Príbeh a hodnotenie Turnaja majsteriek

Singapurské vyvrcholenie najlepších tenistiek sezóny je za nami. Titul berie vôbec premiérovo v kariére bývalá svetová jednotka Caroline Wozniacka.

Niekoľko hodín po skončení turnaja je čas zhodnotiť výkony všetkých ôsmich účastníčok šampionátu. Jedinečné podujatie opäť prinieslo množstvo emócií.

Dánka dokráčala k trofeji pre víťazku zaslúžene. Počas celého týždňa hrala najkonzistentnejšie. Jedinú prehru zaznamenala po veľkej dráme v súboji s francúzskou kométou záveru sezóny Caroline Garciovou. V dvoch setoch zdolala Halepovú, Svitolinovú, Plíškovú a vo finále aj Venus Williamsovú. Proti legendárnej Američanke mala pritom pred súbojom o titul bilanciu 0:7.

Wozniacka ale dozrela. Z obrany sa vytiahla dopredu, navyše, fantasticky jej nielen v Singapure fungoval tiež servis. Aj preto je v najnovšom vydaní renkingu po výhre na MS WTA už tretia, necelých 200 bodov za koncoročnou líderkou WTA poradia Simonou Halepovou.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Rumunka v Singapure prepadla. Svoj prvý zápas proti Garciovej síce hladko zvládla, ďalšie dva skupinové zápasy jej ale nevyšli. Hovorila aj o tlaku, veď šlo o jej prvý turnaj v pozícii svetovej jednotky.

Sklamala aj spomínaná Elina Svitolinová. Tú sme s kolegom Matúšom Mažecom pasovali za čierneho koňa MS. Predovšetkým v prvom zápase proti Wozniackej ale doplatila na chýbajúce skúsenosti. Veľké množstvo chýb v koncovke ju obralo o výhru aj v zápase proti Garciovej – práve tento duel sa napokon neskôr ukázal ako zlomový pre prípadný postup.

Francúzka nadviazala na výborné výkony z Wu-chanu i Pekingu. Dvojica titulov i veľkých víťazstiev jej dodali sebavedomie, čo jej pomohlo v kritických stavoch proti Wozniackej i Svitolinovej. V oboch dueloch sa dostala z manka 3:5 v treťom sete, čo ju napokon pri debute dostalo do semifinále.

Bez šance nebola ani tam, náskok setu jej ale proti omnoho ostrieľanejšej Venus Williamsovej nestačil. Ak ale dokáže podávať podobné výkony aj v ďalších mesiacoch, na šampionáte určite nehrala naposledy.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Klobúk dole pred Venus Williamsovou. Americká legenda sa v 37 rokoch stala historicky najstaršou finalistkou koncoročného šampionátu. Zvládla pritom aj maratóny proti Ostapenkovej i Garciovej. Fyzickú pripravenosť by jej mohlo závidieť mnoho mladších kolegýň. Vo finále však veľkolepý obrat dotiahnuť nedokázala.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Z Bielej skupiny sa do semifinále dostala aj Karolína Plíšková. Fantastickými výkonmi rozobrala Muguruzovú i Williamsová, proti Ostapenkovej ale záver skupinovej fázy vypustila – pri istom postupe jej podľa vlastných slov chýbala motivácia.

V semifinále sa ale Češka opäť vrátila ku kvalitným výkonom z úvodu. Legendárne Clijstersová i Piercová ju chválili za zlepšený pohyb, výrazne jej pomohla aj singapurská posila v trénerskom tíme Stubbsová. Češku ale zlomil tesný prvý set semifinále. Po šiestich nevyužitých setbaloch jej proti behavej Wozniackej v ďalšom priebehu chýbali sily. Prišla tak o šancu byť koncoročnou jednotkou, sezónu ukončí na 4. mieste.

Mladučká Lotyška Jelena Ostapenková pri debute rozhodne nesklamala. Na záver, už s vedomím vypadnutia, deklasovala postupujúcu Plíškovú. Proti Muguruzovej i Williamsovej ale pri premiére, podobne ako Svitolinová, doplatila na neskúsenosť. Problémom bol počas celého týždňa aj nefungujúci prvý servis.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Do semifinále sa neprebila ani Garbine Muguruzová. Najmä v súboji proti Plíškovej sa zdalo, že do Singapuru pricestovala aj so zdravotnými patáliami. V úvode síce zdolala Ostapenková, stopku jej ale vystavila prehra s Venus Williamsovou, ktorej sa podarila wimbledonská odplata. Bohužiaľ, Muguruzová v koncovke roka opäť nedokázala udržať konzistenciu a bez nej sa na vrchole udržať nemôže.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.