Gonzaga postúpila po neuveriteľnom závere, vo finále narazí na Bears

Populárny americký turnaj univerzít v basketbale MarchMadness pozná finalistov.

Podľa predpokladov sa do finále prebojoval suverénny tím Gonzaga Bulldogs, ktorý zatiaľ v sezóne neprehral jediný zápas a mieri za historickou sezónou. Proti prekvapeniu ročníka z UCLA sa však favorit pomerne natrápil. O 31. víťazstve v sezóne rozhodli až posledné sekundy.

V poslednej minúte dokázala škola z Kalifornie vyrovnať na 90:90 a vyzeralo to na predĺženie. Potom sa však stalo niečo neuveriteľné. Lopta sa po rýchlej rozohrávke dostala ku Jalenovi Suggsovi, ktorý neuveriteľnou ďalekonosnou trojkou rozhodol o výhre svojho tímu 93:90. ESPN okamžite označilo strelu za jednu z najväčších v histórii NCAA.

„Jeden z najlepších zápasov, aký som videl,“ komentoval na twitteri najlepší basketbalista súčasnosti LeBron James. „Gonzaga to podľa mňa vyhrá celé bez prehry,“ povedal slovenský basketbalista Marek Doležaj, ktorý si na populárnom turnaji zahral v play-off za tím Syracuse Orange.

„Vždy som chcel vyskočiť na stôl a oslavovať tesnú výhru ako kedysi Dwyane Wade či Kobe Bryant. Ako dieťa niečo nacvičujete na maličký kôš, alebo keď blbnete v telocvični,“ povedal tesne po zápase šťastný strelec.

Gonzaga môže prežiť dokonalú sezónu. V pondelok v noci vyzve vo finále texaský Baylor, ktorý rozhodne nie je žiaden outsider. Bears prehrali z 29 duelov v sezóne len dva. Prvýkrát od roku 2005 sa stretnú vo finále dva najvyššie nasadené tímy.