Na DIGI Sport si odbije premiéru univerzitný basketbal

Prvýkrát v histórii našich televízií uvidíte elitný americký univerzitný basketbal.

Turnaj March Madness je prestížny športový turnaj, v ktorom sa fanúšik basketbalu po prvýkrát stretáva s budúcimi hviezdami NBA.

V Univerzitnej lige začínal aj ikonický Michael Jordan, ktorý dokonca vyhral aj titul. To už je ale dávna história. Jednému z najznámejších basketbalistov vôbec sa to podarilo ešte v roku 1982. V tom čase ešte nebola na palubovke namalovaná ani trojková čiara.

Kvôli pandémii sa museli pravidlá turnaja trochu upraviť. Každý rok sa 68 tímov v play-off rozdelí do štyroch regiónov. Tento raz sú všetky mužstvá pokope v Indianapolise. Prvé kolá sú za nami, v hre o titul ostáva 16 najlepších družstiev.

Posledným šampiónom je mužstvo Virginia Cavaliers. Tá už ale titul neobháji, pretože z turnaja vypadla. V 2. kole nestačila na výber z Ohia. Najväčším favoritom na víťazstvo je pravdepodobne tím Gonzaga. Mužstvo z West Coast Conference doposiaľ neprehralo ani jeden zápas a môže sa stať prvým tímom od roku 1976, ktorý prejde sezónou bez jedinej prehry.

V populárnom univerzitnom turnaji bude mať zastúpenie aj Slovensko. Za Syracuse Orangemen nastupuje Marek Doležaj, ktorý patrí v tíme legendárneho trénera Jima Boeheima k lídrom.

V prvom zápase pavúka prispel slovenský reprezentant k výhre 78:62 nad San Diego State. V zápase odohral 34 minút a pripísal si 11 bodov a 5 asistencií. Ďalší zápas bol oveľa náročnejší.

V ňom dokázal oranžový tím prekvapiť favorita z West Virginie. Syracuse zvíťazilo v pomere 75:72 a postúpilo do osemfinále. Doležaj odohral takmer celé stretnutie. Na palubovke strávil 38 minút zo 40. Pripísal si 12 bodov a 5 asistencií. V “Sweet 16” narazí na horúceho favorita z Houstonu, ktorý bol do turnaja nasadený ako dvojka.