Nečakaný nástupca Zidana na lavičke Realu. Kto je Julen Lopetegui?

Očakávali sa iné mená, ale nakoniec si vedenie Realu Madrid CF na čele s prezidentom Florentinom Perézom vybralo Julena Lopeteguiho.

Prekvapujúci, priam až nečakaný ťah bieleho baletu, prišiel len krátko pred otvorením majstrovstiev sveta. Nebolo by na tom nič zvláštne , ak by 51-ročný Bask nebol aktuálne kormidelníkom španielskej reprezentácie. Vypustenie informácie ešte pred začiatkom šampionátu si podľa portálu marca.es vyžiadal sám Lopetegui, pretože sa obával narušenia atmosféry okolo reprezentačného tímu, ak by k tomu prišlo v priebehu bojov na ruskej pôde.

Zidanov nástupca bude nielen ostro sledovanou postavou, ale zároveň aj mimoriadne zaneprázdnenou. Po skončení turnaja sa roztočí klubový kolotoč a ten na Santiago Bernabéu zvyknú rozkrútiť extrémne rýchlo. Okrem útoku na titul, zrušenia ligovej dominancie Barcelony, letných nákupov a čiastočnej reorganizácie kádra ho čakajú dva poriadne tvrdé oriešky – Gareth Bale a Cristiano Ronaldo nemajú ohľadom svojej budúcnosti jasno.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Fakty o Julenovi Lopeteguim, ktoré by ste mali vedieť:

  1. Je to bývalý brankár Realu Madrid. Na Bernabéu sa prvý raz objavil v 19-tich rokoch. V roku 1985 prišiel vystužiť brankársky post zo San Sebastianu.  Cez akadémiu a béčko sa dostal aj do prvého tímu, ale tam sa mu nepodarilo pri veteránovi Pacovi Buyovi presadiť. Za áčko odohral iba jediný ligový duel proti Atléticu Madrid
  2. Po odchode z Madridu sa chytil v Logrones, za ktorý odchytal cez 100 stretnutí. Všimla si ho FC Barcelona a tak zamieril na Camp Nou.  Je teda jedným z dvoch brankárov, ktorí strážili bránu Realu Madrid a tiež Barcelony. Tým druhým je legendárny Ricardo Zamora. Ani v Katalánsku sa však jednotkou nestal, pretože otec Sergia Busquetsa Carles bol na tomto poste absolútnou extratriedou.
  3. Aktívnu kariéru ukončil na predmestí hlavnému mesta v Rayu Vallecano. Práve tam začal v roku 2003 svoju trénerskú dráhu. Okrem Los Vallecanos viedol aj Real Madrid B, mládežnícke reprezentácie Španielska a predovšetkým portských drakov. S FC Porto nikdy Primeira Ligu nevyhral a nedostal sa ani cez štvrťfinálové brány Ligy majstrov.
  4. Môže sa pochváliť dvomi titulmi majstra Európy. Je známy veľmi dobrou prácou s mládežou, čo potvrdil najprv pri kormidle španielskej 19-tky, s ktorou v roku 2012 vyhral ME tejto vekovej kategórie. V tíme mal hráčov ako Jesé, Saúl, Deulofeu či Suso. Správne si vedel vybrať aj pri 21-tke o rok neskôr.  V Izraeli premohli Talianov hráči ako De Gea, Koke, Isco, Morata alebo tiež Thiago.
  5. V roku 2016 sa stal trénerom svojej rodnej krajiny, ale všetko mohlo byť inak.  Lopetegui koketoval s Wolverhamptonom Wanderers. K vlkom sa prihrnul čínsky investor a ten takmer súčasného nového trénera Realu Madrid zlákal. Ak by neprišla ponuka od národného zväzu, 51-ročný kormidelník by teraz možno pripravoval Wolves na novú sezónu Premier League.  Na „ak“ sa však vo svete futbalu nehrá…