Stane sa Neymar opäť letnou prestupovou bombou?

Neymar da Silva Santos Júnior, alebo skrátene Neymar, je meno, ktoré je prakticky v každom prestupovom období jedným z najskloňovanejších. Inak tomu nebude ani v tom nasledujúcom a preto si v blogu zmapujeme jeho aktuálne možnosti.

Návrat “domov”

Brazílčan Neymar prestúpil v lete 2017 z Barcelony do parížskeho Saint-Germain za rekordných 222 miliónov eur, čím sa stal najdrahším hráčom na svete. Hlavným dôvodom na odchod z jedného z najkvalitnejších útokov futbalovej histórie bolo podľa viacerých zdrojov to, že Neymar chcel byť hlavnou hviezdou mužstva, čo v Katalánsku jednoducho nebolo možné, tam totiž kraľuje muž s číslom 10 na chrbte a podľa všetkého tomu tak bude aj naďalej.

Neuplynula však ani sezóna a už stihol svoj prestup pod Eiffelovku trpko oľutovať. Milionárske mužstvo totiž doteraz nikdy nedokázalo naplniť svoj potenciál a najmä na európskej úrovni vždy sklamalo. V prvej Neymarovej sezóne vypadlo PSG v prvom kole play off s Realom Madrid, v druhej nestačilo taktiež v osemfinále na Manchester United.

Brazílčan sa tak musel uspokojiť “iba” s domácimi úspechmi, ktoré však pre neho samotného a pre ambiciózne vedenie klubu nie sú dostačujúce. Talentovaný útočník získal s francúzskym tímom dvakrát ligový titul, jedenkrát francúzsky ligový pohár, raz francúzsky pohár a raz francúzsky superpohár.

Francúzska liga nie je aj napriek obrovským investíciam a veľkej snahe taká atraktívna ako LaLiga, Serie A, či Premier League a to si po dvoch rokoch uvedomil aj Neymar so svojim otcom, ktorý je zároveň aj jeho agentom.

Preto by chcel 28-ročný hráč opäť čo najskôr zmeniť pôsobisko a najradšej by sa podľa viacerých zdrojov vrátil za svojimi kamarátmi do Barcelony. Pokúsil sa o to už minulé leto, veľké finančné nároky PSG a naštrbené vzťahy s katalánskym veľkoklubom ho však donútili v hlavnom meste Francúzska zotrvať. A jednoduché to nebude ani pri ďalšom pokuse.

Suárez, Neymar, Messi

Barcelona však má zopár tromfov v rukáve. PSG má totiž záujem o viacerých hráčov Blaugranas. Barca by mohla znížiť prestupovú čiastku Coutinhom, Griezmannom, Dembélém, Tobidom, alebo Nelsonom Semedom.

Santiago Bernabéu?

Florentino Pérez túžil po Neymarovi ešte keď bol tínedžerom. “Nový” Pelé bol dokonca v Madride na skúške, keď mal 13 rokov. Vtedy sa ale ešte na európsky futbal necítil a vrátil sa do rodnej Brazílie, kde štyri sezóny obliekal dres Santosu. Do Valdebebas, tréningového centra Realu Madrid, sa už nikdy nevrátil. Bitku o neho vyhrala Barcelona.

Dláždi si Neymar cestu do Realu Madrid? | ForcaBarca.sk ...

Real sa snažil o príchod brazílskeho loptového virtuóza ešte dvakrát. V lete 2017 chcel Peréz zopakovať situáciu z roku 2000, keď z Barcelony získal Luisa Figa. Barca Neymara nechcela pustiť za žiadnu cenu, keď ale nebola iná možnosť, uprednostnila PSG.

O rok neskôr to skúsilo vedenie Los Blancos znovu. Do Paríža dokonca posielalo ako protihodnotu Garetha Balea a Jamésa Rodriguéza. PSG ale odmietlo predať svoju najväčšiu hviezdu už po sezóne a Real nakoniec podpísal Edena Hazarda. Okrem toho vyrastajú Zidanovi priamo pod nosom dvaja iní, nesmierne talentovaní Brazílčania. Vinícius Júnior a Rodrygo Goes. S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak už Real o Neymara do tretice nepokúsi.

Taliansko?

Je len málo klubov, ktoré si môžu dovoliť Neymara. Na Apeninskom poloostrove jeho veľké požiadavky môže splniť iba majstrovský Juventus. Ten má v kádri ale inú superstar, čo by mohlo byť pre Neymara opäť problémom. Jedine ak by Juventus poslal Cristiana Ronalda opačným smerom, alebo do nejakého iného klubu.

Výhodou Juventusu oproti španielskym gigantom by mohol byť fakt, že turínsky veľkoklub nemá také vysoké požiadavky na podiel zo zisku hráča z jeho marketingových aktivít. Rozdielne to funguje aj v jednotlivých krajinách.

Taliansku napríklad Cristiano Ronaldo platí len 100 tisíc eur bez ohľadu na výšku príjmu z reklamy. V Španielsku je to až 28% z celkového príjmu a práve to by mohol byť tromf v rukáve pre Juventus.

Paríž sa navyše nezaujíma iba o Cristiana Ronalda. Dlhodobo monitoruje aj situáciu okolo Argentínčana Paola Dybalu, či záložníka Miralema Pjaniča. Parížsky klub má na druhej strane s Juventusom omnoho priateľskejší vzťah ako so španielskymi rivalmi.

Premier League? 

Ani v bohatom Anglicku si nemôže Neymara dovoliť hocijaký klub. Do úvahy pripadajú iba kluby z Manchestru a londýnska Chelsea, ktorá v minulosti taktiež prejavila záujem o brazílskeho kúzelníka. Jej záujem však medzitým zrejme upadol.

Manchester City by mohol byť najhorúcejším kandidátom na jeho zisk na ostrovoch, kvôli porušeniam pravidiel však prišiel na 2 roky o Ligu majstrov, čo by mohol byť vážny problém. Neymar totiž túži predovšetkým po ušatej trofeji, ktorú doteraz získal iba raz s Barcelonou.

Do hry o Brazílčana by tak mohol vstúpiť Manchester United, ktorý by osobnosť vo svojom tíme rozhodne uvítal. Mohol by sa však popáliť rovnako ako v prípade Ángela Di Maríu, či Alexisa Sáncheza. Napriek finančným možnostiam sa Neymarov presun na ostrovy neočakáva. Brazílčania, až na pár výnimiek, vždy uprednostňovali destinácie trochu bližšie k rovníku.

Ostane v PSG

Je dosť pravdepodobné, že sa zopakuje scenár z minulého leta a Neymar si prestup zo zlatej klietky nevydupe. V takom prípade bude musieť dodržať svoj aktuálny kontrakt, ktorý vyprší až v júni 2022.

PSG will pay more than $500 million for Neymar in transfer fee and ...