TDU nečakane ovládol Impey, Sagan víťazom etapy a bodovacej súťaže

Prvé World Tour podujatie v novej sezóne videlo prekvapujúceho víťaza, obhajcu prvenstva Richie Porteho zaskočil Daryl Impey. Slovenských fanúšikov potešil Peter Sagan, ktorý vybojoval etapový triumf a presadil sa aj v bodovacej súťaži.

Na austrálskych pretekoch sa v piatich etapách ukázali najmä rýchli cyklisti, v jednom prípade triumfoval Richie Porte, ktorému však  úspech na Willunga Hill nestačil na celkové víťazstvo. Austrálsky jazdec sa spoliehal na to, že v kráľovskej etape si vybuduje dostatočný náskok, aby zopakoval minuloročný triumf, ale k parádnemu výkonu sa odhodlal na tomto kopci aj Daryl Impey.

A keďže juhoafrický jazdec zbieral bonusové sekundy v predchádzajúcich rýchlych koncovkách i na šprintérskych prémiách počas etáp, v neuveriteľne tesnom súboji o titul sa priklonilo šťastie na jeho stranu. Richie Porte nemohol urobiť nič iné, len prijať prehru od nečakaného konkurenta a oceniť jeho výbornú formu. Trojicu najlepších na podujatí doplnil Tom-Jelte Slagter, ktorý triumfoval na Tour Down Under v roku 2013.

V hromadných dojazdoch vybojoval dva triumfy André Greipel. Nemecký jazdec je historicky najúspešnejším pretekárom na tomto podujatí z hľadiska víťazných etáp, v tomto roku zveľadil svoju zbierku na osemnásť triumfov. Do etapovej koncovky sa dostal iba dvakrát, no premožiteľa nenašiel.

V špurtoch sa presadili aj Elia Viviani a Caleb Ewan, no domáci jazdec ovládol koncovku druhej etapy, ktorá nebola priamo určená pre klasických šprintérov, a tým mnohých fanúšikov i cyklistických odborníkov prekvapil.

Jeden víťazný zárez pridal aj Peter Sagan, pre ktorého to bol vôbec prvý triumf na austrálskom podujatí. Svetový šampión sa objavil trikrát na stupňoch víťazov a v piatich prípadoch sa zapojil do bitky o výhru v etape. Aktívny výkon korunoval na konci štvrtej etapy, keď prežil záverečné stúpanie na čele pretekov a potom už nemal konkurenta na cieľovej čiare.

Po tomto triumfe sa obliekol na jeden deň do dresu pre lídra pretekov, takže tím Bora – Hansgrohe mohol vyjadriť veľkú spokojnosť so Saganovou prezentáciou na Tour Down Under.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.