Rafael Nadal v Paríži nemusí vyhrať. Tu je 5 dôvodov prečo

Rafael Nadal je antukový demigod. Na tom sa asi zhodneme všetci, bez ohľadu na to, kto z nás ho miluje, kto nenávidí a komu iba lezie na nervy jeho rituálne zdržiavanie zápasov. Nikto nikdy na červenom štrku nedosiahol takú úroveň tenisovej dominancie – to je fakt.

Rafa hral na French Open 13-krát a vyhral hneď pri svojej tínedžerskej premiére. Pri pokuse o neskutočný piaty titul za sebou ho prekvapil Robin Soderling – v čase, keď sa jeho rodičia rozvádzali a on sa mal problém sústrediť na výkony.

Potom tých neskutočných päť titulov po sebe skutočne vyhral (v ročníkoch 2010-2014). To však už bolo dokopy šialených deväť. V sezóne 2015 prišla druhá porážka od Djokoviča – v čase, keď bol Djokovič jednoducho lepší dokonca aj na antuke. V ďalšom roku Nadala zastavilo počas turnaja zranenie a naposledy zavŕšil La Decimu bez akéhokoľvek odporu súperov.

Môže ho niekto zastaviť v Paríži tento rok? Môže. Toto je 5 dôvodov prečo.

1. Aura nezdolateľnosti

Tá tento rok skončila. Nadal ťahal šnúru 50-tich víťazných setov na antuke. Zapísal si tým ďalší rekord. Prišiel však Madrid a, podobne ako minulý rok v Ríme, prišiel životný výkon Dominica Thiema na hranici jeho možností. Rakúšan ukázal, že keď hrá dokonalý zápas, Nadala dokáže nielen poraziť, ale aj porážať – toto bolo jeho tretie antukové víťazstvo. Už Martin Kližan v Barcelone ukázal, že aj Nadal je len človek.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

2. Rýchlejšia antuka

Opäť si pomôžeme Martinom Kližanom, ktorý povedal, že tento rok je v Paríži antuka o čosi iná. Rýchlejšia s nižšími odskokmi. Ak majú tieto vlastnosti niekomu vyhovovať, tak určite práve Nadalovým súperom.

3. Forma vyzývateľov

Nalejme si čistého vína. Nadala môžu v tejto chvíli reálne ohroziť iba dvaja hráči: Dominic Thiem a Alex Zverev. Nik iný na to, aby sa stal tohtoročným Soderlingom 2009, nemá. No práve Thiem a Zverev sa dostali do vynikajúcej formy. Dominic vyhral Lyon a Nadala zdolal v Madride. Zverev vyhral v Madride a v Ríme mal Nadala na lopate, kým nezačalo pršať.

4. Zradný žreb

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no Nadalov žreb nie je taký ľahký. V treťom kole ho vyzval nepríjemný Richard Gasquet, za ktorým bude stáť tribúna. V osemfinále narazí na Šapovalova alebo Jacka Socka. Následne hrozí Čorič, Schwartzman alebo Anderson. V semifinále je tých možností viac: Čilič, Del Potro, Fognini, Edmund.

5. Fyzička

Vek nezastaví ani Rafa. Posledný dôvod sa týka niečoho, čo mu v žiadnom prípade nikto nepraje, no spomenúť to treba. Zranenia jeho kariéru lemujú už dlhodobo, no posledné dva roky sa to zhoršilo. Nadal mal problémy na konci minulej sezóny, ktoré ho predčasne vyradili z Australian Open a z ďalších turnajov až do apríla. V sezóne 2016 sa dokonca zranil priamo v Paríži a nečakane z turnaja odstúpil. Počas turnaja oslávi 32 rokov – hrať v takomto veku s takto nastavenou latkou je mimoriadne náročné.