Slovák v LaLige Martin Valjent: Budem robiť všetko, aby som dostal dôveru

Už v dorasteneckom veku opustil Slovensko a rodnú Dubnicu a vybral sa do Talianska, kde pokračoval v rozvoji svojho futbalového talentu.

Za Ternanu odohral v Serie B vyše 100 zápasov a bolo len otázkou času, kedy dostane príležitosť na vykonanie ďalšieho kariérneho kroku vpred. Pred sezónou 2018/2019 zamieril na hosťovanie do klubu RCD Mallorca a na Baleárských ostrovoch sa nemohla pre neho premiérová sezóna skončiť lepšie. Los Bermellones sa po šiestich rokoch aj s jeho výrazným prispením vrátili do LaLigy. Tušíte správne. Vyspovedali sme stopéra Martina Valjenta.

Pred štartom sezóny si v jednom z rozhovorov prezradil, že si zvedavý, či máš na LaLigu. Premiéra je za tebou, navyše víťazná. S Eibarom Mallorca zvíťazila 2:1 a tvoj výkon bol hodnotený mimoriadne pozitívne. Je to len začiatok, ale výrazne si naznačil, že v Španielsku sa nestratíš.

Pre mňa to nie je o jednom zápase. Skôr ma teší to, že sme debut zvládli ako mužstvo. Z individuálneho hľadiska si ešte nemôžem povedať, že som hráč, ktorý zvláda LaLigu. Je to dlhodobý proces, ktorý bude trvať minimálne celú aktuálnu sezónu. Futbal nie je o jednom zápase alebo o jednom výkone, takže odpoveď na túto otázku ešte nemôžem zodpovedať. Čas ukáže.

Ako chutil debut po futbalovej stránke?

Priznám sa, že som príliš nepociťoval skutočnosť, že ide o debut. Hrali sme doma a či už to bolo počas minulej sezóny, alebo aj počas prípravnej fázy, môžem povedať, že vždy je to fantastické. Debut som nejak extra nevnímal, skôr dominoval pocit, že som si niečo splnil. Až po zápase mi poriadne došlo, čo sa mi podarilo. Navyše to bolo dokreslené tromi bodmi, čo je najdôležitejšie. Vo futbale sa však nič nezastavuje, všetko trvá tak maximálne pár dní a žijeme z týždňa na týždeň, takže moja pozornosť sa už sústredí na nasledujúci duel, ktorý by mohol byť opäť trojbodový.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Bol skok z Ligy123 do LaLigy taký výrazný?

Už počas prípravy som zachytil, že to až tak o väčšej kondičnej náročnosti nie je, pretože druhá španielska liga je veľmi náročná, behavá a intenzívna. Skôr som vnímal technickú nadstavbu, ktorú LaLiga ponúka. Tu nemôžete pokaziť jednu prihrávku, pretože z nej vie súper hneď niečo vyťažiť, trestať vás. V tom je ten najvýraznejší rozdiel. Tie najkvalitnejšie tímy dokážu využívať vaše chyby a v tom tkvie najvýraznejší rozdiel.

Na úvod ste zdolali Eibar a teraz sa do cesty postaví ďalší baskický súper – Real Sociedad. Šesťbodový štart by predstavoval tej najideálnejší odrazový mostík. Čo ty na to?

Real Sociedad potvrdil svoju kvalitu hneď v prvom zápase, keďže remizoval vo Valencii na štadióne, kde sa hrá súperom veľmi ťažko. Bude to veľmi silný súper, ale hráme opäť doma a vieme, že našim cieľom musí byť zbieranie bodov najmä na vlastnom ihrisku. Španielsku ligu som sledoval aj v minulých ročníkoch a viem aké je dôležité získavať body najmä pred vlastnými fanúšikmi. Na nedeľu sa musíme pripraviť čo najlepšie a pokúsiť sa opäť získať plný bodový zápis.

Slovenské médiá obleteli obrázky po júnovej baráži, v ktorej ste si vybojovali postup. Radosť fanúšikov na Mallorce bola úplne zrejmá. Predpokladáme, že eufória pokračuje aj aktuálne.

Ľudia tu futbalom doslova žijú. Šesť rokov sa klub trápil, zostúpil až to tretej ligy a od postupu či play-off to bolo poriadne ďaleko. Vlani sa nám podarila veľká vec, čím sme prebudili aj ich záujem. Mallorca prežíva skvelé obdobie a je to cítiť aj na záujme ľudí. Verím, že to tak bude pokračovať, i keď to samozrejme do veľkej miery závisí od výsledkov a od toho, čo tým ľuďom ponúkneme my hráči.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Miesto v základnej zostave je pozitívne. Tím sa v lete po postupe logicky doplnil novými hráčmi, avšak ty si si svoj stopérsky post uhájil. Aká je konkurencia na tvoj post?

Nepatrím medzi hráčov, ktorí si myslia, že základná zostava je vecou nemennou. Vo futbale sa všetko rýchlo mení a ja musím v prvom rade robiť všetko preto, aby som nedal trénerovi dôvod na to, aby niečo menil. Na mojej pozícii sa konkurencia počas leta zvýšila príchodom najlepšieho stopéra poľskej Ekstraklasy v minulej sezóne Aleksandara Sedlara. V mužstve máme štyroch hráčov na dva posty, takže to bude každý týždeň veľký boj o miesto v zostave.

Pánom lavičky na Mallorce je našincom menej známy Vicente Moreno. Aký typ trénera je?

Myslím si, že sila nášho tímu spočíva vo veľkej miere v trénerovi Morenovi. Spoznal som ho v minulej sezóne a môžem povedať, že má pred sebou veľkú budúcnosť. Prajem si, aby to bolo čo najdlhšie s Mallorcou. Je to mladý, perspektívny, motivujúci a vnímavý tréner, ktorý má neuveriteľným spôsobom naštudovaný futbal. Má špecifický štýl a nebál by som sa povedať, že ho o niekoľko rokov uvidíme v niektorom z veľkých klubov. Je predurčený na to, aby dosiahol veľké veci, pretože pracuje, študuje a neustále sa zlepšuje. Som rád, že môžem pod ním trénovať a hrávať.

Mallorca po postupe nemíňala veľké peniaze, ako napríklad niektorí iní nováčikovia, neprišli žiadne veľké hviezdy. Kto je teda najvýraznejším ťahúňom v kabíne a na ihrisku?

Filozofia tohto klubu nie je postavená na nákupoch nejakých veľkých mien s vysokými finančnými nárokmi. Práve na tom sa klub popálil pred rokmi, keď zostúpil z najvyššej súťaže. Kompetentní sa poučili a v posledných dvoch-troch rokoch stavili na cestu, na ktorej je hlavnou osobnosťou tréner. Aktuálne sem prichádzajú buď mladší hráči, ale aj tí starší, všetkých však spája hlad po úspechu a napredovaní. Koncentrujeme sa na to, aby sme veci robili správne na tréningoch a v zápasoch, a to sa myslím darí. V mužstve nenájdete nejakú veľkú hviezdu s nenormálnymi maniermi. Máme dobrých perspektívnych futbalistov, ktorí sa chcú ešte niekam posunúť a nechýbajú ani skúsení vodcovia so schopnosťou usmerniť. Podstatné je, že tu dokážeme všetci v pohode vychádzať. Ak by som ale mal niekoho menovať, kto je najvýraznejšou osobnosťou v kabíne, povedal by som, že je to tréner. Máme tiež štyroch kapitánov, sú to tí najstarší hráči a aj oni vytvárajú atmosféru, potrebnú pre chod tímu.

Na Pyrenejskom poloostrove pôsobí aj Stano Lobotka, s ktorým ste prežili pekné časy v reprezentačnom drese slovenskej 21-tky. Si s ním v kontakte?

So Stankom nie sme v pravidelnom spojení. Samozrejme, že o sebe vieme, ale netelefonujeme si na dennej báze.

V LaLige to nováčikovia nezvyknú mať jednoduché. Aj pred začiatkom aktuálnej sezóny experti v Španielsku predikovali, že všetky tri kluby, ktoré vlani postúpili, budú mať záchranárske ťažkosti. Je teda vašim primárnym cieľom udržanie sa v súťaži?

Nováčikovia to nemajú ľahké v žiadnej lige, pretože všetci vieme o dôležitosti finančných prostriedkov. Tie kluby, ktoré sú v lige etablované dlhšie, sú logicky finančne zabezpečenejšie a tým pádom sa im aj ľahšie robia niektoré veci. My poznáme našu prioritu. Spočíva v predvádzaní pekného futbalu, ale zároveň sa chceme krok po kroku približovať svojmu stanovenému cieľu. Ak do tak kvalitnej súťaže príde po rokoch nováčik, nemá to jednoduché. My vieme o náročnosti našej misie, ale urobíme všetko preto, aby sme sa čo najskôr zachránili.

V LaLige pôsobia útočníci, ktorí patria medzi absolútnu svetovú špičku. Čakajú ťa zápasy, v ktorých budeš brániť Messiho, Benzemu, Suaréza, Hazard, či Griezmanna. Ako sa pozeráš na tento fakt?

Niečo také nemám ešte odžité. Futbal sa snažím vnímať ako kolektívny šport, ale samozrejme sú v ňom aj veľké rozdielové individuality. V LaLige tie najkvalitnejšie tímy ako Barcelona, Real, Atlético, Sevilla či Valencia nie sú podľa mňa postavené na jednotlivcoch, ale na celkovom hernom prejave. Pravda je taká, že ak títo súperi majú svoj deň a naopak vy nie úplne najlepší, zápasy sa môžu skončiť aj vysokou prehrou. Človek nikdy nevie. Ak prídu tieto veľké zápasy, tak sa na ne budem pripravovať čo najlepšie a dúfať, že my budeme mať ten lepší deň a oni horší.

Máš 23 rokov a stále si relatívne na začiatku svojej dobre rozbehnutej kariéry. V dnešnej dobe robia hráči po jednej vydarenej sezóne veľké prestupy za desiatky miliónov. Kam až by si to chcel dotiahnuť ty?

Verím, že tie najlepšie futbalové roky ma ešte len čakajú. Nemám vytýčenú žiadnu métu, kam by som to chcel dotiahnuť, ale patrím medzi ľudí, ktorí radi snívajú. Rád si dávam svoje ciele, avšak potrebujem ich plniť krok za krokom. Nepozerám dopredu v horizonte desiatich rokov, snažím sa riešiť prítomnosť a nastavujem si plán tak, aby som svoje kariérne krôčiky vykonával deň za dňom a približoval sa svojej vízii. Tú si rád  ale nechám pre seba.

Španielska LaLiga má svoj domov na stanici DIGI SPORT. Sledujú nás aj tvoji rodinní príslušníci či kamaráti.

Podľa mojich informácií áno. Rodina a kamaráti DIGI SPORT sledujú. Určite je to jednoduchšie, ako keď som bol v druhej lige. Vtedy sa to riešilo cez rôzne internetové streamy, takže postupom som im to trocha uľahčil.

Z LaLigy je cesta do reprezentácie priamejšia ako z druhej španielskej či talianskej ligy. Víria ti hlavou myšlienky o reprezentačnom seniorskom drese?

Samozrejme, teraz som viac na očiach, v lige, o ktorej sa aj u nás viac hovorí. Tu sa môžem pravidelne konfrontovať s tými najlepšími hráčmi na svete a tým pádom sa aj individuálne zlepšovať. Z tohto pohľadu by tá cesta do reprezentácie mohla byť jednoduchšia. Sústredím sa však len na to, čo môžem pre to urobiť ja a čo môžem zmeniť. Sú to moje výkony, moja práca. Budem robiť všetko preto, aby som dostal dôveru a aby ma tréneri jedného dňa vybrali a nominovali. Je to samozrejme na nich. Mám s nimi dobrý vzťah aj vďaka spoločnej práci v dvadsaťjednotke. Opakujem, je to na nich. Pre mňa to bude veľká pocta, keď si budem môcť obliecť reprezentačný dres. Ak nie, tak budem zápasy pozerať doma a fandiť chalanom.


Korbel: Martin zvládne aj tú najvyššiu výzvu

Futbalistu Martina Valjenta už šiesty rok zastupuje agentúra AA Sports Management, ktorej šéfuje Andrej Augustín a spoločne s dlhoročným známym športovým novinárom Jozefom Korbelom (bol 8 rokov mediálnym manažérom Sagana, teraz štvrtý rok zastrešuje Bartekovú), sa snažia dostávať do medzinárodného sveta futbalistov a hokejistov.

Na margo úspešného vstupu Martina Valjenta mediálny manažér Jozef Korbel poznamenal: ,,Z môjho pohľadu má Martin všetky predpoklady, aby naďalej futbalovo napredoval aj v najvyspelejšej futbalovej krajine, akou je Španielsko – a to z jednoduchého hľadiska: Martin získal počas štyroch-piatich rokoch v talianskej Serii B v drese Ternana ako obranca len tú najlepšiu školu v zmysle systému catenaccio, čiže skvelá defenzívna škola. A následne odohral v drese RCD Mallorca skvelú sezónu v druhej najvyššej španielskej súťaži, zažil náročné play-off a etabloval sa veľmi slušne v španielskom futbale. Z tohto hľadiska prešiel určitou skúškou a teraz príde náročná nadstavba v LaLige v podobe ešte vyššej kvality… Martin je však inteligentný futbalista, ktorý zvládne aj túto najvyššiu výzvu!”