.7. 20:40 Cardiff – Fulham
Semifinále odvety
STR 29.7. 20:40 Brentford – Swansea
ŠTV 30.7. 20:40 Fulham – Cardiff
Finále
UTO 4.8. 20:40 Swansea/Brentford – Cardiff/Fulham
Všetky zápasy komentuje Karol Jakubovič.