Mourinho späť na Old Trafford a 234. Merseyside derby

“Tottenham by som nikdy trénovať nemohol, na to príliš milujem Chelsea,” povedal pred štyrmi rokmi José Mourinho.

V stredu večer sa však portugalský manažér na Old Trafford, kde na neho priaznivci červených diablov nespomínajú príliš v dobrom, vráti práve ako lodivod kohútov. Dôvod? Ako sám povedal na tlačovej konferencii pri jeho predstavovaní ako nástupcu Mauricia Pochettina, “to platilo predtým, než ma z Chelsea vyhodili.”

Special One sa do Divadla snov vracia po prvý raz od 18. decembra 2018, kedy klub nedobrovoľne opustil. V kabíne Red Devils strávil dva a pol roka (od 27. mája 2016) a počas svojho pôsobenia zaznamenal v Premier League 53,8-percentnú mieru výhier (93 zápasov, 50 výhier, 26 remíz a 17 prehier), čo je pre neho druhá najnižšia ligová úspešnosť vo všetkých kluboch, v ktorých pôsobil.

Mourinho v dobrom určite nespomína na duel týchto tímov v auguste 2018, kedy v tom čase ešte jeho United prehral na Old Trafford 0:3, čo bola pre Portugalčana najhoršia domáca prehra ako manažéra vo všetkých súťažiach a aj kluboch, ktoré viedol.

Dnes večer by však bol s takýmto výsledkom určite spokojný. Dôvod na jeho tradičné sebavedomé pozápasové vyjadrenia by mu však dalo akékoľvek víťazstvo, veď v prípade výhry by sa Mou stal prvým manažérom v histórii Tottenhamu, ktorý by zvíťazil v prvých troch ligových zápasoch po nástupe.

Body však potrebujú aj domáci. Čaro Ole Gunnnar Solskjaera z minulej sezóny, keď po nástupe na lavičku neprehral 12 ligových zápasov v rade, pominulo a diabli v tomto ročníku opäť zaostávajú za očakávaniami. Po štrnástich kolách im totiž patrí až desiata priečka a už v tejto fáze súťaže je ich strata na vedúci Liverpool zahanbujúcich 22 bodov!

Aktuálna bilancia United pod vedením Solskjaera je v rámci PL 16 výhier, 10 remíz a 9 prehier v 35 zápasoch, čo predstavuje len 45,7-percentnú mieru výhier, teda ešte o osem percent horšiu, ako bola tá Mourinhova. Prehra s mnohými fanúšikmi červených nenávideným Portugalčanom by Nórovou stoličkou, napriek opakovane vyjadrovanej podpore zo strany vedenia klubu, mohla poriadne zakývať.

Bude sa po zápase uštipačne usmievať Special One, alebo bude mať dôvod na radosť “Zabijak s detskou tvárou”? Duelom vás bude sprevádzať Marek Skáčik.

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Hneď po skončení zápasu na Old Trafford zavítame na Anfield Road, kde sa v Merseyside derby proti sebe po 234-krát postavia Liverpool a Everton.

Domáci líder tabuľky FC má pred obhajcom titulu Manchestrom City osembodový náskok a práve súboj s Evertonom k dobru. Kým Kloppovci majú skvele nakročené k zisku prvého ligového titulu po 30 rokoch, ich mestskému rivalovi sa v tejto sezóne vôbec nedarí. Za 14 zápasov nazbieral len 14 bodov, od pásma zostupu ho delia len dva a už po tretine súťaže stráca na The Reds priepastných 26 bodov.

V prospech The Toffees nehovorí ani historická bilancia. Everton nevyhral nad FC už 19 zápasov v rade vo všetkých súťažiach, naposledy ešte v októbri 2010 v Goodison Parku 2:0 po zásahoch Tima Cahilla a Mikela Artetu, a na triumf na Anfielde čaká už neuveriteľných 20 rokov.

Liverpool FC je navyše v skvelej forme. V Premier League neprehral už 31 zápasov v rade, čím vyrovnal svoju historicky najdlhšiu sériu z rokov 1987 až 1988, na svojom štadióne už 47 ligových duelov (naposledy v apríli 2017 s Crystal Palace) a v ostatných 14 premierleagových zápasoch na Anfield nestratil ani bod.

Favorit dnešného Merseyside derby je tak viac ako jasný. Či to potvrdí aj na trávniku sa dozvieme spolu s komentátorom Matúšom Lukáčom. Záznam celého zápasu si môžete najbližšie pozrieť vo štvrtok 5. decembra od 11:20 a v piatok 6. decembra od 18:30.