Kto si sadne na trénerskú stoličku v Reale Madrid?

31. mája šokoval na tlačovej konferencii charizmatický Francúz celý futbalový svet. Potom, čo sa mu za tri sezóny v Madride podarilo niečo výnimočné, oznámil svoju rezignáciu.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

V najbližších rokoch bude pravdepodobne každý tréner porovnávaný s francúzskym elegánom, ktorý v troch sezónach po sebe zdvihol nad hlavu ušatú trofej pre víťaza Ligy majstrov. Pridal k tomu ešte jeden titul v domácej La Lige, dve trofeje pre víťaza MS klubov, dvakrát európsky superpohár a jeden španielsky superpohár. Zidane odtrénoval na lavičke bieleho baletu celkovo 149 zápasov, získal 9 trofejí.

Jeho nástupca to nebude mať v najúspešnejšom klube vôbec jednoduché. Prezident Florentino Pérez bude chcieť mať túto otázku vyriešenú čo najskôr. Preto si poďme predstaviť možných kandidátov a ich šance na trénovanie španielskeho giganta.

Mauricio Pochettino

Talentovaný a mladý argentínsky kouč je minimálne pre fanúšikov voľbou číslo jeden. Hrá atraktívny, moderný futbal a z Tottenhamu urobil jeden z najkvalitnejších tímov na ostrovoch. Napokon Spurs sa podarilo Real v Lige majstrov potrápiť zrejme najviac. V Madride uhrali kohúti remízu 1:1, vo Wembley zvíťazili 3:1 a vyhrali základnú skupinu H. Pre Pochettina hrajú aj iné fakty. Hovorí po španielsky a s La Ligou má skúsenosti z pôsobenia v barcelonskom Espanyole. Háčik je však v tom, že len nedávno podpísal s Tottenhamom nový, vylepšený kontrakt a prehlásil, že je v klube spokojný a chce v ňom pokračovať. Na druhej strane dodal, že 100% trénerov túži potom, aby jedného dňa mohlo trénovať Real. Splní sa jeho túžba už za pár dní?

Jürgen Klopp

Tu je situácia veľmi podobná. Klopp postavil Liverpool na nohy, cíti podporu vedenia, hráčov i fanúšikov. V klube pracuje na dlhodobom projekte, ktorý začína prinášať ovocie. Nemá najmenší dôvod z klubu odchádzať a podľa nášho názoru ani tak skoro neodíde. Šance na podpísanie Nemca sú veľmi mizivé.

Joachim Löw

Druhý Nemec na zozname, ktorý je spájaný s trénerským kreslom v Madride každú sezónu už od odchodu Josého Mourinha. Spájajú ho s ním však pravdepodobne len novinári. Tréner nemeckej reprezentácie tieto fámy okamžite vyvrátil a povedal: “Trénovať Real pre mňa nie je hlavnou témou. Sústredím sa na prácu s národným mužstvom na Majstrovstvách sveta v Rusku. Verím však, že Real nájde náhradu za Zinedina Zidana veľmi rýchlo.” 

Arséne Wenger

Žeby Francúza nahradil ďalší Francúz? Tu sú naopak šance oproti ostatným kandidátom výrazne vyššie. Profesor totiž skoro po 22 sezónach opustil klub svojho srdca a momentálne je bez práce. To, či bude naďalej trénovať nie je stále známe. Potvrdil však, že pri futbale chce zostať. Florentino Pérez o služby Wengera stál niekoľko rokov. Ten však napriek sympatiám klub z hlavného mesta Španielska vždy odmietol kvôli láske k Arsenalu.

Antonio Conte

Charizmatický Talian, ktorý prežil v Chelsea dve diametrálne odlišné sezóny, to má podľa všetkého v klube po neúspešnej sezóne spočítané. Conte sa navyše viackrát vyjadril, že mu počasie a život v Anglicku príliš nevonia. So slnečným Španielskom by pravdepodobne problém nemal. Ak ho Abramovič skutočne nahradí, môžu byť šance neposedného Taliana na angažmán v Reale naozaj vysoké.

Maurizio Sarri

Ostaneme v krajine špagiet. Druhým, možno trochu prekvapivým kandidátom z Apeninského polostrova je už bývalý kouč Neapola. S klubom z juhu Talianska získal rekordných 91 bodov v Serii A. Na “scudetto” to však nestačilo a De Laurentis, majiteľ klubu, ho nahradil Carlom Ancelottim. Sarri je spájaný predovšetkým s trénovaním londýnskej Chelsea. Ponuka z Madridu by však mohla všetko zmeniť.

Massimiliano Allegri

Do tretice Talian. Aktuálny tréner Juventusu Turín, s ktorým získal štyrikrát v rade majstrovský titul i taliansky pohár. Okrem toho jedenkrát vyhral taliansky superpohár a dvakrát sa s tímom prebojoval do finále Ligy majstrov. Raz podľahol Barcelone a druhýkrát práve Realu. Pre Florentina Péreza ideálny profil trénera. Opustí však Allegri klub, s ktorým zbiera jednu trofej za druhou v rodnej krajine a vymení ho za horúcu stoličku na Bernabéu?

José María Gutiérrez – Guti

Pod Pérezom bol kedysi takýto risk nepredstaviteľný a vždy do klubu priviedol jedno veľké trénerské meno za druhým. Všetko sa však zlomilo príchodom Zinedina Zidana, ktorý mal len o chlp väčšie skúsenosti ako jeho bývalý spoluhráč Guti. Kým Zidane začínal s trénovaním v madridskom béčku, Guti od roku 2013 odvádzal výbornú prácu pri kategórii U-19. Po tejto sezóne však končí a chce vyskúšať prácu hlavného trénera v prvoligovom klube. Žeby v Reale?

Z nášho pohľadu je aktuálne najväčším favoritom na šéfa lavičky pusiniek Arséne Wenger, pričom prioritou Florentina Péreza ostáva Mauricio Pochettino. Čiernym koňom by mohol byť práve posledný spomenutý, odchovanec a veľký srdciar Guti.

Stane sa novým trénerom niekto z vyššie spomenutých pánov? Alebo nakoniec príde niekto úplne iný? To sa dozvieme už v najbližších dňoch, pretože Florentino Pérez nepatrí zrovna k trpezlivým prezidentom.