Semifinále českej extraligy sľubuje vyrovnané súboje

V play-off českej hokejovej extraligy sa uzavreli štvrťfinálové brány a v hre o Masarykov pohár ostalo už len kvarteto top favoritov.

Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že do semifinále postúpili celky, s ktorými sa viacmenej počítalo.  Kometa sfúkla Vítkovice, Plzeň dovolila Olomoucu uhrať iba jeden zápas,  Třinec a Hradec Králové svojich rivalov preskočili až po sedemzápasovom priebehu sérií.

Slezania sa nadreli so vzdorovitými Padubicami a Mountfieldu nič nedaroval majster spred dvoch sezón- Liberec.  V semifinále na seba narazí Plzeň s Kometou Brno a Třinec zabojuje o finále s Hradcom Králové.

 

HC ŠKODA PLZEŇ

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Brankár: Pred sezónou mali pod indiánskym vigvamom veľký problém s odchodom jasnej brankárskej jednotky Matěja Machovského do zámoria. Šance medzi žrďkami sa chopil Miroslav Svoboda.

Tento 23-ročný gólman vlani vytiahol jihlavskú Duklu medzi elitu, takže skúsenosti s psychicky náročnými duelmi má relatívne čerstvé. Ofenzíva Olomouca ho nejak extra nepreverila, ale 7 inkasovaných gólov v 5-tich zápasoch vyznieva veľmi pozitívne.

8/10

Obrana: Indiáni inkasovali v základnej časti aj napriek prvenstvu najviac gólov spomedzi TOP5 tímov.  V zadných radoch nemajú vyslovene ofenzívneho borca,  ale hráči ako Čerešňák, Kadlec, Kindl, či Jones vedia porozhazovať aj útočné karty.

Po životnej sezóne je ústrednou osobnosťou v defenzíve mladý bek Michal Moravčík. Je jasné, že v extralige sa dlho nezdrží, a tak aj vašu pozornosť chceme upriamiť práve na neho.

7/10

Útok: Tomáš Mertl a Milan Gulaš ovládli individuálne štatistiky základnej časti a nezastavili ich ani hrebienky bojovných olomouckých kohútov. Mertl pokoril hranicu 30-tich gólov a Gulaš získal fantastických 61 kanadských bodov. Druhý menovaný prišiel nešťastne o účasť na olympiáde, o to hladnejší bude počas medailovej jazdy.

Takmer nezastaviteľnému duu sekundujú ďalší šikovní hráči ako Indrák, Stach alebo Kracík.  Nesmieme zabudnúť na „Kratěna efekt“.  Už 40-ročný Ondřej totiž vyhral až 8 titulov a s kariérou sa chce  nepochybne rozlúčiť ďalším.

10/10

Tréner:  Najvplyvnejším mužom v plzeňskom hokeji je majiteľ, generálny manažér a tréner v jednej osobe Martin Straka. Zlatý olympionik z Nagana titul v meste piva oslavoval už v roku 2013. Vtedy sa oň pričinil na ľade, teraz bude stáť meter od neho a spoločnosť mu bude robiť aj „pán tlak neželaný“ .  Po dominantnej základnej časti totiž škodováci neberú nič iné ako zlato.

9/10

Spolu: 34/40

 

HC KOMETA BRNO

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Brankár: Marek Čiliak vlani zistil, aké to je vyhrať titul pre Brno. Ako inakm zachutil mu. Počas roka to v reprezentácii prehliadaný Čilo nemal jednoduché. Z brány ho chceli vytlačiť Vejmelka s Langhamerom, ktorí keď šancu dostali, nesklamali. Zvolenský rodák si však post jednotky ustrážil a v sérii s Vítkovicami ukázal prečo. Takmer 96-precentná úspešnosť zákrokov je jasným signálom, že Kometa sa má o koho vzadu oprieť.

9/10

Obrana:  Za modrobielych hrá azda najlepší obranca v súťaži berúc do úvahy vyváženosť obrannej a útočnej stránky. Hovoríme o Jakubovi Krejčíkovi, ktorý pozbieral 35 kanadských bodov (viac iba Trončínský z Pardubíc). Nadpriemernú kvalitu vykazujú aj Ondřej Němec s Michalom Gulašim a Jánom Štenclom. Či to ale bude stačiť na palebnú silu Plzne je otázne, pretože viacerí zadáci sú náchylnejší k chybám vyplývajúcim zo slabšej rýchlosti.

7/10

Útok: V porovaní s minulou majstrovskou sezónou vypadol Marek Kvapil, ktorého sa nahradiť nepodarilo, ale Martin Erat, Martin Zaťovič,  Marcel Haščák, Hyněk Zohorna sa o prísun gólov starali pravidelne.  Spomenúť musíme aj Martina Nečasa, jednú z najväčších vychádzajúcich hviezd českého hokeja. Dvanástka minuloročného draftu môže byť pokojne rozdielovým faktorom, ale miskou na váhach môže byť aj partia bojovníkov ako Leoš Čermák, Martin Dočekal, či Alexandre Mallet.

9/10

Tréner:  Liborovi Zábranskému sa vlani podaril husársky kúsok. Po 51 rokoch majiteľ a zároveň tréner získal pre Brno titul. Husársky kúsok číslo 2 prišiel v lete, keď sa mu prekvapujúco podarilo udržať jadro tímu, čo nebýva po zisku trofeje pravidlom. Bude nasledovať husársky kúsok s poradovým číslom 3?

8/10

Spolu:  33/40

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

 

HK MOUNTFIELD HRADEC KRÁLOVÉ

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Brankár: Patrik Rybár do sezóny vstúpil dobre, potom jeho výkony gradovali a v závere pridal ešte niečo navyše. Nie náhodou sa dostal aj na olympijský turnaj, hoci v pozícii trojky. Pod Bielou vežou dostal poriadnu dávku dôvery nakombinovanú s tlakom, ale všetko zvládol bravúrne.

Rybka kvality ukázal aj počas série s Libercom. V piatom zápase sa ocitol na lavičke, ale do brány sa dokázal vrátiť a v siedmom zápase Mountfield podržal. Nie je vylúčené, že práve on bude reprezentačnou jednotkou na MS v Dánsku. Potrebuje však dobré play-off.

9/10

Obrana: Hradec má jednoznačne najskúsenejšiu defenzívu v celej súžaži.  Cibulskis, Gregorc, Vydarený, Zámorský a Graňák odohrali dovedna viac ako 20 svetových šampionátov. Hra samozrejme nie je bezchybná, ale najmenej inkasovaných gólov v základnej časti  (101) je veľavravným ukazovateľom. Séria s Libercom však odkryla poslabšie oslabenia, čo môže byť v ďalších bojoch klinické.

8/10

Útok: Jaroslav Bednář pozbieral počas ročníka najviac bodov, ale vo vyraďovačke mu to zatiaľ nešlo podľa predstáv. Aj tak bude pre Třinec postrachom. Nebude to však iba o ňom. V sérii s Libercom sa darilo dvojici Radek Smoleňák – Petr Koukal. Obaja tridsiatnici ukazujú, že typologicky sa do play-off mimoriadne hodia. Nálepku strelca si hrdo prevzal Rudolf Červený tlačiaci sa do reprezentácie. Na drakov z Werk Arény to však nemusí stačiť.

8/10

Tréner: Najstarší z kvarteta kormidelníkov Václav Sýkora sa vlani postaral o najväčší úspech v extraligovej klubovej histórii. Obhajoba bronzu sa však bývalému stratégovi pražského Leva, Petrohradu, Sparty a Čerepovca aktuálne máli. Jeho mužstvo počas sezóny prešlo iba kozmetickými zmenami a tak môžu rozhodnúť  pedantne vybudované súhry dvojíc alebo trojíc.

8/10

 Spolu: 33/40

 

HC OCELÁŘI TŘINEC

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Brankár: Šimon Hrubec je v Třinci jednotkou už piaty rok, ale dôvera klubového manažmentu nie je podopretá ležiacou osmičkou a teda nekonečnom. Odchovanec Českých Budějovíc má síce dlhodobo výborné číslá, ale titul mu uniká. Pred rokom sa mu v zápasoch o všetko roztriasli kolená a sezónu dochytal Hamas.

Teraz potrebuje doslova zažiariť, v inom prípade nie je vylúčené, že finančne silné vedenie siahne v lete po brankárovi s víťaznou mentalitou. Práve tú Hrubec ešte neukázal

7/10

Obrana: Slezania majú dve obranné dvojice s kvalitou presahujúcou českú extraligu. Vladimír Roth, Milan Doudera, Lukáš Krajíček a Dávid Musil by sa nestratili ani v KHL. Prví  dvaja sa pravdepodobne v lete ruským smerom aj vyberú.

Draci aj napriek personálnej kvalite vzadu dostali v základnej časti pomerne veľa gólov (o 21 viac ako Mountfield).  Daň sa útočné ladenie bekov čiastočne odkryli aj Pardubice v štvrťfinále. Tomu sa musia oceliari v ďalších bojoch vyvarovať.

9/10

Útok: Séria s pernikármi naznačila, že vyraďovačka nebude v podaní Třinca iba o Martinovi Ružičkovi.  Ten posledné dva zápasy vynechal, ale na hre mužstva sa to neodrazilo. Potiahnuť totiž vedia aj ďalší hráči (Tomáš Marcinko, Jiří Polanský, Jakub Petružálek,  Vladimír Dravecký).

Siedmy zápas zakončený výhrou 8:1 vo Werk Aréne predviedol ofenzívu v plnej sile a zároveň dodal hráčom sebavedomie. Play-off v ostatných troch rokoch stroskotalo práve na prílišnom sebavedomí a magalomanskom poňatí. Súčasný Třinec je pokornejší, no o to nebezpečnejší.

9/10

Tréner:  Václav Varaďa je pre zmenu najmladším mužom na lavičke, to ho však nedištancuje. Aj preto, že na rozdiel od jeho predchodcom našiel správny hráčsky materiál a potrebnú symbiózu. Z partie žoldnierov urobil v priebehu pár mesiacov partiu bojovníkov. S viacerými hráčmi ho spája ešte spoločná hráčska minulosť.  Titul v meste ocele mu ako hráčovi ušiel, teraz má šancu priviesť ho sem v novej pozícii. Bez šance ani zďaleka nie je.

7/10

Spolu: 32/40

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.