Najnetipovateľnejšia liga v Európe pokračuje druhým kolom

Nasledujúce riadky budú patriť 2. Bundeslige, ktorá tento víkend pokračuje druhým ligovým kolom. Už titulok naznačil, že akékoľvek predikcie napísané pred začiatkom tejto súťaže môžu byť v závere nezmyselné, ba až komické.

Druhá najvyššia nemecká liga sa totiž v ostatných dekádach vyznačuje veľkou vyrovnanosťou a nezriedka sa stane, že z nováčika a totálneho outsidera na štartovacej čiare sa v cieľovej rovinke vykľuje víťaz a tým pádom postupujúci tím. Aj napriek tomu sa o pár tipov a hodnotení pokúsime.

V minulej sezóne si miestenku do Bundesligy vybojoval podľa očakávania Kolín nad Rýnom, totálne prekvapil nováčik z Paderbornu a historický úspech dosiahol Union Berlín , ktorý zvládol baráž so Stuttgartom. Sviežosťou zaváňa aj trio nováčikov Osnabrück, Karlsruhe a Wehen.

Ťažkotonážnici: Stuttgart, Hannover, Norimberg a HSV


Ak berieme do úvahy finančné hľadisko a kvalitu kádra, vychádza nám to na práve toto kvarteto najhorúcejších ašpirantov na postup. Stuttgart po zostupe logicky celý káder neudržal, ale stále je v ňom dosť hráčov na úrovni najvyššej súťaže – Gomez, Casto, Didavi, či Ascacíbar. V klube už nepokračuje majster sveta Pavard a ani žiadaný Kabak, ale doplnenie v podobe Stenzela, Mangalu a Klementa opätovne zvyšuje kvalitu.

Menšiu aktivitu na prestupovom poli zrealizovali ďalšie dva z Bundesligy zostupujúce tímy Norimberg a Hannover, ale aj napriek tomu by do boja o top 3 zainteresované mali byť. 96-tkári sa budú spoliehať najmä na schopnosti ostrieľaného kouča Mirka Slomku, ktorý sa do Hannoveru vrátil už tretí raz. Vlani bola najväčším problémov ofenzíva, veď Hannover strelil jednoznačne najmenej gólov. Počas leta prišli dvaja útočníci Ducksch a Teuchert a práve na plecia tejto dvojice sa nakreslí čiara oddeľujúca úspech od neúspechu.

Norimberg si svoj minuloročný návrat medzi elitu predstavoval inak. Bavori veľa vody medzi špičkou nerozvírili a tak ich čaká náročný proces čiastočného reštartu. Jeho súčasťou bude nový tréner – málo známy Rakúšan s balkánskymi koreňmi Damir Canadi. Manažment FCN zaujala jeho výborná práca v gréckom Atromitose. V klube stále ostala aj československá stopa v podobne dvojice Petrák – Zreľák. Obom želáme v prvom rade stopercentné zdravie. Norimberg medzi favoritov jednoznačne patrí, ale ľahké to mať nebude.

O jedno z najväčších prekvapení a sklamaní zároveň sa vlani postaral Hamburger SV. Tradičný bundesligista vyhorel v závere sezóny ako fakľa a tak ostal iba na druhom najvyššom leveli, čo najmä fanúšikovia niesli veľmi ťažko. Podľa očakávaní sa tak na severe krajiny veľa vecí zmenilo. Po stávke na mladú trénerskú kartu si tentoraz kompetentní vybrali harcovníka Dietera Heckinga – aktuálne trénera z najzvučnejším menom v 2. Bundeslige. Odchody Mangalu, Holtbyho, Lasoggu a Santosa sa podarilo nahradiť ešte väčšou kvalitou. Dinosaury získali Kinsombiho z Kielu, Ewertona a Leibolda z Norimbergu, Kittela z Ingolstadtu, Wooda z Hannoveru a Gyameraha s Hinterseerom z Bochumu. Hamburg sa revitalizoval a podľa nás bude silnejší ako v uplynulom ročníku.

Ľahkotonážnici: Heidenheim, Kiel, St. Pauli, Regensburg, Bochum, Bielefeld

Vyše 10-ročná systémová práca trénera Franka Schmidta v kedysi provinčnom klube z Heidenheimu je tesne pred svojim vrcholom. Trpaslík z Bádenska skončil vlani na 5. mieste, iba dva body od barážového postu. Teraz chce viac. Nahlas o tom nikto nehovorí, ale túžba je veľká a úplne logická. Zodpovedá tomu aj fakt, že káder ostal prakticky bez zmeny. Dočkáme sa premiérového postupu malého klubu? Vôbec by sme sa nečudovali.

Nás tip na konečné poradie 2. Bundesligy

1. HSV
2. Heidenheim
3. Stuttgart
4. Hannover
5. Kiel
6. Norimberg
7. Bielefeld
8. St. Pauli
9. Regensburg
10. Bochum
11. Osnabrück
12. Drážďany
13. Fürth
14. Karlsruhe
15. Darmstadt
16. Aue
17. Sandhausen
18. Wehen

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

PRIAME PRENOSY Z 2. KOLA 2. BUNDESLIGY

Piatok 2.8.
18:25 DS1 Sandhausen – Osnabruck (komentuje S. Suvák)
20:25 DS1 St. Pauli – Fürth (S. Suvák)

Sobota 3.8.
12:55 DS1 Karlsruher – Drážďany (K. Jakubovič)
15:25 DS1 Hannover – Regensburg (S. Suvák)

Nedeľa 4.8.
13:25 DS1 Heidenheim – Stuttgart (S. Suvák)
15:25 DS3 Darmstadt – Kiel (K. Jakubovič)
15:25 DS2 Aue – Wehen (S. Suvák)

Pondelok 5.8.
20:25 DS1 Norimberg – Hamburg (F. Mentel)

 

 

Súboj titanov na Old Trafford

Súboj titanov na Old Trafford

Tento víkend sa bude zrak futbalových fanúšikov upierať predovšetkým na jedno miesto. V Divadle snov uvidíme súboj najväčších rivalov a zároveň dvoch najúspešnejších tímov Anglicka.

Inter chce zlomiť kliatbu, AC proti nováčikovi

Inter chce zlomiť kliatbu, AC proti nováčikovi

Milánsky Inter sa v rámci 8. kola predstaví na neobľúbenom Mapei Stadium, kde svoje domáce zápasy hráva nevyspytateľné Sassuolo, ktoré to na Inter vie. Giallorossi chcú využiť katastrofálnu formu Sampdorie a získať tri body. Podobné úmysly má milánske AC, ktoré na San Sire vyzve Lecce.

Utrápený Dortmund doma privíta lídra, Bayern si ide po body do Augsburgu

Utrápený Dortmund doma privíta lídra, Bayern si ide po body do Augsburgu

V Signal Iduna Parku uvidíme súboj dvoch Borusií. Domáci Dortmund dúfa, že reprezentačná prestávka prišla vhod a po nej mužstvo odštartuje víťaznú sériu. Hneď a úvod jej ale do cesty prichádza veľmi náročný súper z čela ligovej tabuľky. Bodovú stratu minimálne jedného mužstva bude chcieť využiť majstrovský Bayern.

Šláger na Wande, Barca cestuje do Eibaru

Šláger na Wande, Barca cestuje do Eibaru

Hviezdy Barcelony sa na úvod predstavia v Eibare s jasným cieľom a to získať tri body. Los Colchoneros budú mať oveľa náročnejšiu úlohu. Na domácom štadióne privítajú netopiere z Valencie. Večer sa pozrieme aj na aktuálnu formu Realu Madrid. Merengues si v rámci 9. kola urobia výlet na slnečnú Mallorcu.