Kto vstúpi do sezóny ziskom trofeje?

Novú futbalovú sezónu v Anglicku tradične otvoríme populárnou bitkou o prvú trofej sezóny, o ktorú sa pobije víťaz FA Cupu s víťazom Premier League. Arsenal vyzve vo Wembley Liverpool.

Pandémia zapríčinila, že sa finále Community Shieldu odohrá iba 28 dní po finále FA Cupu. Uvidíme ako sa stihli mužstvá pripraviť na novú sezónu za tak krátky čas. Liverpool sa pokúsi napraviť neúspech z minulého roka. Vtedy nestačil v otváracom zápase na Manchester City. Strieborný tanier The Reds naposledy vyhrali v roku 2006. Arsenal sa z trofeje naposledy tešil v roku 2017. V londýnskom finále porazil Chelsea po penaltovom rozstrele.

Rivali prežili diametrálne odlišnú sezónu. Liverpool totálne dominoval Anglicku celú sezónu až do prestávky, ktorú zapríčinil koronavírus. Po obnovení ročníka, to s ním šlo dole vodou. O vysnívaný ligový titul už ale napriek zlej forme neprišiel, veď v podstate ani nemohol. Z posledných ôsmich zápasov potreboval len dve víťazstvá. Bol však v hre o niekoľko zaujímavých rekordov, ktoré napokon neprekonal. Aj preto mal záver ročníka napriek výnimočným úspechom trpkú príchuť.

Na severe Londýna to bolo presne naopak. Kanonieri sa na začiatku sezóny pod vedením Unaia Emeryho neskutočne trápili, čo vyústilo až k odvolaniu španielskeho trénera. Toho vymenil na prelome rokov jeho krajan Mikel Arteta a s odstupom času môžeme zhodnotiť, že to bol správny krok. Bývalý hráč Arsenalu hru severolondýnskeho klubu okamžite oživil a po krátkom čase sa dostavili aj výsledky. Arteta už ligový ročník zachrániť nedokázal a vlastne ani nemohol. Kanonieri ale aj tak zakončili sezónu s veľkým úsmevom na tvári. Ligovú katastrofu napravili ziskom najstaršej klubovej trofeje. V semifinále vyradili Manchester City, s ktorým si dlhodobo nevedeli rady a vo finále napokon po dvoch góloch Aubameyanga zdolali Chelsea.

Naposledy sa Liverpool stretol vo finále Community Shieldu s Arsenalom pred osemnástimi rokmi. O víťazstve kanonierov rozhodol v otváracom zápase sezóny 2002/03 jediný moment. Postaral sa o neho debutant Gilberto Silva. Oba kluby doposiaľ zdvihli Community Shield pätnásťkrát. Iba Manchester United vyhral trofej viackrát.

FA Community Shield

17:00 DS1 Arsenal – Liverpool

Je nám ľuto, tento obsah je možné prehrať iba na území Slovenskej a Českej republiky.

Predpokladané zostavy:
Arsenal:
Leno; Saliba, Luiz, Tierney; Cedric, Willock, Xhaka, Saka; Willian, Nketiah, Aubameyang
Liverpool: Alisson; Williams, Gomez, Van Dijk, Robertson; Jones, Fabinho, Wijnaldum; Salah, Brewster, Mane

Súboj víťaza Premier League a víťaza FA Cupu vysielame o 17:00 na DIGI Sport 1. Stretnutie komentujú Matúš Lukáč a Karol Jakubovič. Nezabudnite sledovať ani naše predzápasové štúdio s Marekom Skáčikom. Jeho hosťom bude Stano Macek.