Premier League – liga, kde môžete očakávať neočakávané

Už čoskoro to vypukne! Do štartu Premier League zostávajú doslova už len hodiny. Svoj pohľad na to, prečo je najvyššia anglická liga taká výnimočná, poskytol v rozhovore pre denník Šport komentátor DIGI Sport Matúš Lukáč.

Matúš, ktorú z európskych súťaží považuješ za top ligu sveta?

Odpoveď je pre mňa jednoznačná, je ňou Premier League.

Čím si takéto postavenie u teba vyslúžila?

Všetko pramení z finančnej sily súťaže, z ktorej profitujú aj kluby, ktoré v nej pôsobia. Začínajúca sezóna je už treťou v rade, v ktorej Premier League nemá v názve žiadneho sponzora po tom, čo po dvanástich rokoch ukončila spoluprácu s Barclays. Už len tento krok je odrazom sily samotnej značky súťaže.

Premier League profituje z astronomických príjmov z televíznych práv. Televíznym spoločnostiam navyše ponúka jedinečný servis, nielen pre komentátorov, ale aj pre priaznivcov vo forme rôznych magazínov, či rozhovorov s hráčmi a stále aktívnejšia je aj na sociálnych sieťach.

Aj práve vďaka príjmom z televíznych práv je finále play-off EFL Championship o postup do Premier League najdrahším futbalovým zápasom sveta. Veď víťaz v nasledujúcich troch rokoch dostane podľa rôznych prepočtov až zhruba 160 miliónov libier!

Čo spôsobuje taký záujem?

Pre futbalovú verejnosť i televízne spoločnosti je mimoriadne atraktívnou vďaka množstvu kvalitných hráčov, vyrovnanosti, atmosfére na štadiónoch a aj spomínanému servisu, ktorý popri prenosoch zo zápasov ponúka.

Z pohľadu hráčskej kvality za všetko hovorí fakt, že práve Premier League mala spomedzi všetkých futbalových súťaží sveta na majstrovstvách sveta v Rusku najviac zástupcov – až 108 – pričom len v štyroch z 32 reprezentačných výberov nebol žiaden jej zástupca.

V lige nie je jediný top favorit, veď od roku 2009 žiaden klub nedokázal obhájiť titul. Navyše, aj v dnešnej dobe finančnej sily, ktorá značne diktuje rozloženie kvality najlepších klubov, dokáže priniesť unikátne príbehy, akým bol napríklad zisk titulu Leicestru City spred dvoch rokov.

Atmosféra na štadiónoch je jedinečná a práve vďaka nej hráči takmer v každom zápase prekračujú hranice svojich možností. Hoci, treba priznať, že najmä v Londýne to snáď s výnimkou Selhust Parku v ostatných rokoch už až tak neplatí, keďže ceny vstupeniek i permanentiek neustále rastú a rovnako s nimi aj „fanúšikovský turizmus“. O to viac sa teším z návratu Fulhamu s jeho jedinečným štadiónom Craven Cottage, ktorý obraz atmosféry v londýnskych futbalových chrámoch určite vylepší.

Si komentátorom v DIGI Sport, kde môžeme tvoj hlas počuť pri rôznych súťažiach. Je pre teba komentovanie Premier League v niečom iné ako pri ostatných ligách?

Často zvyknem vo svojom komentári používať slová: Premier League je jedinou ligou na svete, kde môžete vždy očakávať neočakávané. Je to najvyrovnanejšia súťaž, ktorej vývoj, a to platí aj o jednotlivých zápasoch, nie je možné predvídať. Takmer v každom kole sa nájde duel, o ktorého výsledku sa rozhodne až v posledných minútach, často vidíme nevšedné obraty.

Navyše, vďaka množstvu informácií, ktoré máme k dispozícii, každé stretnutie v sebe skrýva minimálne jeden príbeh, ktorý stačí nájsť a je z toho krásne divadlo. K tomu spomínaná atmosféra, náboj, výkony za hranicou možností. To všetko tu a teraz, čo je jedinečná výhoda športu a zrazu je z toho neodolateľný mix plný futbalovej krásy, energie, napätia a emócií v priamom prenose.

Čo podľa teba prinesie nový ročník? Kto získa titul, kto bude najväčším šťastlivcom a naopak, kto najväčším smoliarom?

Kandidátov na titul mám tradične 5 až 6. Z pohľadu kvality a stability kádra patrí medzi topfavoritov obhajca titulu Manchester City, ale aj Liverpool. Oveľa viac očakávam od Manchestru United, vyššie by sa mala posunúť Chelsea, keďže Sarriho štýl by mohol v Premier League platiť. Som zvedavý na Emeryho prácu v Arsenale a naopak, po náročnom lete očakávam menší ústup Tottenhamu.

Medzi prekvapenia by mohol patriť West Ham a nováčik Wolverhampton Wanderers, najväčšie starosti so záchranou budú zrejme v Southamptone a Watforde. Samozrejme verím, že pravidelne uvidíme v akcii Martina Dúbravku v Newcastli, aj keď straky to budú mať ešte náročnejšie ako v minulom ročníku. Rozhodne sa bude na čo pozerať a štartu novej sezóny sa už neviem dočkať.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.