Aston Villa vyzve v súboji o všetko Derby, Stuttgart odohrá barážovú odvetu v Berlíne

V pondelok 27. mája spoznáme posledného účastníka Premier League v sezóne 2019/2020. Aston Villa sa vo Wembley pobije s Derby County o poslednú miestenku do elitnej súťaže na ostrovoch, Stuttgart bude naopak bojovať o udržanie sa v Bundeslige. V prvom zápase síce len remizoval s Unionom Berlín 2:2, napriek tomu bude aj v odvete favoritom na víťazstvo.

Finále play-off Championship: Veľký zápas s veľkými menami

V prostredí anglického ligového futbalu ostala vo vzduchu visieť posledná nezodpovedaná otázka, a síce, kto si v sezóne 2019/20 zahrá v Premier League. Odpoveď je ukrytá v dvoch možnostiach: a) Aston Villa FC alebo b) Derby County FC. Rozhodnutie padne dnes podvečer na ikonickom Wembley, kde si to levi s baranmi rozdajú v ostro sledovanej finálovej bitke.

V pozícii jasného favorita je Aston Villa, ktorá vo veľkom štýle zvládla uplynulé týždne a tým pádom aj prienik do play-off. The Villans prehrali iba štyri zápasy z dvadsiatich a nedostatočná výsledková i herná fazóna z jesene je zabudnutá. Mužstvu enormne pomohla manažérska zmena – Stevea Brucea nahradil Dean Smith (predtým manažér Brentfordu).

Tomuto 48-ročnému málo známemu kormidelníkovi prvé zápasy nevyšli, ale po novom roku levi natiahli 10-zápasovú šnúru výhier. Preskočili aj semifinálovú prekážku menom West Bromwich a po lepšom zvládnutí penaltovej lotérie sú po roku opäť vo finále. Aston Villa vlani vo Wembley nestačila na Fulham (0:1), ale minuloročné skúsenosti môžu mužstvu len pomôcť.

Krásny príbeh môže napísať okrem Deana Smitha aj jeho asistent John Terry. Pred rokom bol bývalý kapitán Albionu na trávniku, teraz bude duel sledovať z pozície asistenta manažéra. Pozornosť sa čím ďalej tým viac sústredí na brankára Jeda Steery, ktorý do sezóny vstupoval ako brankár číslo 3. Kalinič s Nylandom však neuspeli a tak má svoj životný zápas pred sebou odchovanec Norwichu.

Na Derby County by v období Vianoc nikto nevsadil ani deravý groš. The Rams však zapli v pravý čas a nakoniec sa do vyraďovačky predrali. O svojom postupe rozhodli až v poslednom 46. kole. Klub z Derbyshiru bol súčasťou Premier League pred jedenástimi rokmi a odvtedy absolvoval už štyri neúspešné play-off. Aj baranom vlani vystavil stopku v semifinále Fulham.

Derby strelilo o 13 gólov menej ako Villa, ale dnes rozhodne bez šance nie je. Stále začínajúci manažér Frank Lampard, o ktorého sa zaujíma londýnska Chelsea, má totiž k dispozícii poriadne talentovanú partiu hráčov.

Skvelým ťahom boli hosťovania Masona Mounta a Harryho Wilsona, jednoznačne dvoch najlepších hráčov The Rams v tejto sezóne. Frankie sa dnes ale bude opierať aj o skúsenosti, keďže vykartovaného ľavého obrancu Scotta Malona nahradí Ashley Cole. Práve 38-ročný veterán tak môže na sklonku kariéry zaznamenať pozoruhodný úspech.

V hre je veľmi veľa. Bojovať sa bude o postup, prestíž a v neposlednom rade o poriadny finančný balík. Víťaz bitky vo Wembley získa minimálne 170 miliónov libier. Ak sa následne klub udrží medzi elitou aspoň rok, celková čiastka sa vyšplhá až na 300 miliónov libier.

Predpokladané zostavy

Aston Villa (4-1-4-1): Steer – Taylor, Tuanzebe, Mings, Elmohamady – Hourihane – El Ghazi, Grealish, McGinn, Green – Abraham

Derby County (4-2-3-1):
Roos – Cole, Tomori, Keogh, Bogle – Holmes, Johnson – Lawrence, Mount, Wilson – Waghorn

Finále Aston Villa vs. Derby County sa začína o 15:55 a vy ho môžete sledovať v priamom prenose na DIGI Sport 4. Komentovať ho bude Karol Jakubovič.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Union Berlín – VfB Stuttgart (komentuje S. Suvák)

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.