Nikolas Špalek: Balotelli je v pohode, aj rozlišovačku si oblieka sám

Česká a slovenská enkláva v talianskej Serie A sľubuje divácky atraktívnu sezónu 2019/2020. Na scéne sú skúsení harcovníci s desiatkami štartov v národných farbách, ale tiež mladí dravci, ktorí urobili dôležité kariérne kroky vpred. Medzi nich patrí aj Nikolas Špalek.

Bývalý hráč Šale, Nitry, Trnavy a Žiliny v roku 2018 zamieril do Serie B, ktorú s Bresciou vyhral. Po postupe sa v kádri udržal, ba čo viac, v prvom zápase nového ročníka sme ho zaevidovali v základnej zostave nováčika.

Ako chutil debut v Serie A?

Bol to ešte len prvý zápas, ale pocity sú vynikajúce. Úvodné minúty boli nervózne, no potom to celé zo mňa i z mužstva opadlo. Vždy som tvrdil, že futbal hrám preto, aby som si plnil sny. Teraz sa jeden z nich stal skutočnosťou.

Na úvod výhra s Cagliari vonku predstavuje výborný štart do sezóny. V drese Sardínčanov nastúpilo na papieri veľmi skúsené mužstvo na čele s hráčmi ako Nainggolan, Pavoletti, Klavan, Nandez. Tri body tešia o to viac?

Už pred zápasom na Sardínii sme vedeli o tom, že nás nečaká jednoduchý zápas. Súper má svoju kvalitu, prostredie tam je dosť špecifické. Ale zvládli sme to. Pred zápasom som vnímal, že za nich nastúpi Radja Nainggolan, ktorý je mimoriadne kvalitným futbalistom. Stretávali sme sa v súbojoch, keďže sme sa v zápase pohybovali v rovnakých priestoroch. Počas zápasu som už ale nevnímal, s kým idem do súboja, proti komu stojím. Myslím si však, že som to zvládol.

V Brescii si už druhú sezónu, to sa už musíš v Lombardii cítiť pomaly ako doma. A aj väzba s klubom a fanúšikmi je už asi pevnejšia. Ako to vnímaš?

V tejto časti Talianska majú všetci ľudia radi futbal. Podporu fanúšikov sme cítili už v Serie B, ale teraz sa to ešte zvýraznilo. V meste sa cítim výborne. Nemáme to ďaleko do Milána, rád si zájdem aj tam. V Brescii sú však tiež pekné miesta, napríklad námestie Piazza del Foro.

Mnohí talianski novinári vám predpovedajú boj o záchranu, ale nájdu sa aj takí, ktorí predikujú pokojný stred tabuľky. Ako by si charakterizoval váš tím?

Primárnym cieľom je udržanie sa v súťaži. Sme ešte len na začiatku, vieme, že to nebude vôbec jednoduchá úloha, ale urobíme všetko pre to, aby sa nám to podarilo. Dôležitá bude stabilná výsledková forma. Ak ju zachytíme, môžeme ísť aj vyššie.

Najviac sa píše o 19-ročnom Sandrovi Tonalim. Je reprezentant Talianska do 21 noazaj taký talentovaný?

Áno, je mimoriadne talentovaným hráčom. Vidím to v zápasoch i na tréningoch. Musí však makať rovnako ako všetci ostatní, ktorí sa chcú zlepšovať.

Ty si hneď v prvom kole nadviazal na minuloročnú fazónu a dostal si sa do základnej zostavy. Ako vyzerá konkurencia na tvojom poste?

Konkurencia je prakticky rovnaká ako vlani. O post bojujem s tými istými hráčmi. Miesto v základe nemám ani zďaleka garantované, takže musím pracovať tvrdo, aby som odohral čo najviac stretnutí. Treba tiež dodať, že prestupové obdobie ešte pár dní potrvá, takže prípadné posily a konkurenti ešte len môžu doraziť.

Ostaňme pri posilách. Do Brescie v lete prišiel zo Slavie Praha Pepa Zmrhal, už vlani iný český futbalista Aleš Mateju. Máš teda možnosť pohovoriť si na tréningu aj po československy?

To je v porovnaní s minulou sezónou zmena, ktorú som privítal. Je fajn tu mať chalanov, s ktorými si rozumiem. Zmrhal u mňa dokonca momentálne býva, pretože prišiel len nedávno a ešte sa nevyriešilo jeho vlastné bývanie. Snažím sa mu pomôcť čo najviac.

Trénerom Brescie je Eugenio Corini, ktorý odohral v Serie A stovky zápasov na pozícii desiatky. Na rovnakom mieste nastupuješ aj ty. Pridáva ti v tréningovom procese rady navyše?

Priznám sa, že to trochu vnímam. Ako hráč predvádzal na podhrotovej pozícii kvalitné výkony a jednoznačne má čo ponúknuť. Chce, aby sa na mňa čo najviac nalepilo. Ale samozrejme pomáha aj ostatným chalanom v tíme. Tvoríme dobrý kolektív a to je hlavný predpoklad toho, aby sme boli úspešní.

V lete váš tím posilnil kontroverzný Mario Balotelli. Ako na jeho príchod zareagovala kabína, aký je na tréningoch?

Mario sa vrátil prakticky domov, keďže prvé futbalové kroky robil práve v okolí Brescie. V meste to všetci vnímali intenzívne, predsa je to veľká vec, keď príde do klubu taliansky reprezentant, ktorý toho veľa dosiahol aj v iných ligách. V šatni sme ho všetci prijali pohodovo. Zapadol a môžem povedať, že je to chlapík, s ktorým sa dá užiť dosť srandy.

Problémy s obliekaním už nemá?

Nie rozlišovačku si zatiaľ vie obliecť sám (smiech).

Cez víkend je tu duel na San Sire s milánskym AC, ktoré na úvod prehralo v Udine 0:1. Bude to ďalší veľký zápas pre teba i pre klub?

Súhlasím. Čaká nás mimoriadne náročný súper. AC v prvom kole nezabodovalo a teraz to bude chcieť napraviť. My všetci v tíme sa na zápas nesmierne tešíme. Súpera sa nemôžeme zľaknúť a keď nájdeme ten správny plán, môžeme ho aj prekvapiť.

Tréner Hapal počas týždňa nominoval na dvojzápas s Chorvátskom a Maďarskom. Ocitol si sa medzi náhradníkmi. Ako vnímaš svoju šancu prebiť sa do reprezentácie? Vzhľadom k renomé Serie A by to malo byť jednoduchšie ako zo Žiliny či druhej talianskej ligy.

Zopakujem to, čo som spomínal už viackrát. Urobím maximum pre to, aby moja šanca prišla. Aktuálny stav neriešim, pretože viem, že raz príde ten správny čas. Musím naň byť pripravený. Som v Serii A a určite sa mi svojim spôsobom otvára cesta. Ak budem trpezlivý, dočkám sa aj reprezentačného dresu.