Majster sa opäť predstaví v Londýne, ManCity čaká Southampton

Pred nami je posledné kolo anglickej Premier League pred Vianocami. Už dnes ho odštartujeme štyrmi zápasmi. V akcii okrem iných uvidíme aj dva najlepšie tímy minulého ročníka.

O niečo náročnejšie to bude mať pravdepodobne vicemajster. Manchester City cestuje na St. Mary’s Stadium, kde si pomeria sily s aktuálne tretím najlepším celkom súťaže. Southampton je v prvej trojke úplne zaslúžene. Vyhral sedem zápasov z trinástich, čo v náročnej Premier League rozhodne nemôže byť náhoda. Zavariť vie aj tímom z veľkej šestky a dnes to plánuje potvrdiť.

Pep Guardiola má však so svojimi zverencami iné plány. ManCity v tejto sezóne zaostáva za očakávaniami a pred sviatkami by chcelo aktuálnu situáciu v tabuľke vylepšiť. Po dvoch remízach je až na deviatom mieste. Má však jeden zápas k dobru a na svätcov stráca iba štyri body, takže situácia nie je až taká zlá, ako na prvý pohľad vyzerá. Vicemajster musí v každom prípade zabrať.

Dnes to bude náročné. Southampton je v domácom prostredí druhým najsilnejším tímom v Premier League. Zo šiestich zápasov vyhral štyri stretnutia. Naposledy si doma svätci poradili so Sheffieldom rozdielom triedy. Manchester City je samozrejme súper z iného súdka. Bilancia Citizens na štadiónoch súpera hrá ale tiež v prospech domácich. Sky Blues vyhrali vonku iba dva zápasy zo šiestich. Saints boli úspešní aj v poslednom vzájomnom zápase. Na St. Mary’s Stadium vyhrali najtesnejším gólovým rozdielom po jedinom zásahu 24-ročného útočníka Che Adamsa.

Southampton – Manchester City (komentuje M. Lukáč)

O dôležité tri body sa už v sobotu pobije aj aktuálny majster z Liverpoolu. Reds sa v trinástom kole po víťazstve v šlágri kola s Tottenhamom prepracovali do čela tabuľky a na špici by sa radi udržali počas celých sviatkov. Dnes cestujú pre tri body do Londýna. V Selhurst Parku vyzvú domácich The Eagles. Crystal Palace napriek postaveniu v tabuľke rozhodne netreba podceňovať.

Orly dokázali v tomto ročníku obrať o tri body Manchester United, nedávno sa v derby podelili aj s Tottenhamom. Ich problémom je konzistentnosť. Momentálne ale ťahajú trojzápasovú sériu bez prehry a radi by ju predĺžili. Po suverénnom víťazstve s West Bromwichom neprehrali ani jedno mestské derby. S Tottenhamom i s West Hamom remizovali zhodne 1:1.

Dnešný zápas by im mohol vyhovovať. Je zrejmé, že drvivú väčšinu zápasu budú brániť. Spoliehať sa budú na protiútoky, v ktorých sú najmä vďaka Wilfriedovi Zahovi smrteľne nebezpeční. Obrana Liverpoolu je navyše stále bez lídra. Reds vyhrali všetkých šesť posledných vzájomných zápasov. Crystal Palace má jedinečnú príležitosť túto sériu v domácom prostredí ukončiť.

Crystal Palace – Liverpool FC

Veľmi zaujímavé predstavenie by sme mohli vidieť v Goodison Parku. Do starého známeho prostredia sa vráti Mikel Arteta. Ten pôsobil v modrej časti Liverpoolu šesť sezón a určite má na klub množstvo pekný spomienok. Tie ale musí vyhodiť z hlavy, pretože víťazstvo momentálne viac potrebuje iba Sheffield. Arsenal prežíva obrovskú krízu, akú po sľubnom začiatku novej sezóny pravdepodobne nikto neočakával. So štrnástimi bodmi sa nachádza až na pätnástom mieste.

Zlé obdobie kanonierov plánuje v domácom prostredí využiť vo svoj prospech Carlo Ancelotti. Jeho Everton bol v menšej výsledkovej kríze v novembri. V posledných dvoch zápasoch ale druhý najznámejší liverpoolsky klub dokázal, že je opäť všetko v poriadku a že sa v tejto sezóne plánuje pobiť o tie najvyššie priečky. Za posledný týždeň dokázal Everton poraziť Chelsea i Leicester. Ani v jednom zápase navyše neinkasoval. Pokiaľ by si dokázal udržať takúto výkonnosť až do konca sezóny, top 4 by mu neušla. Karamelky by sa do nej radi prepracovali už počas sviatkov.

Everton – FC Arsenal FC

Program zakončíme v St. James Parku, kde svoje domáce zápasy hráva Newcastle. Straky privítajú londýnsky Fulham a pokúsia sa napraviť zaváhanie z minulého kola. V ňom tiež čelili nováčikovi, od ktorého dostali poriadnu príučku. Defenzívne ladený Newcastle inkasoval od Leedsu až päť gólov a bude zaujímavé sledovať, či sa z tohto výprasku dokázal za tri dni spamätať.

Chalupárom to v tejto sezóne nejde tak dobre ako Leedsu, v posledných týždňoch ale môžeme badať mierne zlepšenie. V posledných štyroch kolách bodovali až v troch prípadoch. Po nečakanej remíze s majstrovským Liverpoolom si body podelili aj s Brightonom. Dnes by si na severe krajiny radi pripísali tretie víťazstvo v sezóne. Newcastle, ktorý prehral tri zápasy z posledných piatich predstavuje ideálnu príležitosť.

Newcastle – Fulham (M. Lukáč)

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.