Tenisový marec v znamení amerických pobreží

Marec je mesiac, ktorý sa v našich končinách spája s viacerými pranostikami. Je napríklad naklonený ku knihám a nie až tak naklonený k starým ľuďom. Pre tenisového fanúšika sa spája v prvom rade so Sunshine double.

Superturnaje v Indian Wells a Miami sa považujú za neoficiálny piaty a šiesty grandslam. Je tak z veľkej časti pre ich rozmer, keďže do hlavnej súťaže prenikne až 96 hráčov. Pre nenasadeného tenistu to znamená prípadnú sedemkolovú púť za víťazstvom.

Presne tento mimoriadne náročný scenár absolvovala v minulom roku Naomi Osaková v Indian Wells (v tom čase svetová 44.), kde musela hrať plných 10 dní. Musela prejsť cez Šarapovovú, Radwanskú, Vickeryovú, Sakkariovú, Karolínu Plíškovú, Halepovú a nakoniec aj Kasatkinovú, aby si vybojovala svoj prvý veľký titul.

Ak sa pozrieme na okruh ATP, tak po roku 2000 sa v Indian Wells a ani v Miami žiadnemu nenasadenému tenistovi vyhrať nepodarilo. To len podčiarkuje, o akých ťažkých turnajoch je reč.

Začína sa v Kalifornii, v horúcich a suchých podmienkach, ktoré pre špecifický odskok nesedia každému. Dá sa povedať, že je to klasický turnaj „love it or hate it“. Ak sa doňho hráč zahryzne a prežije prvé kolá, rýchlo si ho obľúbi, no môže sa stať, že mu úvod vôbec nevyjde a rýchlo stroskotá.

Tieto akcie si nechá ujsť iba ten, kto nemá na výber. V ženskom turnaji nebude chýbať žiadna z 28 najlepších hráčok sveta – konkurencia bude obrovská. U mužov je situácia veľmi podobná, chýbať bude len Juan Martín del Potro.

Víťazky v Indian Well posledné dva roky šokovali. Rovnako ako sa vlani nepočítalo s Osakovou, sa rok predtým nerátalo s Vesninovou. Tento turnaj ešte žiadna tenistka nedokázala vyhrať viac ako Daniela Hantuchová, čiže viac ako dvakrát.

Na prípadnú obhajobu titulu čakáme od roku 1991. Platí dokonca, že od tohto roku sa šampiónka dostala do finále iba raz – Lindsey Davenportová v roku 1998. Vo svojich pokusoch neuspeli ani také legendy ako Hingisová, Serena Williamsová, Heninová, Clijstersová, Graffová či Selešová.

Slovenský fanúšik bude môcť fandiť hneď celej štvorici hráčok. Nasadenie si na poslednú chvíľu „vybavila“ Dominika Cibulková, ktorá tu v roku 2014 hrala štvrťfinále. Vo svojom prvom zápase narazí na lepšiu z dvojice Andreescuová/Beguová.

Vo výbornej forme hrajúca Kužmová si môže zmerať sily s trápiacou sa Ostapenkovou, no ešte predtým musí prejsť cez nepríjemnú Číňanku Zhang. Na Schmiedlovú (ktorá začne s Davisovou) už čaká Muguruzová. O prvú výhru od augusta 2018 sa bude pokúšať Magda Rybáriková. Tú čaká iba tretí zápas v tejto sezóne a proti Tatiane Mariovej by krízu mohla zlomiť.

Za najväčšiu favoritku tento rok určite považujme svetovú jednotku Naomi Osakovú, ktorá práve tu minulý rok “oznámila” svojimi výkonmi, že plánuje dobyť tenisový trón. V prípade, že by Japonke turnaj nevyšiel, bola by z toho ďalšia kariérna šanca pre Petru Kvitovú. Tá ju v Kalifornií môže z trónu zosadiť.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Štvrtok 7.3. od cca 20:00 na DS5
K. Mladenovičová – S. Zhengová (komentuje S. Galis)
A. Riskeová – A. Van Uytvancková (S. Galis)