Spoznáme ligových kráľov v sezóne 2019/20?

Koronavírus sa z čínskeho Wu-chanu postupne rozšíril do viacerých krajín a žiaľ neobišiel ani starý kontinent. To okrem iného ohrozilo aj športové súťaže, ktorým vážne hrozí predčasný koniec. Vedenia jednotlivých líg preto rokujú o viacerých scenároch, ktoré by mohli kritickú situáciu vyriešiť. Spoločne sa pozrieme na tie, o ktorých sa hovorí a píše najviac.

Premier League

Jediná z top európskych súťaží, kde je v podstate o titule dávno rozhodnuté. Liverpool je suverénnym lídrom ligy s 25-bodovým náskokom pred druhým Manchestrom City, ktorý má jeden zápas k dobru.

Liverpoolu chýba na zaistenie vytúženého titulu, na ktorý čaká 30 rokov, iba šesť bodov, a tie by s najväčšou pravdepodobnosťou vo zvyšných deviatich zápasoch bez problémov získal. Napokon sa ho však predsa len nemusí dočkať. O vysnívaný titul ho totiž reálne môže nakoniec pripraviť koronavírus COVID-19.

Od Premier League si “oddýchneme” minimálne do 4. apríla. Dovtedy budú príslušné orgány monitorovať aktuálnu situáciu a podľa toho sa rozhodnú, ako budú postupovať.

Ponúkame vám štyri možné scenáre, ako by situáciu na ostrovoch mohlo vedenie vyriešiť.

1. Premier League by sa dohrala podľa rozpisu po skončení povinnej karantény, ktorá by však mohla trvať dlhšie ako len dva-tri týždne. EURO 2020 by sa odložilo na leto 2021 a ligové súťaže by sa dohrali v letnom období. To by však mohlo vážne ovplyvniť začiatok nasledujúcej sezóny.

2. Titul by udelili Liverpoolu a zo súťaže by žiaden tím nevypadol. Naopak, z Championship by postúpili 2 tímy – Leeds United a West Bromwich Albion. Premier League by v budúci sezóne hralo 22 tímov. Takéto riešenie by ale zásadne ovplyvnilo chod nižších súťaží na ostrovoch.

3. Anulovanie celej sezóny, pričom by budúci rok hralo najprestížnejšiu ligovú súťaž rovnakých 20 mužstiev. S tým by pravdepodobne neboli spokojní v Leedsi a ani vo West Midlands.

4. Súčasná tabuľka by bola finálnou tabuľkou. Táto možnosť je takisto nepravdepodobná, pretože by bolo nefér, aby boli Aston Villa, Bournemouth a Norwich City vyradení po 29 kolách. Nesúhlasili by pravdepodobne ani predstavitelia Manchestru United, Tottenhamu, Arsenalu, Sheffieldu, či Wolverhamptonu Wanderers, teda mužstiev, ktoré sú stále v hre o účasť v európskych pohároch.

Každé riešenie by malo viacero nevýhod, ktoré by vážne ovplyvnili nielen Premier League, ale aj nižšie súťaže v Anglicku. Dramatickú situáciu preto budú musieť vyriešiť kluby s vedením súťaže spoločne. Každý z dvadsiatich klubov je totiž akcionárom súťaže a o dôležitých veciach sa rozhoduje na ich stretnutiach. Kluby majú možnosť úpravy, prípadne zavedenie nových pravidiel. Každý klub má právo na 1 hlas. Pri hlasovaní o zmene pravidiel musia súhlasiť aspoň 2/3 klubov, teda 14 klubov.

LaLiga

Vedenie španielskej LaLigy sa taktiež pripravuje na predčasné ukončenie súťaže. Najpravdepodobnejšie sú momentálne dva scenáre:

1. Víťazom bude aktuálny líder, čiže Barcelona, ktorá sa do vedenia dostala v poslednom kole po zaváhaní Realu. Do druhej ligy by vypadli posledné tri celky a to Malorka, Leganés a Espanyol.

2. O majstrovi by rozhodla iba jesenná časť súťaže. Prvú polovicu sezóny taktiež ovládla katalánska Barcelona. Aj po 19. kole bolo na chvoste tabuľky rovnaké trio.

Oba predbežne navrhované scenáre by teda mali úplne rovnaký výsledok. Ani s jedným by ale pravdepodobne nesúhlasil Real Madrid, ktorý v tejto sezóne neprehral ani jedno El Clásico a na Barcelonu stráca po 27. kole iba dva body. Nováčik z Malorky na druhej strane stráca na záchranu iba jediný bod.

Bundesliga

V Nemecku rozmýšľajú podobne ako na Pyrenejskom polostrove. Zatiaľ sa však hovorí iba o prvej možnosti, ktorou je vyhlásiť za majstra aktuálneho lídra súťaže, ktorým je Bayern Mníchov. Najúspešnejší nemecký tím má po 25. kole na konte 55 bodov, o štyri viac ako druhá Borussia Dortmund. Do nižšej súťaže by v takomto prípade vypadli Werder Brémy a Paderborn, Fortuna Düsseldorf by išla do baráže.

Serie A

Taliansko je v súčasnosti jednoznačne najpostihnutejšou krajinou a problémy rieši už nejaký ten týždeň. Preto má aj niekoľko možných riešení.

1. Víťazom sa stane aktuálny líder tabuľky, ktorým je po 26. kole Juventus. To by bolo obrovským sklamaním pre rímske Lazio, ktoré prežíva suverénne najlepšiu sezónu za ostatných 20 rokov a na Starú dámu stráca aktuálne iba jeden bod.

2. Súťaž by sa dohrala podľa rozpisu po prekonaní krízovej situácie v letnom období namiesto Eura 2020.

3. Ročník 2019/20 by sa anuloval a ďalšiu sezónu by hralo rovnakých 20 tímov.

4. Play-off/play out. S takýmto návrhom zatiaľ prišli iba Taliani. O scudetto by si to rozdali vyraďovacím spôsobom prvé štyri tímy súťaže, teda Juventus, Inter Miláno, Lazio a Atalanta Bergamo. O udržanie by sa zase pobili posledné štyri mužstvá, ktorými sú FC Janov, Brescia Calcio, SPAL 2013 a Lecce.

Ani jeden z týchto predbežných scenárov zatiaľ nie je definitívny. O osude TOP 4 ligových súťaží sa rozhodne v najbližších dňoch a my budeme pre vás aktuálnu situáciu podrobne monitorovať.