Milánsky súboj o šampióna budúcej generácie

Väčšine tenisových fanúšikov sa už zbiehajú sliny na záverečný Turnaj majstrov. Ešte predtým je tu však skvelé predjedlo – ATP NextGen Finals v Miláne.

Vlaňajší úspech

Výberový šampionát pre hráčov do 21 rokov mal premiéru pred rokom a okrem veľkej fanúšikovskej odozvy ponúkol aj veľký impulz pre účastníkov. Až päť z nich tento rok odohralo životnú sezónu. Chačanov, Čorič a Medvedev sú zrazu na dostrel svetovej desiatky, Shapovalov v tesnom závese a Čung iba pár týždňov po vlaňajšom triumfe dokráčal do prvého grandslamového semifinále.

Veľký favorit

Kým premiérový ročník nemal jasného favorita, tento rok sa jeden veľký rysuje. Stefanos Tsitsipas bol pred rokom v Miláne iba v pozícii náhradníka. S prvým titulom a ďalšími finálovými účasťami v Barcelone a Toronte sa však katapultoval na 15. miesto sveta a v čerstvých dvadsiatich rokoch je považovaný za jeden z najväčších talentov celej generácie.

Jeho hlavným rivalom mal byť Kanaďan Shapovalov, ktorý sa však odhlásil pre únavu po náročnej sezóne. Jednotkou v druhej skupine tak bude najmladší zo všetkých účastníkov, iba 19-ročný Alex de Minaur. Austrálčan začínal rok mimo elitnej dvojstovky, ale dvomi súbojmi o titul, z toho jedným na 500-ke vo Washingtone, je zrazu krok od top 30-ky.

Chýbať nebudú ani ďalšie zvučné mená ako vlaňajší štvrťfinalista US Open Andrey Rublov či americké hviezdičky Frances Tiafoe s Taylorom Fritzom.

Neštandardný herný formát

Okrem podpory mladých hráčov je NextGen Finals šancou pre ATP vyskúšať si viaceré herné novinky. Vlani v Miláne mala premiéru napríklad časomiera, ktorá tento rok už naplno zarezávala na US Open Series. Diváci sa môžu opäť tešiť aj na iné počítanie skóre. Hrať sa bude na tri víťazné sety do štyroch gemov s tajbrejkom za stavu 3:3. Podobne ako v štvorhre, ani tu neexistuje výhoda – teda rozhoduje ďalší fiftín po zhode. Pozor si musia dávať predovšetkým hráči na príjme. Po dotyku pásky sa totiž servis neopakuje, ale hrá sa ďalej ako v bežnej výmene.

Aj tento netradičný formát určite prispeje k veľkej dynamike zápasov a zábave pre všetkých divákov pri obrazovkách televízie DIGI Sport. Štartujeme už v utorok o 14:00 prvými skupinovými zápasmi. Tak si to nenechajte ujsť!

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Piatok 9.11. semifinále

19:00 DS3 Alex de Minaur – Jaume Munar (komentuje M. Vaňous)
21:00 DS3 Stefanos Tsitsipas – Andrey Rublev  (M. Vaňous)

 

 


Utorok 6.11.

14:00 DS3 Stefanos Tsitsipas – Jaume Munar (komentuje M. Petro)
16:00 DS3 Taylor Fritz – Andrey Rublev (M. Petro)
19:30 DS3 Frances Tiafoe – Hubert Hurkacz (T. Bahník)
21:30 DS3 Alex de Minaur – Liam Caruana (T. Bahník)

Streda 7.11.

14:00 DS3 Hubert Hurkacz – Jaume Munar (komentuje M. Vaňous)
16:00 DS3 Taylor Fritz – Liam Caruana (M. Vaňous)
19:30 DS3 Stefanos Tsitsipas – Frances Tiafoe (T. Bahník)
21:30 DS3 Alex de Minaur –  Andrey Rublev (T. Bahník)

Štvrtok 8.11.

14:00 DS3 Frances Tiafoe – Jaume Munar (komentuje T. Bahník)
16:00 DS3 Andrey Rublev – Liam Caruana (T. Bahník)
19:30 DS3 Alex de Minaur –  Taylor Fritz (M. Petro)
21:30 DS3 Stefanos Tsitsipas –  Hubert Hurkacz  (M. Petro)