Messi, kde si?

Pred začiatkom svetového šampionátu sme hodili na náš facebook pavúka z majstrovstiev sveta, v ktorom sme ako celkového víťaza tipovali Argentínu. Ach, ako sme sa mýlili. Nie je to ešte definitívne, ale po prehre s Chorvátskom sa naša predikcia odsunula do roviny utópie.

La Albiceleste hrajú v Rusku doslova nedôstojne svojho mena. Remíza s Islandom veľa naznačila. Občas sa veľkému favoritovi stane, že pri strete s ultradefenzívnym tímom nezaberie naplno. Z tohto dôvodu sa zisk bodu so Severanmi ešte prepáčiť dá, ale výbuch s Chorvátskom bol obrovský. Odkryl skutočnú (ne)disponovanosť kádra Jorgeho Sampaoliho.

Veľa fanúšikov pred turnajom videlo skvelú ofenzívu na čele s Messim, ktorého doplnili Aguero, Higuain a Dybala (doma dokonca zostal Icardi), ale pravda je taká, že Argentína taký slabý tím na svetovom šampionáte ešte nemala. Tagliafico, Salvio, Pavón, Mercado, Meza, Caballero nie sú zlí futbalisti, ale nepredstavujú ani mená, z ktorých by mali súperi strach.

Sampaoli na Balkáncov vyrukoval so zmenou systému. Alternatívu s tromi stopérmi využívajú aj iné tímy, no pred vrcholným turnajom ju cibria minimálne rok. Tieto zmeny prispeli k tomu, že nie len obrana, ale prakticky celý tím, nevedel čo má hrať, respektíve aspoň to tak vyzeralo.

Lionel Messi. Kapitola sama o sebe. Mal byť hlavným hrdinom turnaja. Mal uzavrieť kruh svojho futbalového života trofejou, ktorá mu stále chýba. Mal ukázať, že Maradonu je možné zatieniť. Mal ukázať, že je lepší ako Cristiano Ronaldo, pretože konfrontácia tejto dvojice je a bude fenoménom. Nič z toho sa zatiaľ nedeje. Podobne ako v prípade Argentíny aj u neho platí, že tak zle, ako hral proti Chorvátsku, sme ho ešte hrať nevideli.

Tlak na Messiho pleciach je mimoriadne veľký. Nezvláda ho niesť, ale má to aj dve pozitíva. Po prvé, fanúšikovia aspoň vidia, že je tiež len človek, ktorý sa nevyhne chybám. Po druhé, stále to môže zvrátiť. Šanca na postup nie je veľká, ale ak má vystúpiť na piedestál, nech je to po zázračnom boji.