PL Focus 35: Niektoré kluby potrebujú vyvetrať

Na tento ročník sa len tak ľahko nezabudne. Patálie s koronavírusom, náčrt superligy bohatých a najnovšie protesty fanúšikov – to všetko v značnej miere prekrýva samotnú hru, zápasy a góly, jednoducho veci, ktoré sú základnou esenciou futbalu.

Po 35. kole sa logicky najviac píše a hovorí o fanúšikovskej vzbure na Old Trafford, no aj samotné duely priniesli pár udalostí, ktoré stoja za pripomenutie.

REVOLÚCIA NA OLD TRAFFORD

Zatiaľ neodohraný šláger kola medzi Manchestrom United a Liverpoolom môže byť veľkým medzníkom Premier League. Fanúšikovia Red Devils spustili v nedeľu popoludní revolúciu. Jej hlavným výsledkom má byť zavedenie pravidla 50+1, z ktorého následne vyplývajú výrazne väčšie kompetencie samotných fanúšikov.

Na podobných základoch dlhodobo (pomerne úspešne, a nie megalomansky) funguje nemecká Bundesliga. Pravidlo 50+1 by prakticky znemožnilo vlastniť anglické kluby zahraničnými investormi zo Spojených štátov, Saudskej Arábie, Emirátov, Ruska, Ázie a podobne. Aktuálne sú premierleagové kluby s majiteľmi, ktorí si môžu „robiť čo chcú“, vo väčšine.

Je potrebné poznamenať, že vznik a následný zánik Superligy nie je jediným spúšťačom tejto fanúšikovskej revolty. Ich trpezlivosť bola skúšaná dlhodobo. Fandom sa už jednoducho nechce platiť rok čo rok za vstupenky viac peňazí, pričom identita niektorých klubov sa vytratila. Ľudom, ktorí dýchajú pre klubové logo dlhé desaťročia, sa ťažko pozerá na riadenie ich značky niekým, kto ani len nepozná pravidlá futbalu a na ostrovoch sa ukáže maximálne raz za pol roka.

Až čas ukáže, kam budú ochotné obe strany zájsť. Ak by sa aj revolúcia podarila, vyvstáva otázka, či budú fanúšikovské entity schopné postaviť lepšie základy. Jedna vec je však istá, Premier League potrebuje vyvetrať. Snáď so zatuchnutým a skazeným vzduchom neodfúkne aj ten voňavý. Ten, ktorí radi už desaťročia dýchame.

OSLAVY CITY SA ODKLADAJÚ

V 35. kole nás okrem toho zaujal odklad možných majstrovských osláv Manchestru City. The Citizens svoj duel v Selhurst Parku zvládli a spoliehali sa na pomoc Liverpoolu na Old Trafford. Lenže Kloppovci nemali ako pomôcť, maximálne tak mohli zápas zasimulovať na hernej konzole na hotelových izbách.

S dresom City sa pomaly lúči Sergio Agüero. Argentínčan dal v Londýne gól na 1:0, pričom to bol iba jeho druhý presný zásah v ročníku (odohral 10 zápasov). Nebesky modrému Manchestru môže vyjsť potvrdenie zisku titulu už v najbližšom kole, v ktorom si skríži kopačky s Chelsea.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

ARSENAL UKÁZAL KRAJŠIU TVÁR

Vydarený víkend má za sebou aj dlhodobo kritizovaný Arsenal. Cesta kanonierov do Ligy majstrov vedie už iba cez triumf v Európskej lige, ale v nedeľu v St. James´s Parku aj tak po dominantnom výkone zdolali domáce straky. Zo svojho premiérového gólu v súťaži sa tešil dredatý Mohamed Elneny. Nám sa páčil aj výkon Gabriela Martinelliho. Brazílčan si zaslúži palec hore za prácu pred gólom na 2:0, ktorý strelil z malárie vyliečený Aubameyang.

Bez palca hore to je naopak v prípade Newcastlu. Severania po štyroch viac ako solídnych bitkách podali ďalší z radu sterilných výkonom. Ich náskok pred zónou zostupu však ostal deväťbodový.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

SUNDAY EVENING HERO – GARETH BALE

Opomenúť nemôžeme ani autora hetriku do siete Sheffieldu Garetha Balea. Waleský futbalový hedonista všetky tri trefy vykonal svojou ľavačkou. Ak by vám niekto v decembri povedal, že Balea bude mať štyri kolá pred koncom na konte 9 gólov, však by ste neverili?

Tottenham navyše stále neudusil nádej na umiestenie v top štvorke. Ak získa z bitiek s Leedsom, Wolves, Aston Villou a Leicesterom 12 bodov, môže byť Mason hrdinom.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

SOBOTŇAJŠÍ MEČBAL PRE CITY

Ťahák nasledujúceho kola sme avizovali už pár riadkom vyššie. V sobotu sa bude na Etihad opäť chladiť šampanské. Tentoraz sa už Guardiolovci nemusia spoliehať na zaváhanie či pomoc iných, na matematické potvrdenie tretieho titulu za posledné štyri roky im bude stačiť víťazstvo s Chelsea.

Modrí budú takisto poriadne namotivovaní, lenže aj unavení po odvete Ligy majstrov s Realom Madrid. City sa navyše proti The Blues v poslednej dobe darí, vyhralo tri predchádzajúce súboje navyše so skóre 9:1.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

PRIAME PRENOSY PREMIER LEAGUE NA PREMIER SPORT

35. kolo
Piatok 7.5.

20:55 Leicester – Newcastle (komentuje K. Jakubovič)

Sobota 8.5.
13:25 Leeds – Tottenham (Vrba a Kaiser)
15:55 Sheffield United – Crystal Palace (M. Lukáč)
18:25 Manchester City – Chelsea (Radotínský a Kaiser)
21:10 Liverpool – Southampton (M. Lukáč)

Nedeľa 9.5.
12:55 Wolverhampton – Brighton (M. Skáčik)
15:00 Aston Villa – Manchester United (M. Skáčik)
17:25 West Ham – Everton (M. Lukáč)
19:55 Arsenal – West Bromwich (M. Lukáč)

Pondelok 10.5.
20:55 Fulham – Burnley (M. Lukáč)