Viac nadávok na adresu hráčov?

Podľa nového pravidla to aktérov vyhecovaných duelov neminie…

Niektoré futbalové súťaže naprieč Európu sa už začali, iné to čaká v nasledujúcich týždňoch.  Milovníci tejto hry by mali zbystriť pozornosť, pretože od 1. júla sú v platnosti viaceré novinky týkajúce sa pravidiel.

Z hľadiska emócii priamo na štadióne i pred kamerami sa zdá byť najzaujímavejšia úprava pravidla o striedaní. Podľa nej už hráči opúšťajúci z ihriska musia z hracej plochy odísť v čo najbližšom možnom mieste. Výsledkom tejto novinky má byť samozrejme ušetrenie možno až desiatok sekúnd, kedže v minulosti tímy spokojné s výsledkom posielali hráčov čo najďalej od stredu ihriska.

Ako môže táto zmena emočne okoreniť zápas? Budeme trocha fabulovať a preháňať, ale zoberme si modelovú situáciu z potenciálneho zápasu Besiktas – Real. Hostia v závere striedajú Sergia Ramosa, ktorý predtým videl žltú kartu, hral tvrdo a viackrát zabrnkal istanbulským fanúšikom na nervy svojou typickou hrou. Piskot si už vypočul, nahnevané tváre rivalov už videl. Počas prerušenej hry sa na tabuli rozsvieti číslo 4. Španiel sa nachádza pri čiare na opačnej strane. Plochu musí podľa nového pravidla opustiť v najbližšom bode, čo aj zvládne. Čaká ho však cesta na vlastnú lavičku, ktorá vedie dvomi cestami a obe znamenajú prechod rovno popod kotol fanúšikov Besiktasu. V tejto situácii by asi v Ramosovej koži nechcel byť nikto.

Bude to o odvahe vystriedaného hráča, o disciplíne fanúšikov súpera (schopnosť udržať pivo v ruke), o možno najrýchlejšom šprinte zápasu, o emotívnych záberoch televíznych kamier počas  vyhecovaných duelov a v neposlednom rade o schopnosti hráča povzniesť sa nad spŕšku nadávok, ktorá ho zavalí. Ide o veľmi zaujímavú inováciu, ktorej vplyv na samotný zápas ukáže až čas.  V každom prípade, my sa veľmi tešíme.

Ďalšie zásadné zmeny pravidiel:

Rozohrávka sa môže realizovať už aj vo vnútri pokutového územia

Obranca si pri zahrávaní “päťky” môže loptu prebrať vo vnútri vlastného pokutového územia, pričom súperovi hráči musia byť mimo neho, v momente rozohrávky však môžu vstúpiť dnu. Novinka potláča alibizmus obrancov, ktorí ak spozorovali vysoký pressing súpera a zlú prihrávku do brankára, jednoducho si loptu naschvál prebrali v šestnástke. Rozohrávku v takom prípade rozhodca nechal zopakovať. Komu to pomôže? V prípade eliminovania chýb technickým zadákom, technickým brankárom a samozrejme aj tímom, ktoré dokážu hrať extrémne vysoký pressing. Kloppov superpressing možno naberie nové rozmery. Jeho hráči nebudú aktívne napádať 10 metrov pred súperovou šestnástkou, ale možno už v jej vnútri.

Zákaz brankárov pohybovať sa pred pokutovým kopom

Brankári pred penaltami zvykli v rámci psychologického súboja poskakovať po čiare, či búchať rukami po konštrukcii brány. Odteraz sa to bude trestať.

Brankár už nemusí mať tesne pred pokutovým kopom obe nohy na čiare, stačí jedna

Toto pravidlo naopak strážcom svätyne môže výrazne pomôcť, i keď o dodržiavaní pravidla o oboch nohách na čiare sa v predchádzajúcom období dosť diskutovalo. Zjednodušene povedané, brankárom sa bude lepšie odrážať do strán. Nemusia robiť jeden krok do strany, môžu sa vybraným smerom odraziť zo stojnej nohy.

Zákaz hráčov útočiaceho tímu stáť v múre

Veľmi veľa gólov z priamych kopov bolo úspešných vďaka tomu, že v múre stojaci spoluhráči zakončujúceho hráča sa v pravý čas rozostúpili a pomohli strelcovi.  Po novom už v múre stáť nesmú (ak je múr zložený z minimálne troch brániacich sa mužov), stáť môžu minimálne meter od hradby. Pravidlo pomôže brankárom a určite aj arbitrom, ktorý nebudú musieť riešiť strkanice.  

Rozhodcovské lopty bez okopávania

Stačí si spomenúť na predposledné glasgowské derby počas ktorého sa borci statočne okopávali aj pri rozhodcovských loptách. Podľa čerstvého pravidla rozhodca loptu prenechá tímu, ktorý ju mal vo svojej moci pred prerušením hry. Keď už sme pri rozhodcovskej lopte, tá sa po novom uskutoční vždy, keď lopta trafí rozhodcu. Často sa totiž stávalo, že nechcený dotyk arbitra (aj napriek tomu, že je súčasťou hry) pomohol mužstvu dokonca ku gólu, či ho inak zvýhodnil.

Žlté a červené karty aj pre realizačný tím

Doteraz rozhodca mohol trénerom, či iným členom realizačného tímu dohovoriť, prípade ich vykázať na tribúnu, ale podľa nových pravidiel ich môže trestať podobným štýlom ako u hráčov. Žltá karta predstavuje akýsi medzistupeň a asi aj lepšiu možnosť ako upokojiť nedisciplinovaného trénera. Štatistici sa tešia, veď im vznikne nová tabuľka – tabuľka najtrestanejších trénerov.

Žiadny gól rukou

Počas rokov minulých platili aj góly po neúmyselnej hre rukou. Niekedy sa však úmysel/neúmysel rozlišovali len veľmi ťažko a zvlášť pri tak dôležitom okamihu, akým nepochybne dosiahnutie gólu je. Polemika o tom, či to bolo úmyselné alebo nie je pasé.  Odteraz neplatí žiadny gól dosiahnutý rukou.

 

Bitka o Manchester, Chelsea sa pobije o body v Liverpoole

Bitka o Manchester, Chelsea sa pobije o body v Liverpoole

Fanúšikovia ostrovného futbalu sa dnes nudiť rozhodne nebudú. Ponúkame vám nabitý program, ktorý odštartujeme atraktívnym súbojom v Goodison Parku. Líder tabuľky zavíta do Bournemouthu, podvečer si spoločne vychutnáme bitku o Manchester.

Bitka o Valenciu, Real a Barca jasnými favoritmi

Bitka o Valenciu, Real a Barca jasnými favoritmi

Sobotňajší program španielskej LaLigy odštartujeme na ikonickom štadióne Santiago Bernabéu v Madride. Podvečer môžeme očakávať zaujímavý zápas vo Valencii, o ktorú sa pobijú Netopiere s menej slávnym Levante. Program zakončíme na Camp Nou. Do Barcelony pricestuje nováčik z Mallorcy.

Šláger v Gladbachu, Schalke cestuje do Leverkusenu

Šláger v Gladbachu, Schalke cestuje do Leverkusenu

Hlavným ťahákom 14. kola nemeckej Bundesligy bude súboj prvej Borussie Mönchengladbach s Bayernom Mníchov. Okrem toho sa pozrieme aj do Leverkusenu, kam zavíta ambiciózne Schalke. Modrí z Gelsenkirchenu si budú chcieť ešte vylepšiť svoje aktuálne postavenie v tabuľke.

Juventus chce späť do čela, Neapol konečne vyhrať

Juventus chce späť do čela, Neapol konečne vyhrať

Po 15. kole talianskej Serie A sa na prvé miesto v tabuľke môže vrátiť majstrovský Juventus. Najskôr ale musí v šlágri kola zdolať tretie Lazio. Neapol nebol úspešný ani v jednom zápase z posledných šiestich a túto mizernú sériu chce ukončiť v Udinese.