Na Stamford Bridge pátrajú po forme, výsledkoch, pohode a hlavne REŠPEKTE

Nástup Maurizia Sarriho ku kormidlu bol presvedčivý., jeho Chelsea neprehrala 12 ligových zápasov v rade.

Až 24. novembra 2018 túto impozantnú šnúru, naznačujúcu schopnosť konkurovať Manchestru City a Liverpoolu v boji o titul, zastavil Tottenham. Práve s týmto súperom, mestským rivalom, sa The Blues stretnú dnes večer na Stamford Bridge a je potrebné zdôrazniť, že psychické rozpoloženie „modrých“ je diametrálne odlišné ako pred jesenným derby.

Od poslednej bitky Chelsea v Premier League prehrala ďalších päť duelov. Pred vyše dvomi týždňami na Etihad dokonca zahanbujúco 0:6 so City. Iný manchesterský klub, United, zasa demoralizoval Sarriho partiu v FA Cupe a v živej pamäti je stále aj štvorgólová prehra s Bournemouthom. Suma summarum, v roku 2019 pôsobí Chelsea ako priemerný klub.

Výkonnostné zlepšenie síce bolo viditeľné cez víkend vo finále Carabao Cupu, ale prehra po pokutových kopoch po bezgólovom priebehu duelu a udalosti zo záveru predĺženia nasvedčujú tomu, že z hľadiska morálky a tímoveho ducha poriadok v klube nevládne.

Sarriho rešpekt, kompetentnosť a dôveru doslova rozleptal Kepa Arrizabalaga, ktorý odmietol zísť z ihriska. Manažér rozhodol, že penalty nechá odchytať dvojku Willyho Caballera. Striedanie brankárov pred pokutovými kopmi nie je úplne obligátny jav, ale vzhľadom k tomu, že argentínsky gólman v minulosti chytal za City a zakončujúcich exspoluhráčov mal naštudovaných, nemôžeme Sarriho ťah vnímať ako niečo netaktické či nekoncepčné.

Najdrahší brankár histórie sa však rozhodnutiu vzoprel, zo svojho manažéra urobil idiota bez rešpektu a čo navyše finálovú penaltovú lotériu nezvládol. Ederson zo City dostal o jeden gól menej a z mladého Baska za tak stal namiesto hrdinu idiot číslo 2.

Po zápase to obaja aktéri (Sarri a Kepa) odkomunikovali viacmenej diplomaticky. Hovorili o istej miere zlej komunikácie v súvislosti s možným zranením. Kepa však v utorok dostal od klubu peňažnú pokutu vo výške týždenného platu a jeho dnešným štart v londýnskom derby je otázny.

Niektorí futbaloví experti sa zhodujú, že ďalšia spolupráca tejto dvojice je nemožná. S tým sa nedá nesúhlasiť. Ale kto sa má porúčať? Vzhľadom k financiám vynaloženým za služby posily z Bilbaa je tým najreálnejším scenárom odchod Maurizia Sarriho z postu manažéra.

Spor z nedele nie je jediným problémom bývalého kormidelníka Neapolu. Britské médiá už dlhšie informujú o dlhotrvajúcom disrešpekte viacerých hráčov. Borci ako Alonso či Azpilicueta, ktorí to do zimy výkonnostne ťahali, sa trápia. Ideálnej forme sa vzdialil aj najlepší strelec a hráč klubu Hazard. Jednoducho na Stamford Bridge sú v problémoch až po uši.

Tím padol až na šieste miesto, druhá sezóna v rade bez Ligy majstrov by bola klinická. Nehovoriac o zákaze týkajúceho sa majiteľa klubu Romana Abramoviča. Rus má ban vo Veľkej Británii akokoľvek podnikať, dokonca sa spomína aj zákaz vycestovať do krajiny, v ktorej vlastní klub.

Na krku Sarriho pred dnešným zápasom s Tottenhamom nie je pomyselný nôž, ale skôr metrová mačeta. Ak The Blues zlyhajú a prehrajú v lige s kohútmi tretí raz v lige v rade, Maurizio si pravdepodobne pôjde poťahovať z cigaretky domov pod Vezuv. Či by ale jeho exodus vyriešil situáciu v Chelsea? Ani z ďaleka…