PL Focus TV s novou tvárou

Nový ročník anglickej Premier League sa začne už v sobotu popoludní duelom na pôde nováčika Fulhamu, ktorý privíta na Craven Cottage v derby Arsenal. Na štartovacej čiare nie je pripravená len dvadsiatka účastníkov, ale tiež televízia PREMIER SPORT.

Tá bude domovom ostrovného futbalu aj v sezóne 2020/2021. Okrem live zápasov v ponuke nájdete aj tradičné magazíny PL Preview, PL Review, či PL World. Svoje miesto si rovnako ako v minulom ročníku nájde aj PL Focus, magazín z našej dielne, ktorý ale do novej sezóny vstupuje vo vynovenom šate a s novým moderátorom – bývalým brankárom Southamptonu FC Andrejom Perneckým.

Andy, v kariére si toho prežil viac ako dosť. Veľké vyhliadky spojené so svetlou futbalovou budúcnosťou, zdravotné patálie, radosť z návratov a sklamania z pádov. Ako sa pozeráš s odstupom času na to, čo máš vo futbalovom živote za sebou?

Spočiatku, hlavne v mládeži, to vyzeralo tak, že by sa moja kariéra mohla vyvíjať správnym smerom. V doraste som ako 15-ročný prestúpil z Interu Bratislava do Southamptonu FC a tam som sa pomerne rýchlo vypracoval medzi členov prvého tímu. Okolnosti boli vtedy priaznivé, ale po návrate brankárov po zraneniach a po príchode Richarda Wrighta z hosťovania som bol preradený do rezervy.
Chytať v šestnástich pravidelne v kategórii U23 bolo ale takisto veľmi pozitívne, navyše, dostal som aj nový školský kontrakt. Neskôr som už ale šancu medzi mužmi nedostal a nedočkal som sa sa ani podpisu zmluvy.

Odišiel som teda na Cyprus do klubu AEL Limassol na pozíciu trojky. V tom čase tam bol jednotkou Kamil Čontofalský a v tíme bol ešte jeden domáci brankár. Keď sa Kamil zranil, prišla moja šanca v jednom z prípravných zápasov počas reprezentačnej prestávky. Nanešťastie v tomto zápase som sa zranil aj ja, prvý raz sa „predviedlo“ moje koleno, ktoré mi v 12. minúte pri vybehnutí odišlo.

Potom to tak trocha išlo dole vodou. Prvá operácia, ukončený kontrakt na Cypre a návrat na Slovensko. Doma sme si s agentom povedali, že sa pokúsim o kvázi kariérny reštart a tak som zakotvil vo vtedy treťoligovej Seredi. Mal som 19 rokov a išlo mi o to, aby som sa vychytal a neskôr sa pokúsil získať nejaký kontrakt.

Šancu som po roku dostal do Viktorii Žižkov, kde som tak trocha narazil. Prežil som tam obdobie finančných problémov klubu nabalených na odchod majiteľa. Šancu som tam poriadne ani nedostal, nastúpil som len v poslednom kole 2. ligy. Pôsobenie v Prahe trvalo rok a môžem povedať, že spokojný som nebol ani ja, ani oni.

Bez klubu som ale dlho nebol, zamieril som do Dunajskej Stredy, kde som pôsobil tri roky. Najprv ako dvojka, ale potom mi dal šancu Miky Radványi a konečne som sa mohol postaviť do brány aj počas dlhšieho ligového obdobia. Kouč mal dobrý vzťah aj s Martinom Polačkom, ktorý nás po čase posilnil zo Slovana a ja som sa ocitol opäť na lavičke.

Maťo chytal vynikajúco, čo dokumentuje aj jeho prestup do zahraničia. Po jeho odchode prišiel Paľo Penksa, pri ktorom som medzi tromi žrďami znova nedostával priestor. Bol som nespokojný a prišla ďalšia operácia kolena, takže sa moje pôsobenie na Žitnom ostrove ukončilo.

Mojou predposlednou zastávkou bol druholigový tím VSS Košice, kde som aj chytal, lenže potom ma opäť zradilo koleno. Po tejto udalosti som prakticky stratil motiváciu pokračovať a už som išiel len do udržiavacieho futbalového módu do Rakúska. Po dvoch rokoch na amatérskej báze som sa rozhodol, že si chcem vybudovať kariéru v bežnom, nefutbalovom prostredí.

Ak by sme o tebe písali knihu, tak prvú kapitolu by sme už mali hotovú…

Ďalšia kapitola by sa asi týkala môjho zaradenia do „civilného“ života. Po otcovi som mal pozitívny vzťah k obchodu, takže som vedel do akej sféry sa chcem integrovať. Vyslovene so šťastím som si našiel prácu, o ktorej som ani nesníval a navyše hneď som sa dostal na manažérsku pozíciu. Ide o zamestnanie v jednej slovenskej nápojovej spoločnosti, v ktorej som dodnes a aktuálne vediem tím pôsobiaci v dvoch krajinách. Som teda veľmi spokojný. Nezabudol som však ani na futbal, som do neho stále zamilovaný. Je to skrátka moja láska na celý život.

S futbalom, no tiež s televíziou, súvisí aj ďalšia ponuka, ktorú si dostal.

Pred časom mi volal šéfredaktorom televízie PREMIER SPORT Viktor Blažek, ktorý ma oslovil s tým, či by som nechcel ísť na kávu a prebrať niečo zaujímavé. Vďaka tomu, že už nejaký čas chodím do televízie ako hosť v štúdiu počas zápasov Premier League, dostal som možnosť pripravovať a moderovať vlastnú reláciu PL Focus. Priznám sa, že s niečím podobným som ani nepočítal. Budem preto rád, ak sa s touto výzvou popasujem čo najlepšie a zvládnem to.

Relácia PL Focus nie je vo vysielaní PREMIER SPORT novinkou, ale do blížiacej sa sezóny vstupuje s viacerými vylepšeniami. Prezradíš nejaké?

Chceli by sme to trocha oživiť a pre divákov zatraktívniť. Časť minutáže venujeme analýze taktiky jednotlivých tímov, na ktorej sa bude podieľať reprezentačný tréner slovenskej reprezentačnej osemnástky Stano Macek. Pripravený je nový, špičkový analytický softvér a s ním aj takzvaná elektronická ceruzka. Nebudeme teda iba plávať po povrchu, ale pozornosť zamierime skôr k detailom jednotlivých herných situácií. Pokúsime sa hľadať najväčšie taktické zbrane a chyby mužstiev, zazoomujeme na hlavné udalosti kola a rozoberať budeme aj výkony jednotlivých hráčov. Čiže, bude to hlbšie a precíznejšie ako kedykoľvek predtým.

Gary Lineker, Thierry Henry, či Gary Neville…to sú len tri príklady borcov, ktorí sa po odchode do futbalového dôchodku udomácnili pred kamerami. Podobnou trajektóriou si sa vydal aj ty…

To sú veľké mená, ktoré vo svojom futbalovom živote dokázali veľké veci. Ja nelietam až v takých výšinách. Mojim cieľom je robiť to, čo ma baví a som veľmi rád, že na to bude v redakcii PREMIER SPORT priestor. Našiel som tu skvelú partiu, takže ma táto šanca teší o to viac. Ako som už povedal, teraz sa sústredím na to, aby som PL Focus zvládol a aby sa páčil čo najväčšiemu počtu divákov. Taký je môj primárny cieľ.

Zaujímavé je, že pre stanicu PREMIER SPORT pracuje Filip Mentel, ktorý bol tiež brankárom a do Anglicka sme odchádzali rok po sebe. On išiel z Interu do Manchestru City, ja do Southamptonu. Ba čo viac, naše zranenia kolien boli veľmi podobné a oboch nás vyradili. Filip sa chopil komentovania veľmi dobre. Možno by bolo fajn ísť v jeho šľapajách. Bola šanca, že by sme sa stretávali na ostrovoch v bráne ako súperi, takto sme sa stretli aspoň v Bratislave na Röntgenovej 28.

Zo zdravotného globálneho hľadiska futbalu aktuálne okolnosti vo svete neprajú, ale na začiatok Premier League sa bez ohľadu na to teší asi každý správny fanúšik. Prečo je podľa teba táto súťaž najlepšia a najsledovanejšia?

Nepovažujem ju za najlepšiu len preto, že som v Anglicku hral, ale predovšetkým preto, že sa v nej hrá futbal najpríťažlivejší pre oči divákov. Jej súčasťou sú tí najkvalitnejší hráči na planéte a aj toto prestupové obdobie sa presviedčame o tom, že by v nej chcel hrať takmer každý futbalista. Za mňa je anglická najvyššia súťaž jasnou jednotkou.

Vlani sa po dlhom čakaní tešili na Anfield. Kloppovci boli mimoriadne dominantní a o ich titule bolo rozhodnuté už sedem kôl pred koncom. Mnohí experti očakávajú, že sezóna 2020/2021 bude oveľa dramatickejšia. Pridávaš sa aj ty k týmto hlasom?

Chelsea a Manchester United budú chcieť viac. Red Devils mali v minulej sezóne presvedčivý finiš a majú sa od čoho odraziť. Londýnčania zasa neuveriteľným spôsobom skvalitnili svoj káder. Liverpool bude aj podľa mňa čeliť oveľa schopnejšej konkurencii.

Premiéru prvého tohtosezónneho vydania relácie PL Focus, v ktorom sa po prvý raz predstaví v pozícii moderátora Andy Pernecký, môžete sledovať v utorok 15. septembra od 20:30 na PREMIER SPORT.