Výsledková anarchia v LaLige. Čo sa deje s gigantmi?

V Španielsku je za nami päť kôl a pohľad na tabuľku je aktuálne veľmi zvláštny.

Kvarteto najväčších favoritov Barcelona, Real Madrid, Atlético Madrid a Sevilla počas uplynulého víkendu dohromady strelilo iba jeden gól – ten Benzemom na štadióne Ramona Sanchéza Pizchuána. Čo sa deje s gigantmi?FC Barcelona

Ernesto Valverde je pod obrovským tlakom. Prezident Josep Maria Bartomeu ho pravdepodobne na horúcej stoličke ešte podrží, ale každá trpezlivosť má svoj koniec. Dve hanebné vypadnutia z Ligy majstrov po dobre zvládnutej prvej časti dvojzápasu ho dostali pod tlak už v minulosti.

Aktuálna herná i výsledková (ne)forma jeho status quo ešte zhoršujú. Blaugranas nevyhrali vonku v tejto sezóne ani jeden súťažný zápas. Na hru úradujúceho majstra sa nikdy nepozeralo tak zle ako teraz a výsledkom je najhorší štart do sezóny od roku 1994.

Zranenia urobili svoje, ale listina maródov sa postupne vyprázdňuje. Na hre Kataláncov to však vôbec badateľné nie je. Okrem Fatiho nikto neprekonal svoju výkonnostnú latku, ba čo viac Griezmann, Suárez, Rakitič, Sergi Roberto a ďalší ju hlboko podliezajú. Vrátil sa už aj Messi, ale v Dortmunde a Granade nepomohlo ani to.

Barcelončania potrebujú uspieť v Lige majstrov a v LaLige takisto nemôžu mať iné ambície, ako tie maximálne. Zvládne to Valverde alebo na scénu vpochoduje neskúsený ale blahoslavený Xavi?

Atlético Madrid

Diego Simeone a spol. vykročili na ligovú cestu presvedčivo, vyhrali tri úvodné duely, no momentálny stav na Wanda Metropolitano má ďaleko od ideálu. Alarmujúce nie sú ani tak bodové straty s Realom Sociedad a Celtou Vigo, veď tie sa pritrafia. Kameňom úrazu je zatiaľ pomer inkasovaných a strelených gólov.

El Cholo prijal veľkú výzvu a rekonštruoval svoju defenzívu. Odchody Juanfrana, Godina a Filipeho Luisa popretkávali príchody Lodiho, Trippiera, Felipeho a Hermosa. Výsledok? Zvýšená aktivita v krídelných priestoroch, ale Oblak inkasoval dva kúsky od Eibaru, Realu Sociedad i Juventusu.
Priestor na zlepšenie však vidíme aj v útoku. Odchod Griezmanna sa logicky prejavil. Diego Costa je nevyspytateľný a po príchode na Wanda Metropolitano sa v lige presadil iba v piatich prípadoch. Od Alvara Moratu asi tiež nemôžeme očakávať, že strelí viac ako 15 gólov. Joao Felix je šikovný, vo viacerých zápasoch bol však až príliš nevýrazný a na to, aby bol ťahúňom klubu tohto kalibru zatiaľ nemá.

Real Madrid

Biely balet sa s Athleticom Club delil po 5. kole o vedúci post, čo pokojne môžeme berúc do úvahy hernú presvedčivosť, vnímať ako prekvapenie.

Real sa v lete podľa očakávania výrazne posilnil, ale na jeho obraze hry sa žiadne zlepšenie neprejavilo. V úvode to nebol ten Real Madrid, ktorého by sa mali všetci báť.

Novým lídrom má byť Hazard, ten sa ale len nedávno doliečil a do formy sa dostáva veľmi pomaly. Bale má svoje problémy, Modrič je momentálne už len svojim tieňom, Isco s Marcelom sú na tom ešte horšie a obrannú líniu takisto doteraz nezdobila tradičná pevnosť (prehra s PSG 0:3).

Zidane je pod tlakom, pod menším ako Valverde, ale aj tak platí, že v sezóne 2019/2020 potrebuje nevyhnutne získať jednu z trofejí. Podľa toho, čo sme od Merengues v úvode ročníka videli, konštatujeme, že to bude veľmi náročné.

Sevilla

Rojiblancos prežili počas leta prestupovú búrku. Vymenila sa prakticky polovica kádra a zmena nastala aj na poste trénera. Novým pánom kabíny sa stal Julen Lopetegui. Mužstvo dobrovoľne bývalého trénera španielskej reprezentácie zastihol úvod sezóny pripravené, ale domáca prehra s Realom celkový dojem kazí.

Za prestupovú politiku je v Seville znova zodpovedný Monchi, ktorý si na čas odskočil do Ríma. Nepochybne je jedným z najkvalitnejších športových riaditeľov, má neuveriteľný čuch na tých správnych hráčov, v Andalúzii sa však fanúšikovia obávajú, že tých letných exportov a importov bolo až príliš veľa.

Sevilla vlani skončila mimo top štvorky, jej primárnym cieľom je tam v máji nechýbať. Cieľ sekundárny je zaujímavejší – musí ponaháňať veľkú trojku.


Zakopnutia gigantov logicky prinášajú priestor pre iných. Pre kluby, ktoré sú hladné a pri vstupe do ročníka aj kvalitné. Na mysli máme predovšetkým celky Athletic Club a Real Sociedad. Ak Baskovia nepoľavia, môžu byť druhým Leicestrom City. Sme však iba na začiatku, karty sa stále len rozdávajú. Eso na ruke však nemá ani Barca, ani Real a ani Atlético.