Zranený Neuer zvolal tlačovú konferenciu, novinári aj fanúšikovia boli v napätí

Brankárska jednotka Bayernu Mníchov a nemeckej reprezentácie Manuel Neuer vzbudila veľký záujem médií, keďže na dnes ohlásila tlačovú konferenciu, čo v prípade zranených hráčov nebýva zvykom. Očakávalo sa preto, či dôvodom nie je vážnosť tohto zranenia, prípadne iné dôležité vyhlásenie.

Toho sme sa však nedočkali, naopak, Neuer potešil priaznivcov bavorského veľkoklubu informáciou, že jeho zranenie nie je až také vážne a stihnúť by mal zápas proti Lipsku (11.5.).

Dovtedy však hrá Bayern štyri zápasy – v lige 20.4. a v pohári 24.4. proti Werderu a následne proti 28.4. Norimbergu a 4.5. proti Hannoveru. Otázkou tak je, kto ho v bránke Bavorov dovtedy zastúpi. Možnosťami sú 30-ročný Sven Ulreich, ktorý má v tejto sezóne BL na konte len 4 štarty alebo jeden z dvojice mladíkov – 19-ročný Christian Früchtl a 20-ročný Ron-Torben Hoffmann, ktorí v tomto ročníku chytali zatiaľ len za B-tím.

Hoci počas tejto sezóny viacero odborníkov, či fanúšikov tvrdí, že Neuer už nie je na svojom poste taký dominantný, ako v predchádzajúcich ročníkoch, jeho vplyv na tím je nezanedbateľný. Za rodáka z Gelsenkirchenu hovoria aj riadky, ktoré nájdete nižšie…

Revolucionár

Manuel Neuer je nepochybne jednou z najvýraznejších brankárskych postáv tohto milénia. Systémovosť a štýl futbalu ovplyvňovali v istej dobre Johan Cruyff,  Diego Maradona či Franz Beckenbauer. Medzi „revolucionárov“, ktorí priniesli nové prvky do najrozšírenejšej hry, musíme zaradiť aj súčasného gólmana Bayernu Mníchov. Neuer ukázal, že brankár môže účinne operovať aj mimo vlastnej šestnástky.  Naučil nás, že výborná kopacia technika brankára je pre mužstvo enormným prínosom. Manuel bol a stále je v niektorých zápasoch viac stopérom ako brankárom a práve preto si ho budú všetci pamätať aj dlhé roky po ukončení kariéry.

Silný v šestnástke, dominantný v hre 1 na 1

Viacerým fanúšikom v úvode kariéry Neuer pripomínal Fabiena Bartheza, ktorý takisto miloval hru mimo pokutového územia. Francúzsky majster sveta však svoje výlety podnikal s oveľa vyššou mierou rizika.  Neuer riskuje len málokedy a navyše si oveľa lepšie plní svoje povinnosti pri bránení na čiare.  Na svoju výšku (194 cm) je veľmi dynamický a mrštný.  V hre 1 na 1 by sme za posledných 10 rokov asi márne hľadali lepšieho muža medzi tromi žrďami.  Zakončujúci hráči sa neraz vyľakali v momente, keď sa pred nimi objavil obrovský Manuel a rozprestrel ruky.

Majster pokutových kopov

V Európe síce nájdeme brankárov s lepšou percentuálnou úspešnosťou pri chytaní pokutových kopov, ale Neuer k špičke jednoznačne patrí.  V Bundeslige chytil 18 z 57 penált a od roku 2000 sa nemôže žiadny iný brankár pochváliť takou štatistikou.  Samozrejme aj pri ničení striel z bieleho bodu mu pomáhali jeho fyzické dispozície doplnené skvelým reakčným časom.

Spomenúť musíme aj jeho tradičnú koncentrovanosť. Neuer už pred príchodom do Bavorska zo Schalke potvrdzoval, že z psychického hľadiska je extrémne pripraveným brankárom. Neuera hocičo len tak ľahko nerozhodí.

Správny kapitán

Rodák z Gelsenkirchenu je extrémne inteligentným hráčom. To sa prejavuje na ihrisku, ale aj mimo neho.  Tréner reprezentácie Joachim Löw mal vo svojom jadre počas zlatej éry množstvo lídrov. Neuer patrí medzi tých najvýraznejších. Jeho vplyv v šatni Nationalelf či Bayernu je v posledných rokoch mimoriadne výrazný.

Schweinsteiger s Lahmom našli nasledovníka, ktorý ich v práci s kapitánskou páskou dokonca zatienil. Neuer sa stal prvým brankárskym kapitánom reprezentácie od roku 2004, kedy sa týmto honorom mohol pýšiť legendárny Oliver Kahn.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Zberateľ trofejí

V aktuálnej sezóne môže Neuer s Bayernom získať už siedmy titul.  Reálny je stále aj štvrtý triumf v domácom pohári.  V domácej vitrínke mu svietia aj ďalšie kolektívne či individuálne ocenenia a trofeje.  Vyčnievajú dve, a síce, titul majstra sveta z roku 2014 a triumf v Lige majstrov v roku 2013.

Je potrebné dodať, že pri všetkých tímových úspechov mal Manuel Neuer výrazný podiel.  Nikdy sa neviezol, vždy bol motorom a tým pravým ťahúňom.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.