Everton a West Ham sa potrebujú vrátiť na víťaznú vlnu

Aktuálny ročník Premier League je naozaj špecifický a to nielen kvôli pandemickým opatreniam. Do boja o európske poháre sa prihlásili noví adepti.

Jedným z nich je Everton. Modrý klub z mesta The Beatles prevzal minulý rok Carlo Ancelotti, čo bolo prvým signálom toho, že sa túži vrátiť na futbalovú mapu Európy. Prácu skúseného talianskeho taktika bolo okamžite poznať, naplno sa však prejavila až v druhej sezóne.

Carlito si do upršaného Liverpoolu priviedol starých známych. Z Realu Madrid prišiel Jamés Rodriguéz a z Neapola defenzívny stredopoliar Allan. Z konkurenčného Watfordu, ktorý vypadol, pritiahol šikovného Abdoulaya Doucouré. A všetci traja zapadli do jeho systému perfektne.

Karamelky mali neuveriteľný vstup do sezóny a niekoľko kôl dokonca viedli ligový pelotón. V novom roku im ale postupne došiel dych a často prišli zbytočné straty, ako napríklad naposledy v Goodison Parku s Burnley. Toffees ešte predtým podľahli Chelsea a prepadli sa až na 8. miesto.

Okrem dnešného zápasu však majú ešte jeden súboj k dobru a strata ešte nie je nezmazateľná. Ak si chcú naozaj zahrať v pohároch, v domácom súboji s Crystal Palace si ďalšie zaváhanie nemôžu dovoliť.

Everton – Crystal Palace (komentuje M. Skáčik)

Ešte väčším prekvapením je v tejto sezóne West Ham United. Od Evertonu sa ambície v súvislosti so zaujímavými posilami očakávali, od nenápadných kladivárov ale rozhodne nie. David Moyes nemá v kádri také hviezdy ako Carlo Ancelotti, napriek tomu sa mu darí ešte o niečo viac.

Škótsky tréner sa spolieha na zodpovedný tímový výkon a od svojich hráčov vyžaduje tvrdú prácu počas celého zápasu. Hráči ako Declan Rice, Vladimír Coufal, či Tomáš Souček jazdia hore-dole po trávniku celých 90 minút a nabehajú neskutočné kilometre. Najmä posledný menovaný prežíva životnú sezónu.


Od svojho príchodu v januári 2020 sa stal prakticky okamžite základným stavebným kameňom londýnskeho mužstva a vo svojej prvej kompletnej sezóne podáva často dych berúce výkony. Český reprezentant hráva predovšetkým na pozícii defenzívneho záložníka, napriek tomu je s deviatimi gólmi najlepším strelcom mužstva. Pre porovnanie, rovnaký počet gólov vsietil v aktuálnej sezóne kapitán Arsenalu Pierre-Emerick Aubameyang.

V posledných týždňoch ale West Ham podobne ako Everton herne i výsledkovo upadol. Body stratil až v troch zápasoch z posledných štyroch. V minulom kole mal na lopatkách spomínaný Arsenal, trestuhodne však zahodil trojgólové vedenie a nakoniec získal iba bod.

V najbližšom zápase majú kladivári napriek sklamaniu z posledného stretnutia obrovskú príležitosť na návrat do prvej štvorky. Chelsea šokujúcim spôsobom podľahla West Bromwichu a kladivári ju môžu v prípade víťazstva o bod preskočiť. Do cesty sa im však postaví nevyspytateľný Wolverhampton, ktorý im rozhodne nedaruje body zadarmo.

Wolverhampton – West Ham (M. Skáčik)

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Sky Bet Championship
13:25 Middlesbrough – Watford (K. Jakubovič)
15:55 Rotherham United – Wycombe Wanderers (F. Mentel)