Veľké preview pred play-off o poslednú miestenku do Premier League

Kto doplní dvojicu Norwich City a Sheffield United a v ročníku 2019/2020 vstúpi medzi smotánku do Premier League?  To je jedna z najzásadnejších otázok v prostredí anglického ligového futbalu.

V hre o prestíž a stovky miliónov libier ostalo kvarteto Leeds United, West Bromwich Albion, Aston Villa a Derby County. Play-off anglickej EFL Championship si budete môcť vychutnať aj na našich priamych prenosoch.

Priame prenosy z play-off EFL Championship na DS4
11. máj 13:30 Aston Villa – West Bromwich
11. máj 18:15 Derby Coutny – Leeds United
14. máj 21:00 West Bromwich – Aston Villa
15. máj 20:45 Leeds United – Derby County
27. máj 16:00 Finále vo Wembley

LEEDS UNITED FC

Akvizícia skúseného manažéra Marcela Bielsu klubu s bohatou históriou pomohla. Pávi odohrali jednu z najlepších sezón za posledných 20 rokov, ale okolnosti mohli byť aj tak oveľa radostnejšie. Ešte pred mesiacom Leeds držal všetky postupové karty vo svojich rukách. Mal päťbodový náskok pred tretím Sheffieldom United, ale záverečné kolá nezvládol.  Kľúčový duel odohrali United doma proti Wiganu. Aj napriek kvantitatívnej presile trvajúcej 75 minút a vedeniu 1:0 na Elland Road triumfoval nováčik 2:1. Nasledovala prehra v Brentforde a bolo po priamom postupe.

Kvalita hry sa s príchodom argentínskeho manažéra výrazne zlepšila. Leeds má vyprofilovaný jasný herný systém založený na držaní lopty a kvalitnom pressingu. Bielsove ťahy so zábleskami taktickej geniality urobili z priemerných hráčov hviezdy súťaže. Vo vyraďovačke to bude o emóciách.  Pod ich vplyvom sa Leeds naučil hrať, veď má jedných z najbúrlivejších a najnáročnejších fanúšikov na svete.

Pikantnosť semifinálovému zápasu s Derby dodáva „špionážna aféra“ Bielsu z januára.  Bývalý kormidelník argentínskej či čilskej reprezentácie vyslal do tréningového centra baranov špióna, ktorý mal získavať cenné poznatky.  Po odhalení nasledovala mediálna prestrelka, po ktorej sa sám Frank Lampard vyjadril, že stratil rešpekt k práci skúseného manažéra.

Leeds United veľkosťou a cvengom klubu patrí do Premier League. Naposledy tam bol pred 14-timi rokmi. Pre najvyššiu súťaž na ostrovoch by jeho postup predstavoval azda najväčší prínos. Rozhodovať sa však bude na trávniku a tam to bude pre mužstvo z Yorkshiru nesmierne náročné.  ŠANCA NA POSTUP:  22% 

5 NAJ LEEDSU UNITED

Najväčšie negatívum: psychické rozpoloženie po nezvládnutom závere základnej časti
Najväčšie pozitívum: prítomnosť Bielsu na lavičke
Najväčšia hviezda: Pablo Hernandez
Najväčšie sklamanie: Kiko Casilla
Najväčšie prekvapenie:  Tyler Roberts

 

WEST BROMWICH ALBION FC

S vreckármi sa pred sezónou počítalo ako s najväčším ašpirantom na priamy postup. Káder po vypadnutí z Premier League prešiel očakávanom obmenou, ale aj po lete platilo, že v ňom ostali viacerí hráč s kvalitou zodpovedajúcou top levelu. Na zápasy West Browichu sa počas roka dalo pozerať zo záujmom, veď tím z The Hawthorns nastrieľal druhý najvyšší počet gólov (viac iba Norwich). Hru potiahla predovšetkým dvojica útočníkov Jay Rodriguez-Dwight Gayle, pričom obaja nakoniec pokorili métu 20 strelených gólov.

Horšie už vyznieva štatistika, podľa ktorej West Brom inkasoval až 61 gólov.  Z mužstiev umiestnených v prvej desiatke mali deravejšiu obranu iba vo Swansea. Vzhľadom k tomu, že play-off zvyklo byť v prechádzajúcich rokoch o defenzívnom futbale, môžeme skonštatovať, že Albion má pomerne veľký problém. Obrana pravidelne nastupovala v zložení Gibbs – Dawson – Hegazy – Adarabioyo. Všetci štyria majú na Premier League, ibaže do praxe a kompaktnosti to preniesť nedokázali.

Sezónu v Championship začal na lavičke Darren Moore, charizmatický klubový srdciar. Aj napriek tomu že tím od 10. kola držal v TOP6, jeho pôsobenie skončilo predčasne. Angličanovi zlomila väz v apríli minišnúra dvoch prehier, po ktorej bolo jasné, že priamy postup z toho nebude.  Na lavičku zasadol caretaker James Shan, manažér neošľahaný skúsenosťami, pre ktorého to môže byť v play-off prisilná káva.  Ak však 40-ročný bývalý Moorov asistent uspeje, vypýta si novú zmluvu.  Postupová jazda West Bromwichu má teda o jeden motív naviac.   ŠANCA NA POSTUP: 19 %

5 NAJ WEST BROMWICHU ALBION

Najväčšie negatívum: najhoršia obrana z kvarteta tímov a neskúsený manažér
Najväčšie pozitívum: 20-gólový útočný dvojzáprah
Najväčšia hviezda: Jay Rodriguez
Najväčšie sklamanie: James Morrison
Najväčšie prekvapenie: Rakeem Harper 

 

ASTON VILLA FC

Trináste miesto a porazený finalista minuloročného play-off – taká je aktuálna vizitka Aston Villy po zostupe z Premier League. Na tretí pokus to už vyjsť musí, myslia si fanúšikovia levov. Nie nemusí, ale fakt je taký, že bookmakeri vidia v pozícii najväčšieho favorita práve Aston Villu. Leto vo Villa Parku bolo doslova nazabudnuteľné. Ibaže v negatívnom zmysle slova. Čínski majitelia nedokázali finančne ťahať klub, finančný padák pritekajúci z Premier League sa zmenšoval a hráči boli platovo o level vyššie ako v iných kluboch. Z neudržateľnej situácie sa stala, ako už býva zvykom, situácia katastrofálna. Pomerne rýchlo však prišla záchrana v podobe nových investorov. Egyptskí miliardári vstúpili do klubu, stabilizovali ho a zo zarúbanej cesty sa razom stala alej, ktorá môže viesť až k vytúženému návratu do Premier League.

Levov vo vyše stovke zápasov viedol skúsený postupový expert Steve Bruce. Bývalý stopér Manchestru United vlani nezvládol finále s Fulhamom a v aktuálnej sezóne sa mu nepodarilo mužstvo vytiahnuť ani do TOP6.  Nasledovala očakávaná zmena. Villa siahla po pomerne neznámom mužovi Deanovi Smithovi. Ten však za sebou zanechával kvalitnú prácu či už vo Wallsale alebo Brentforde. Smithov nástup rýchle zlepšenie nepriniesol, ale The Lions sa nakoniec do vyraďovačky dostali. Dokonca s prehľadom, veď v marci a apríli natiahli víťaznú šnúru na 10 duelov. Mali jednoznačne najlepší záver základnej časti a na tom sa dá stavať. V prospech úspechu birminghamského klubu hovorí aj skúsenosť z minulej sezóny. Prehra s Fulhamom bola bolestivá, ale ak chce niekto patriť k najlepším, musí sa vedieť poučiť z chýb. ŠANCA NA POSTUP: 41 %

5 NAJ ASTON VILLY FC

Najväčšie negatívum: 61 inkasovaných gólov v základnej časti
Najväčšie pozitívum: skúsenosti z minuloročného finále a skvelá forma pred play-off
Najväčšia hviezda: Jack Grealish
Najväčšie sklamanie: Lovre Kalinič
Najväčšie prekvapenie: John McGinn

 

DERBY COUNTY FC

Už 11 rokov sníva o Premier League aj Derby Coutny. Barani patrili v predchádzajúcich sezónach k tímom, ktoré klopali na postupové brány, ale tie sa nikdy neotvorili. Vyraďovacie boje sa hrajú v druhej lige od roku 1987 a The Rams absolvujú už svoju ôsmu účasť. Vyšlo to iba raz-   v roku 2007 Derby zdolalo vo finále West Bromwich a vybojovalo si svoju nateraz poslednú účasť v Premier League. História sa môže opakovať. Ak by sa tak stalo, zo stále začínajúceho manažéra Franka Lamparda by sa stal skutočný hrdina. Pre ikonu Chelsea či anglickej reprezentácie je Derby County prvou vážnou zastávkou v jeho trénerskej kariére. Frankie sa veľmi rýchlo presvedčil o tom, že tento chlebík je možno ešte náročnejší ako ten hráčsky. Najväčšiu previerku zvládol len nedávno, s baranmi si ustrážil šiesty postupový flek, odrazil ataky Middlesbrough či Bristolu City a dokázal, že chce viac.

Vlani Derby pod Garym Rowettom vypadlo v semifinále s Fulhamom. V lete odišiel manažér a s ním aj viacero hráčov na čele s Matějom Vydrom. Lampard však ukázal cit pri výber predovšetkým mladých futbalistov. Aj pod vplyvom kontaktov na veľkokluby do Derby prišli veľké prospekty Harry Wilson (Liverpoolu) a Mason Mount (Chelsea). Frank sa nebál na nich naložiť veľkú porciu zodpovednosti. Manažér previedol výborný ťah aj v marci, keď zmenil brankársku jednotku. Pred skúseným Carsonom začal uprednostňovať neznámeho Holanďana Kelleho Roosa. Lampard v zime získal Ashleyho Colea, ktorý síce nepatrí do základnej zostavy, ale svojou prítomnosťou v šatni môže tímu enormne pomôcť.

Derby je outsiderom tohtoročného play off, ale to bol pred dvomi rokmi aj Huddersfield a sami viete ako to nakoniec vo Wembley dopadlo. Jedno je však isté, Frank Lampard môže v nasledujúcich týždňoch napísať jeden z najzaujímavejších príbehom tejto sezóny v Anglicku. ŠANCA NA POSTUP:  18%

5 NAJ DERBY COUNTY FC

Najväčšie negatívum: historicky najmenej úspešné mužstvo v play-off
Najväčšie pozitívum: mix skúsených hráčov s mladými dravcami
Najväčšia hviezda: Harry Wilson
Najväčšie sklamanie: André Wisdom
Najväčšie prekvapenie: Jayden Bogle